Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  woda dodatkowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Autor niniejszego artykułu związany jest z polskim ciepłownictwem od 1974 roku. W niniejszym artykule autor jako praktyk dzieli się z czytelnikami problemami technologiczno-technicznymi, które występowały w ciągu tych 40 lat w zakresie uzdatniania wody. Promuje te technologie, które wdrożone w uzupełnianiu wody do sieci ciepłowniczej zapewniają bezpieczeństwo pod względem zagrożenia korozyjnego ciepłociągów od strony wody oraz są przyjazne dla środowiska naturalnego.
EN
The author of this article is related to the Polish district heating since 1974. In this article the author as a practice to share with the readers of technological and technical problems that have occurred during these last 40 years in the field of water treatment. It promotes these technologies to be implemented in rectifying the district heating water to ensure the safety of the danger of corrosion of steel heating pipes from the water and are friendly to the environment.
PL
Woda, zarówno zasilająca kotły, jak i krążąca we współpracujących z nimi obiegach ciepłowniczych ma wpływ, wśród wielu innych czynników, na sprawną i bezpieczną pracę urządzeń ciepłowniczych. W artykule zwracam szczególną uwagę na jakość wody dodatkowej kierowanej do poszczególnych obiegów oraz przedstawiam pod dyskusję propozycję wskaźników, które mogą mieć zastosowanie w projektowaniu urządzeń do przygotowania wody dla celów ciepłowniczych.
3
PL
Głównym problemem przy projektowaniu mieszanki betonowej zawierającej kruszywo z recyklingu jest wysoka nasiąkliwość kruszywa, wynikająca z obecności na jego powierzchni porowatej zaprawy cementowej. W pracy zaproponowano metodę pozwalającą ustalić ilość wody potrzebną do mieszanki betonowej w celu uzyskania wymaganej konsystencji. Opracowana metoda opiera się na ustaleniu ilości wody dodatkowej wd, stanowiącej różnicę w ilości wody zaabsorbowanej przez ziarna kruszywa z recyklingu i ziarna kruszywa naturalnego. Do ustalenia ilości wody zaabsorbowanej przez ziarna kruszywa wykorzystano wyniki badania kinetyki absorpcji wody. Opracowaną metodę zweryfikowano na przykładzie. W tym celu przygotowano cztery mieszanki betonowe o zawartości kruszywa z recyklingu odpowiednio: 0, 25, 50 i 75% i o zbliżonym współczynniku we/c = 0,41÷0,42. Średnie wyniki badania wytrzymałości na ściskanie po 28 dniach dojrzewania wskazują, że dla wszystkich badanych serii betonów uzyskano tę samą klasę betonu C30/37. Odnotowano przy tym wzrost nasiąkliwości 6÷25% wraz ze wzrostem zawartości kruszywa z recyklingu, wynikający z większej porowatości tego kruszywa w porównaniu z kruszywem naturalnym.
EN
The high water absorption of recycled aggregate causes difficulties in recycled concrete mix design. Some researchers recommend removal of cement mortar to improve quality of recycled aggregate or prewet it before using in mixture. This paper presents the method of settlement the amount of added water to concrete mixture with recycled aggre-gate using information about the level of RA saturation in definite time. Results of this method are verified by an example.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.