Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wycinka drzew
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W Polsce mamy prawie 30% powierzchni pokrytej przez lasy. W większości, bo aż w 80%, są to lasy państwowe, a w 20% tzw. lasy prywatne. Zarówno prywatni właściciele lasu, jak i zarządcy lasem państwowym prowadzą w lesie wycinkę drzew.
PL
Kiedy najczęściej pod koniec kwietnia nadchodzi okres wegetacji, następuje koniec sadzenia roślin. Oczywiście koniec nie obejmuje sadzenia z pojemników. Jednak z uwagi na pełnię prac inwestycyjnych właśnie w okresie wiosenno-letnim przesyłanych jest mnóstwo zapytań o wycenę kosztów przesadzania drzew. W oderwaniu od cyklu życia drzew.
PL
W ostatnich latach w Polsce nasila się proces niszczenia i rugowania drzew z przestrzeni miast i wsi. Presji poddane są też przydrożne aleje. Kolejne nowelizacje ustawy o ochronie przyrody nie tylko nie wzmocniły statusu ochronnego drzew, ale wręcz przeciwnie - spowodowały lawinę wycinek.
PL
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, usunięcie drzew lub krzewów wymaga uzyskania zezwolenia właściwego podmiotu, tj. wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, a w przypadku, gdy zezwolenie dotyczy usunięcia drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków – wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 83a Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody). Problem może się pojawić, gdy nieruchomość objęta wnioskiem należy do gminy.
PL
Jak już powszechnie wiadomo, przepisy dopuszczające wycinkę drzew na prywatnym terenie jako projekt poselski zostały wprowadzone w trybie nagłym, aby nie miały miejsca dyskusje, nie mówiąc już o protestach.
PL
Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach wprowadziła wiele zmian w zapisach z zakresu ochrony terenów zieleni i zadrzewień oraz opłat i kar z tym związanych. Nowe przepisy budzą sporo kontrowersji. Jakie będą konsekwencje ich wprowadzenia?
PL
Nie milkną dyskusje na temat rzezi drzew, która objęła niemalże całą Polskę natychmiast po wprowadzeniu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach. Zmiany zostały przyjęte zarówno z entuzjazmem części społeczeństwa, jak i z oburzeniem wielu mieszkańców.
PL
Zmiany ustawy o ochronie przyrody mogą doprowadzić do niekontrolowanego, masowego usuwania drzew i krzewów. Usuwanie drzew zawsze było kwestią bardzo konfliktową, podnoszoną od lat przez mieszkańców, urzędy miast i gmin, różne organizacje pozarządowe, a także przez organy kontrolne.
PL
Kwestia wycinki drzew wzbudza szereg kontrowersji i stała się jednym z ważniejszych tematów medialnych. Dla dużej części społeczeństwa, szczególnie jeśli informacje są przedstawiane w sposób sensacyjny lub tendencyjny, drzewa są niemalże zagrożone wyginięciem.
PL
W ostatnim okresie jesteśmy świadkami protestów związanych ze zbyt intensywnym, zdaniem wielu osób, wycinaniem drzew i krzewów. Dzieje się tak nie tylko w związku z porą roku (późna zima i przedwiośnie to czas okresowych „wycinek”), ale także na skutek istotnej zmiany treści Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia bieżącego roku.
EN
Recently, we have witnessed intense protests related to cutting down trees and bushes, which is done, as some people claim, too often. This happens not only in relation to the season of the year (late winter and early spring is the time of periodic clear cutting), but also due to a significant change in the content of the Environmental Protection Act of the 16th of April 2004 which entered into force on the 1st of January 2017.
PL
Czy zawsze wycinka drzew i krzewów wymaga uzyskania niezbędnego zezwolenia? Jakie są obowiązujące regulacje w tym zakresie?
PL
Potrzeby ludzi kierują się ku przyrodzie, a zwłaszcza drzewom. Widać to szczególnie wyraźnie w organizowanych ostatnio rozmaitych akcjach społecznościowych, których celem jest uratowanie „swoich” drzew przed wycinką. Nastał zatem dobry moment na to, aby wykorzystać drzewa do promocji gmin.
PL
Usuwanie drzew i krzewów rosnących na terenie nieruchomości jest – w świetle prawa – stratą dla środowiska przyrodniczego, która wymaga stosownej rekompensaty. Może być ona realizowana poprzez instrument finansowy lub przez wprowadzanie nowych nasadzeń drzew i krzewów w miejsce usuniętych.
PL
Gdy w maju tego roku grupa tureckich aktywistów rozpoczęła protest przeciwko planom wycinki drzew pod zabudowę centrum handlowego w historycznej dzielnicy Stambułu nikt nie przewidywał, że w krótkim czasie sprzeciw przerodzi się w masowe rozruchy społeczne.
PL
Zmiana świadomości społecznej o znaczeniu drzew w środowisku miejskim powoduje, że ważna staje się nie tyle sama ich obecność, ile jakość. Drzewa chore, ze zdeformowaną koroną i uszkodzonym systemem korzeniowym, nie będą spełniały funkcji fitosanitarnej, a wywracając się lub łamiąc, mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi i mienia. Aby temu zapobiec, istotne jest systemowe zarządzanie miejskim drzewostanem, które swym zakresem obejmie procesy planowania, projektowania i zakładania zadrzewień oraz ich pielęgnację, ochronę i wymianę.
PL
Kontrolując drzewa w Polsce, nadal skupiamy się na ocenie ich statyki, stosując mniej lub bardziej obiektywne metody. Zupełnie intuicyjnie ocenia się ryzyko wypadku lub – co gorsza – aspekt ten się pomija, uznając, że każde drzewo o osłabionej statyce stwarza zagrożenie bezpieczeństwa. Takie działanie powoduje, iż niezależnie od ryzyka wypadku i wagi jego skutków decyzję o postępowaniu z drzewem determinują wyniki oceny jego statyki.
PL
Czy gminy właściwie przygotowywały wnioski o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew? Jak wypełniały ustalone w tych zezwoleniach wytyczne? Czy sposób prowadzonej wycinki nie budził zastrzeżeń? Co samorządy robiły z pozyskanym tą drogą drewnem? – m.in. na te pytania starali się uzyskać odpowiedź kontrolerzy NIK-u, wyruszając do 22 gmin miejskich oraz siedmiu starostw powiatowych (ramka) na „wywiad” terenowy.
PL
Zgodnie z Ustawą z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (u.o.p.), co do zasady usunięcie drzew lub krzewów może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli osoba ta nie jest właścicielem, do wniosku dołącza się zgodę właściciela gruntu. Zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków wydaje wojewódzki konserwator zabytków.
PL
Ustawa z 2004 r. o ochronie przyrody praktycznie nie zawiera jednoznacznych wskazówek co do kryteriów, jakie powinien brać pod uwagę organ podejmujący decyzję administracyjną w zakresie "zezwolenia na usunięcie drzewa". Wiąże się to z szeregiem rozstrzygnięć w ramach postępowania w sprawie jej wydania. Dotyczy to zwłaszcza zagadnienia nasadzeń zastępczych.
PL
Raport Najwyższej Izby Kontroli oraz afera korupcyjna dotycząca wycinki drzew w Gdyni ukazały problem masowej, nieuzasadnionej likwidacji drzew w naszym kraju. Potwierdził to również raport "Analiza prawna i ekonomiczna działalności administracji w zakresie wycinki drzew", wykonywany na zlecenie Towarzystwa na Rzecz Ziemi (TnZ) latem 2008 r.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.