Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  woda przepływowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wymagania stawiane grzejnikom gazowym dotyczą bezpieczeństwa oraz funkcjonalności i racjonalnego użytkowania. Zostały one zawarte w normie przedmiotowej PN-87/M-40301 „Gazowe grzejniki wody przepływowej. Wymagania i badania’’ [1]. Można je również znaleźć w szeregu przepisów prawnych, do których zalicza się: prawo budowlane, prawo energetyczne, przepisy o ochronie przeciwpożarowej, przepisy o ochronie środowiska i zdrowia oraz przepisy o instalacjach gazowych i instalowaniu urządzeń gazowych. Podstawowe wymagania z zakresu bezpieczeństwa oraz niektóre wymagania użytkowe zawarte w normie PN-87/M-40301 zostały przedstawione wcześniej w „Rynku Instalacyjnym", w nr 3/98. Niniejszy artykuł jest kontynuacją wcześniej podanych informacji o gazowych grzejnikach wody przepływowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na możliwości regulacji użytkowych parametrów pracy grzejników oraz oszczędnego użytkowania wody i gazu. W artykule wykorzystano doświadczenia zdobyte w czasie badań atestacyjnych wszystkich gazowych grzejników wody przepływowej certyfikowanych w Polsce na znak bezpieczeństwa „B”.
PL
Dostosowanie Prawa budowlanego [1] i Warunków technicznych [2] do zaleceń Rady Wspólnot Europejskich spowodowało, że obecnie projektuje się budynki mieszkalne energooszczędne, które powinny zapewnić ochronę środowiska, racjonalne wykorzystanie energii oraz warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem, zwłaszcza w zakresie ogrzewania, wentylacji i oświetlenia pomieszczeń.
PL
Powszechnie stosowanymi gazowymi urządzeniami domowymi zasilanymi gazem są gazowe grzejniki wody przepływowej, często niewłaściwie nazywane piecami kąpielowymi lub łazienkowymi, termami, czy też podgrzewaczami. Te grzejniki są urządzeniami o znacznie większym zużyciu gazu w porównaniu z innymi powszechnie stosowanymi domowymi kuchniami i ogrzewaczami pomieszczeń oraz urządzeniami turystycznymi. Spośród gazowych urządzeń domowych moce większe od grzejników mają jedynie kotły centralnego ogrzewania. Grzejniki są używane niemal w każdym mieszkaniu, do którego jest doprowadzony gaz sieciowy. W gazyfikacji bezprzewodowej stosuje się grzejniki zasilane gazem płynnym wtedy, gdy są one zasilane ze zbiorników mających większą pojemność niż butle. Spalany w grzejniku gaz jest wykorzystany do podgrzewania bieżącej wody pitnej do odpowiedniej temperatury. Używając zatem grzejnik zużywamy wodę oraz gaz jako źródło ciepła do podgrzania tej wody. Jeżeli zużycia te będą nie większe niż wynikające z potrzeb użytkowników, to zaoszczędzi się gaz i wodę. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nasz kraj jest ubogi w oba te surowce, są one drogie i na pewno nie będą tanieć. Racjonalne ich zużycie zmniejszy koszty ponoszone przez użytkowników, a to przy obecnie ciągle wzrastających cenach gazu i wody może stanowić znaczącą pozycję w ogólnych kosztach utrzymania.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.