Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wskaźniki wybuchowości
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule ukazano koncepcję śledzenia w czasie stopnia osiągnięcia uogólnionej granicy wybuchowości powietrza kopalnianego w dowolnie długim okresie, dzięki zastosowaniu syntetycznego, odpowiednio zmodyfikowanego wskaźnika. Założenia wskaźnika dopasowano do metody prowadzenia analizy wybuchowości opracowanej przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego. Zwrócono uwagę na przydatność tego wskaźnika - jako kryterium porównawczego - podczas operowania dużymi zbiorami wyników analiz chemicznych atmosfery kopalnianej, znajdujących się w komputerowych bazach danych. Zaproponowana metoda jest szczególnie przydatna dla kierownika akcji ratowniczej przeciwpożarowej.
EN
Outlined in the article is a concept of observation with time of the degree of a generalized explosive limit of the mine air over any span of time owing to the application of an appropriately modified synthetic index. The terms of reference for the index have been adapted to the method of conducting the explosiveness as developed by the Central Mining Rescue Station. Attention has been paid to the usability of the index - as comparative criterion - in the course of procedures with computer-data-base large sets of the results of mine air chemical analyses involved. The method proposed is especially useful for the firefighting rescue operation officer.
PL
Prowadzone w latach 1996-1999 w Instytucie badania z zakresu palności i wybuchowości różnych substancji, technik badawczych i systemów oceny niebezpieczeństwa pożarowego i zagrożenia wybuchem obejmowały zagadnienia, których zestaw tematyczno-chronologiczny zamieszczono w tabeli 1. Tematyka badawcza wynikała głównie z potrzeb zabezpieczenia przeciwwybuchowego opracowywanych w Instytucie we współpracy z przemysłem technologii i zapotrzebowaniu przemysłu dla pracujących już technologii. Zakres wykonywanych badań ograniczał się na ogół do pomiarów wskaźników wybuchowości substancji w warunkach realizowanych procesów. W latach 90-tych wystąpiła możliwość pozyskiwania środków z funduszu badań Szkoły na badania planowane przez Instytut. Powstały warunki do realizacji tematów z zakresu palności i wybuchowości substancji o charakterze poznawczym oraz metodologii pomiarowej tychże substancji. Podobny charakter mają projekty celowe finansowane przez KBN z tą różnicą, że występuje w nich wymóg opracowań dostosowawczych do norm i przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.