Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wodorofluorowęglowodory
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Postępujące negatywne zmiany klimatu, ambitne cele środowiskowe Unii Europejskiej oraz związana z nimi legislacja wpływają na rosnące wymagania wobec branży HVACR. Dotyczą one w sposób szczególny ograniczenia wykorzystania fluorowanych czynników chłodniczych o wysokim współczynniku potencjału tworzenia efektu cieplarnianego (GWP). W artykule w syntetyczny sposób przybliżono przegląd aktualnych informacji dotyczących HFC, HFO i ich przyszłości.
PL
Unia Europejska od dawna wskazuje na potrzebę rozwiązania problemu, jakim są fluorowane gazy cieplarniane (HFC), ze względu na ich potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (Global Warming Potential). Świadczy o tym już przyjęcie pierwszego rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych w roku 2006 (Rozporządzenie 842/2006 z dn. 17.05.2006 w sprawie niektórych fluorowanych gazów cieplarnianych). W roku 2014 zostało ono zastąpione obecnie obowiązującym Rozporządzeniem 517/2014 z dnia 16.04.2014 w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia Rozporządzenia nr 842/2006, które zainicjowało ogólnogospodarcze stopniowe wycofywanie się z dostaw HFC i częściowe zakazy stosowania HFC w niektórych urządzeniach i produktach.
PL
Wydawać by się mogło, że przemysł i osoby związane blisko z chłodnictwem, klimatyzacją i pompami ciepła przyjęły już postanowienia Unii Europejskiej względem wycofywania czynników o wysokim GWP. Kraje członkowskie starają się wprowadzać te postanowienia w życie. Jednak cały czas toczy się dyskusja jaka jest perspektywa zastosowania czynników z grupy HFC i HFO. Czy przyszłość to tylko czynniki naturalne? Jak to wygląda w praktyce?
PL
Czy w Polsce na przestrzeni ostatnich lat doszło do stopniowej redukcji ilości czynników HFC o wysokim GWP zawartych w stacjonarnych urządzeniach chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła oraz wykorzystywanych w nowych urządzeniach (czyli do produkcji urządzeń i ich napełniania/dopełniania w czasie instalacji)? Artykuł jest próbą odpowiedzi na to pytanie na podstawie analizy danych zawartych w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) i Bazie Danych Sprawozdań (BDS).
PL
W artykule przedstawiono uregulowania prawne dotyczące F-gazów wykorzystywanych w ochronie przeciwpożarowej. Omówiono stosowanie F-gazów oraz konsekwencje nowych uregulowań dla branży przeciwpożarowej. Zarysowano prognozy rozwoju urządzeń gaśniczych wykorzystujących F-gazy oraz przedstawiono rozwiązania alternatywne.
EN
In the article there are described legal regulations concerning F-gases used in fire protection. F-gases use is discussed together with consequences of new regulations of fire protection industry. Forecasts of development of firefighting devices using F-gases are outlined and alternative solutions are presented.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.