Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  współczynnik zbieżystości deski
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
The sizes and volume of the unedged saw-timber depend on the log cutting metod and the form of the outer surface of the log. This paper presents data from investigations aimed at estimating the influence of methods for cutting logs parallel with the longitudinal axis and parallel with the generatrix on the formation of the taper coefficient and the volume of unedged boards.
PL
Przedstawiono wyniki badań zmierzających do określenia wpływu metod przecierania kłód równolegle do osi wzdłużnej i do tworzącej na kształtowanie się współczynnika zbieżystości i miąższości desek nieobrzynanych. Stwierdzono, że wartość współczynnika zbieżystości desek nieobrzynanych zależy od metody przetarcia, współczynnika zbieżystości kłody oraz od usytuowania deski na przekroju poprzecznym kłody w jej cieńszym końcu. Współczynnik zbieżystości środkowych i bocznych desek nieobrzynanych, uzyskanych metodą przecierania równoległego do osi wzdłużnej, jest zawsze większy w przypadku desek bocznych i rośnie wraz z odległością od środka przekroju kłody; jednocześnie jest on większy od współczynnika zbieżystości kłody. Natomiast w przypadku przecierania równoległego do tworzącej, współczynnik zbieżystości desek nieobrzynanych jest mniejszy od zbieżystości kłody. Przy przecieraniu równoległym do tworzącej uzyskuje się korzystniejsze wskaźniki określające wymiary i miąższość desek nieobrzynanych.
EN
The comparative analysis of log-sawing methods has shown that the volume yield of edged saw- timber from unedged, got while sawing the log parallel with the lateral generatrix, is greater than from the boards sawn parallel with the longitudinal log axis.
PL
Na podstawie analizy porównawczej metod przecierania kłód stwierdzono, że wydajność materiałowa tarcicy obrzynanej z tarcicy nieobrzynanej pozyskanej w wyniku przecierania kłody równolegle do tworzących jest wyższa niż z tarcicy pozyskanej metodą przecierania równoległego do podłużnej osi kłody. Na różnice wydajności materiałowej tarcicy przy przerobie tarcicy nieobrzynanej wpływają również wymiary i kształt kłód, jednak wpływ ten nie jest duży. Przy przecieraniu kłód równolegle do tworzących zmniejsza się powierzchnia piłowania, jak również objętość trocin i zużycie energii pobieranej przez obrabiarki. Deski, wypiłowane wzdłuż zbieżystości kłody, są bardziej jednorodne jakościowo, mniej podatne na spaczenia i maja większą wytrzymałość na zginanie.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.