Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wprowadzanie danych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem artykułu jest charakterystyka technologii obróbki materiałów budowlanych CNC i porównanie jej z technologią obróbki konwencjonalnej. W artykule omówiono ogólny zarys technologii CNC ze szczególnym wyróżnieniem jej podstawowych zalet i wad oraz przedstawiono wyniki krótkiej analizy porównawczej dotyczącej norm czasu pracy na wykonanie montażu drewnianych elementów konstrukcji dachów budynków lub konstrukcji zwykłych z drewna klejonego warstwowo (GL ), obrabianego w technologii CNC oraz litego drewna tartacznego, przy założeniu ręcznej obróbki drewna sposobem tradycyjnym (konwencjonalnym).
EN
The aim of this article is a description of CNC construction materials processing technology and compare it with conventional processing technology. This article discusses an overview of the CNC technology with a special distinction of its main advantages and disadvantages, and presents the results of a brief comparative analysis of working time norms for the assembly of structural elements of roofs of glued laminated timber (GL ) of buildings or normal construction, which were processed in the CNC technology and full edged sawn timber, assuming manual wood processing in conventional method.
PL
Konfiguracja rysunku i projektu polega na dostosowaniu uzyskanej dokumentacji, a także sposobu działania samego programu, do indywidualnych potrzeb projektanta. Konfiguracja rysunku dotyczy struktury charakterystycznej dla wszystkich programów CAD i obejmuje warstwy, style tekstu, wypełnianie przekrojów oraz ogólne wymiary rysunku. Konfiguracja projektu umożliwia wykonanie tego samego profilu w wielu wariantach rysunkowych.
PL
Dane geologiczne stanowią opcjonalne rozszerzenie zawartości profilu podłużnego. Ich umieszczenie na rysunku zależy od lokalnych warunków projektowych. Zagadnienie robót ziemnych zawiera aspekty rysunkowe i obliczeniowe. Rysunek profilu może być wzbogacony o podsypkę, obsypkę oraz odpowiednie opisy i komentarze. Dane potrzebne do obliczeń wyznaczone są przez przebieg profilu. Mogą być uzupełnione o szerokość dna i nachylenie ścian wykopu.
PL
Wyposażeniem sieci są wszelkiego rodzaju obiekty umieszczone w punktach węzłowych trasy profilu. Ich kształty i wymiary są bezpośrednio uzależnione od przebiegu profilu. Rury ochronne i komentarze to dodatkowe, nieuniknione elementy, uzupełniające dokumentację rysunkową projektowanej sieci.
PL
Przebieg profilu dotyczy rzędnych i spadków każdego odcinka sieci. Odpowiednie wartości mogą być w każdym przypadku określone przez projektanta ale z pewnością warto zapoznać się z metodami przewidzianymi do wspomagania tego etapu opracowania projektu.
PL
Uzbrojenie terenu to wszelkiego rodzaju przeszkody znajdujące się na trasie projektowanej sieci. Z punktu widzenia projektanta istotne są metody wyszczególnienia na profilach zarówno uzbrojenia istniejącego, jak i projektowanego. Dokładność tych czynności ma wpływ na poprawność i czas opracowania całego projektu. Dlatego wspomaganie wykonania tej części dokumentacji należy do zagadnień najbardziej rozbudowanych.
PL
Zastosowanie modelu przestrzennego oparte jest na współrzędnych X, Y przypisywanych do każdego punktu węzłowego trasy (PZ). Połączenie przestrzennych tras w sieć prowadzi do uzyskania opisu projektu najbardziej zbliżonego do rzeczywistości. Podobnie jak w modelu liniowym wymagane jest kolejne wprowadzenie danych dotyczących każdej trasy i wykonanie ewentualnych połączeń odpowiednich punktów węzłowych. Jednak w przypadku modelu przestrzennego można to uczynić różnymi metodami.
PL
Opis komputerowego modelu sieci należy rozpocząć od określenia tras poszczególnych profili. Możliwe są następujące struktury projektu: profile niezależne (niepołączone ze sobą); profile rozgałęzione (połączone w sieć); profile niezależne i rozgałęzione. Niezależnie od struktury projektu wymagane jest kolejne wprowadzenie danych dotyczących każdej trasy i wykonanie ewentualnych połączeń odpowiednich punktów węzłowych.
PL
Opracowanie dokumentacji projektu należy zwykle zakończyć wykonaniem odpowiednich wydruków. Obecnie przygotowanie sprzętu komputerowego do drukowania, znajduje się pod coraz większą kontrolą oprogramowania sterującego pracą drukarek i ploterów. Od użytkownika wymagana jest tylko znajomość ustawień oprogramowania branżowego, dotyczących zakresu i zawartości drukowanego materiału.
PL
Obecnie trudno byłoby podważyć korzyści płynące z zastosowania komputerów w projektowaniu. Sytuacje, w których mogą wystąpić pewne trudności w obsłudze programu, dotyczą najczęściej wprowadzania zmian. Jest to jedno z ważniejszych zagadnień praktycznego zastosowania komputerów w opracowaniu dokumentacji projektu.
PL
Usprawnienie wprowadzania danych może polegać na odpowiednim przygotowaniu wartości domyślnych. W ten sposób niektóre pola o charakterze automatycznym otrzymują od razu oczekiwaną wartość. Warto podkreślić, że wszystkie opisane poniżej metody stanowią rozszerzenie standardowego wprowadzania danych i nie muszą być koniecznie stosowane. Niektóre z przedstawionych metod dotyczą tych samych wartości. Z tego powodu warto wybrać z nich tylko te, które są najbardziej wygodne dla użytkownika.
PL
W pracy rozważany jest problem modelowania procesu wprowadzania informacji przez operatora do komputera [3]. Przedstawiono rozwiązanie tego problemu, w sytuacji gdy operator znajdzie sie w stanie stresu. Wykorzystując model Markowa zaproponowano procedurę obliczeniową pozwalającą wyznaczyć charakterystyki jakości wprowadzania informacji przez operatora, z uwzglednieniem pojawiającego się stresu na ustalonym kroku procesu wprowadzania. Na przykładzie pokazano wpływ wybranych parametrów operatora na wartości wyznaczanych charakterystyk.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.