Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 21

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  widzenie
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
EN
To assess the causes of failure of parts in operation, it is often necessary to assess the degradation of the structural and phase composition of the material and determine the cause of its change. Microhardness test is used to evaluate the mechanical properties of microvolumes of the material. Microhardness of structural components of steels and cast irons (armco iron ferrite, austenitic component of steel 12Х18Н10Т and cementite of centrifugally cast chrome-nickel cast iron (cast coating Ø910 mm)) was determined by restored four-sided pyramid impression with a square base and a top angle of 136±1. The paper evaluates the influence of the main factors on the micro-hardness error of ferritic, austenitic and carbide component of steels and cast irons: the amount and speed of the indenter load, the stiffness of the substrate, the field of distribution of plastic deformations around the impression, the quality of the surface preparation, the influence of grain boundaries and the relaxation of the impression shape over time. The main factors affecting the accuracy of measurements by the reconstructed impression method have been determined for each of the investigated phases: ferrite, austenite, and cementite.
PL
Aby ocenić przyczyny awarii części w eksploatacji, często konieczna jest ocena degradacji składu strukturalnego i fazowego materiału oraz określenie przyczyny jego zmiany. Do oceny właściwości mechanicznych mikroobjętości materiału stosuje się test mi-rotwardości. Mikrotwardość składników strukturalnych stali i żeliwa (ferryt żelaza armco, austenityczny składnik stali 12Х18Н10Т i cementyt odśrodkowo odlewanego żeliwa chromowo-niklowego (powłoka odlewu Ø910 mm)) określono przez przywrócony wycisk piramidy czterobocznej o podstawie kwadratowej i kącie wierzchołkowym 136±1. W pracy oceniono wpływ głównych czynników na błąd mikrotwardości ferrytycznego, austenitycznego i węglikowego składnika stali i żeliwa: wielkości i prędkości obciążenia wgłębnika, sztywności podłoża, pola rozkładu odkształceń plastycznych wokół wycisku, jakości przygotowania powierzchni, wpływu granic ziaren oraz relaksacji kształtu wycisku w czasie. Określono główne czynniki wpływające na dokładność pomiarów metodą zrekonstruowanego wycisku dla każdej z badanych faz: ferrytu, austenitu i cementytu.
2
Content available remote Pomiar parametrów montażowych. Cz. 2
PL
Rozstaw źrenic i wysokość montażowa to niezbędne parametry wymagane do prawidłowego montażu soczewki okularowej. Jednak w celu zapewnienia optymalnego widzenia należy również uwzględnić ułożenie soczewki przed okiem pacjenta. W przypadku, gdy oś widzenia przechodzi przez środek optyczny soczewki pod pewnym kątem, pojawia się aberracja: astygmatyzm wiązki skośnej. Wartość tej aberracji dla soczewki sferycznej o mocy D i współczynniku załamania światła materiału n może zostać policzona ze wzorów Coddingtona [3].
PL
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organisation, WHO) blisko 6 mln ludzi na świecie dotkniętych jest ślepotą lub znacznym upośledzeniem widzenia, które wynikają ze schorzeń rogówki. Każdego roku przymglenie rogówki, spowodowane infekcją, urazem, zapaleniem, zwyrodnieniem lub niedoborami żywieniowymi, stanowi przyczynę utraty widzenia w jednym oku u 1,5–2 mln osób. Najczęstszym powodem przymglenia rogówki, zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych, jest jej zakażenie [1,2]. W niniejszym artykule omówione zostanie infekcyjne zapalenie rogówki wywołane przez bakterie.
PL
Widzenie przestrzenne to zdolność postrzegania świata w trzech wymiarach, która pozwala ocenić, gdzie znajduje się obiekt względem obserwatora. Właściwe postrzeganie otoczenia, w którym człowiek pracuje i żyje ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe widzenie jest kształtowane od okresu narodzin i wiąże się z odpowiednim rozwojem widzenia obuocznego, które definiuje się jako złożoną i skoordynowaną współpracę obojga oczu, pozwalającą uzyskać pojedyncze, przestrzenne wrażenie wzrokowe. Warunkiem tego procesu jest utworzenie wyraźnego, o podobnym rozmiarze i kształcie obrazu siatkówkowego w każdym z oczu. Jest to możliwe nie tylko dzięki prawidłowej budowie i funkcjonowaniu gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, ale także dzięki właściwej korekcji wad wzroku, co umożliwia właściwą percepcję bodźców [1-3].
PL
W poprzednim odcinku cyklu omówiłem ogólne zagadnienia związane ze śledzeniem ruchów oczu oraz urządzenia do śledzenia tych ruchów (eyetrackery), których działanie opiera się na wykorzystaniu efektów elektromagnetycznych towarzyszących ruchom oczu [1]. Ten odcinek, kończący cały cykl, poświęcony jest śledzeniu ruchów oczu metodami optycznymi. Do metod tych należą: fotookulografia (photo-oculography, POG), wideookulografia (video-oculography, VOG), reflektometria rogówkowa i soczewkowo-rogówkowa (corneal reflectometry, CR), okulografia fotosensoryczna (photosensor oculography, PSOG).
6
Content available remote Wpływ parametrów indywidualnych okularowych soczewek progresywnych na widzenie
PL
Klienci decydujący się na rozwiązania w formie soczewek progresywnych bardzo często znajdują się u szczytu własnego rozwoju zawodowego, m.in. z tego względu oczekują rozwiązań, które będą związane z minimalną liczbą kompromisów do zaakceptowania. Jest to jeden z powodów, dla którego soczewki progresywne w świecie optyki okularowej są jednymi z najprężniej rozwijających się konstrukcji – muszą stawić czoła rosnącym oczekiwaniom klientów.
PL
Stosowane powszechnie mniej czy bardziej uproszczone modele oka stworzyły podstawy teoretyczne pozwalające w sposób rutynowy stosować korekcję sferocylindryczną. Jednak nie zawsze pacjenci uważają korekcję dobraną na podstawie pomiaru ich refrakcji za optymalną. Wskazuje to na istnienie parametrów optycznych, które wymykają się takim prostym modelom oka, a także na istnienie pewnych kompensacyjnych mechanizmów fizycznych lub psychofizycznych.
PL
Na zamieszczonym w poprzednim odcinku cyklu zdjęciu jednej z warstw istoty właściwej rogówki (stromy) uzyskanym in vivo z użyciem laserowego skaningowego mikroskopu konfokalnego (LSMK) mogliśmy dostrzec jedynie jądra komórek keratocytowych znajdujących się w dużej odległości od siebie, a zatem komórki te nie tworzyły zwartej struktury tkankowej [1]. Z drugiej strony wiemy, że to głównie stroma odpowiada za właściwości rogówki, takie jak wytrzymałość mechaniczna, sprężystość i stabilność kształtu. Wynika stąd, że keratocyty muszą znajdować się w ośrodku o tych właśnie właściwościach, lecz jego struktura pozostaje niewidoczna przy obserwacji za pomocą LSMK.
9
PL
Termin ‘optyka adaptywna’ został zaproponowany przez Autora w polskim przekładzie monografii „Statistical optics” Josepha Goodmana, wydanym przez PWN w 1993 roku [1]. Do takiego przetłumaczenia słów adaptive optics trzeba było przekonać redaktor wydawnictwa, mającą bogate doświadczenie w redagowaniu polskich tłumaczeń angielskich tekstów fizycznych i bardzo dbającą o czystość języka polskiego. Urocza pani redaktor Bogdanienko dała się w szczególności przekonać, że nie chodziło o optykę aktywną, bo określenie ‘aktywność optyczna’ to, zgodnie z ugruntowanym polskim słownictwem fizycznym, zdolność ośrodka, w którym rozchodzi się światło spolaryzowane liniowo, do zmiany kierunku płaszczyzny polaryzacji tego światła. Takie ośrodki dotychczas nie znalazły zastosowania w układach optyki adaptywnej. Na gruncie rozważań językowych udało się też Autorowi wykazać nietrafność takich propozycji odredakcyjnych, jak optyka adaptacyjna lub optyka adaptatywna. Ostatecznie mamy optykę adaptywną (OA), co jest niemal kalką określenia angielskiego, utworzoną analogicznie jak kreatywny od creative lub addytywny od additive.
PL
Pojęcie prawidłowego widzenia nie ogranicza się jedynie do aspektu możliwie najwyższej ostrości wzroku do bliży czy dali. Bardzo ważne jest również widzenie obuoczne, czyli złożona i skoordynowana współpraca pomiędzy obojgiem oczu oraz mózgiem. Umożliwia ona równoczesne i obuoczne postrzeganie obiektów wzrokowych z zachowaniem pojedynczego, przestrzennego widzenia. Co ważne, obraz powstający w efekcie widzenia obuocznego charakteryzuje się wyższą jakością oraz szerszym polem widzenia w porównaniu do widzenia jednoocznego [1]. Należy podkreślić, że prawidłowe widzenie obuoczne zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Wymagana jest prawidłowa anatomia i funkcjonowanie obojga oczu, prawidłowe ustawienie gałek ocznych oraz prawidłowa czynność nerwów, mięśni okoruchowych i centralnego układu nerwowego. Zaburzenia któregokolwiek z czynników mogą prowadzić do powstania zaburzeń widzenia obuocznego, wynikających z heterotropii czy heteroforii. Z kolei przedłużony czas ich występowania możne prowadzić do uruchomienia niepożądanych procesów adaptacyjnych, które ograniczą możliwość widzenia. Zalicza się do nich przede wszystkim: niedowidzenie, ekscentryczną fiksację oraz tłumienie [1].
11
Content available remote Bądźmy rozsądnie wrażliwi na światło!
PL
Znane porzekadło głosi, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. Idąc tym tropem, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie: „Czy człowiek jest wrażliwy na światło?” Na początek natrafiamy na problem definicji pojęcia 'wrażliwość na światło', bowiem obejmuje ono kilka odmiennych, a przy tym całkiem złożonych mechanizmów oddziaływania światła z organizmem, z których co najmniej trzy powinny być przedmiotem zainteresowania optometrystów lub ogólnie specjalistów zajmujących się wzrokiem.
13
Content available remote Jak leki ogólnoustrojowe mogą wpływać na widzenie
PL
W czasie przeprowadzania wywiadu z pacjentem specjalista zwykle zadaje pytania o to, czy pacjent przyjmuje jakieś leki – a przynajmniej powinien bezwzględnie o to pytać. Jeżeli pacjent wymieni jakiś lek, należy go odpowiednio sklasyfikować i sprawdzić, czy dolegliwości wzrokowe zgłaszane przez badanego mogą mieć swoją przyczynę właśnie w stosowaniu tego medykamentu.
14
Content available remote Widzenie a ruch. Czym jest dynamiczna ostrość wzroku?
PL
Nieodłącznym elementem każdego badania wzroku jest pomiar jego ostrości. Osoba badana czyta literki prezentowane na tablicy bądź wyświetlane za pomocą rzutnika. Czy jednak takie badanie jest w stanie odzwierciedlić to, jak widzimy na co dzień? Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę, że w życiu codziennym bardzo często my lub też obserwowane obiekty znajdują się w ruchu. Widzenie w takim przypadku określane jest poprzez dynamiczną ostrość wzroku. Badanie tej funkcji widzenia jest szczególnie rekomendowane w przypadku osób uprawiających sport, a zwłaszcza dyscyplin wymagających umiejętności szybkiego reagowania na bodźce wzrokowe w czasie ruchu.
15
Content available remote Colour, light and texture in the perception of contemporary architecture
EN
The direction of the search for objects described in this article resulted from ruminations related to a theory which sets on the trail of the distinctness of the method or the way of creating contemporary architecture in the conceptual phase. What guides the twenty-first century architect while looking for solutions? Let us try to notice differences in the approach to the formation of a space and the visual means applied within. The visual function and tools, i.e. the form, the colour, the texture and the light, make a homogenous entity at the stage of the formation of an idea. Since visual perception is not just a sensory process, we can arrive at the conclusion that architects’ creativity involves a wider range of tools than before. Several selected and analyzed examples offer some kind of proof of the above thesis. This increases the dose of the interactivity of architecture itself – it becomes more demanding and didactic yet not devoid of beauty. It is an art.
PL
Kierunek poszukiwań opisanych w artykule obiektów wynikał z przemyśleń związanych z teorią naprowadzającą na trop odmienności metody czy też drogi kreowania współczesnej architektury w fazie idei. Czym kieruje się architekt XXI wieku, szukając rozwiązań? Warto dostrzec różnice w podejściu do kształtowania przestrzeni i zastosowanych w niej środków wizualnych. Funkcja i narzędzia wizualne, a więc forma, kolor, faktura, światło są bytem homogenicznym w fazie powstawanie idei! Skoro percepcja wzrokowa nie jest procesem jedynie zmysłowym, to można dojść do wniosku, że kreatywność architektów angażuje szersze spektrum narzędzi niż dotychczas! Kilka wybranych i poddanych analizie przykładów jest niejako dowodem na powyższą tezę. Zwiększa to dozę interaktywności samej architektury, staje się ona bardziej wymagająca i edukująca, a zarazem niepozbawiona piękna. Jest sztuką.
16
Content available Sakralne widzenie krajobrazu
PL
Krajobrazy swoją pięknością skłaniające do modlitwy to jeden z rodzajów krajobrazów świętych wyróżnionych przez św. Jana od Krzyża. Skłonność do modlitwy w krajobrazie wymaga dostrzegania nie tylko piękna lecz także widzenia w pięknie miłości Boga do swego stworzenia. Sacrum w różny sposób pojawia się w krajobrazie lecz wymaga uwagi i zrozumienia. Świętość ziemi przypominał błogosławiony Jan Paweł II poprzez pocałunek. Świętość wody jest potwierdzana przez wiele cudownych źródeł odwiedzanych przez pielgrzymów. Miejsca odczytywane jako święte są utrwalane przez znaki umieszczane w krajobrazie. Rozumienie mowy znaków, które przekazuje krajobraz bezpośrednio poprzez naturę lub rzeczy uczynione przez człowieka jest sztuką i wymaga nauczenia się sztuki patrzenia i widzenia. Szereg przykładów sztuki dawnej i nieliczne współczesnej pokazują zmieniające się rozumienie sakralnego wymiaru krajobrazu. Dziś potrzebna jest odnowa sakralnego widzenia krajobrazu. W tym celu może być użyteczne pojęcie genius loci łączące materialne, zmysłowe i duchowe warstwy krajobrazu.
EN
There are landscapes leading by his beauty to prayers. Such landscapes are distinguished by Saint John as one kind of sacred landscapes. For praying in landscapes is necessary not only to see beauty but also God’s love to his creation. Sacrum reveals in landscape in different ways but is necessary to devote attention and comprehension. Sanctity of land was remembered in salute of John Paul II. Sanctity of water is confirmed in many miraculous sources visited by pilgrims. Places considered as sacred are commemorate by signs located in landscapes. Comprehension of landscape language of signs created by nature or by man is art and is necessary to learn this art of looking and seeing. Numerous examples of ancient art and contemporary not so numerous show to us changing comprehension of landscape sacral dimension. Today is needed renewal of sacred vision of landscape. To realize this purpose the notion genius loci can be useful because is connecting material, sensual and spiritual layers of landscape.
17
Content available remote Lighting of working places for people with moderately poor sight
EN
The paper presents lighting preferences of people with moderately impaired eyesight as well as suggestions for lighting of work places for that group of people, based on foreign literature. The main principles were estimated for a luminaire provided for additional lighting of working places for people with eyesight impairments. It presents also design of such luminaire, together with measurement results of its lighting parameters.
PL
W referacie opisano specyfikę widzenia oraz preferencje oświetleniowe osób o umiarkowanym upośledzeniu widzenia. Zaprezentowano przykładowe sposoby oświetlenia stanowisk pracy przeznaczone dla tej grupy osób zaczerpnięte z literatury zagranicznej. Określono założenia, jakie powinna spełniać oprawa oświetlenia miejscowego przewidziana do doświetlania stanowisk pracy osób o umiarkowanym upośledzeniu widzenia oraz opisano konstrukcję modelu takiej oprawy, wraz z wynikami pomiarów parametrów świetlnych.
18
Content available remote Load balancing algorithm for parallel vision system using cots pcs and networks
EN
We developed a real-time parallel vision system (PAVIS) along with suitable parallel vision algorithms. PAVIS is designed for cost-effectiveness and flexibility, which is composed of several isotypic commercially off-the-shelf (COTS) PCs with an Ethernet switch that constitute a logically fully connected parallel system. Image partitioning method using the equal area criterion has been used for load distribution in parallel vision processing. Since the load is not the pixels but the feature points for high-level vision operations, we propose an image partitioning method named perpendicular image partitioning (PIP), which partitions image data not by the area of image but by the number of features. PIP functions as an efficient load distribution method, since image partitioning and load balancing are simultaneously performed. Real-time vision algorithm for corner detection and feature matching are also devised. Since the objects on the temporally successive sequence of image have motion continuity, we can speedup vision operations by reducing search area for corners or matching pairs along the motion trajectories found from the prey ions image frames. PAVIS is applied to the real-time depth determination problem for mobile robot navigation. The experimental results confirm the validity of proposed algorithms, and its real-time performance within the frame rate.
19
Content available remote A classified vector quantization scheme for color image coding perceptually tuned
EN
Edges are of fundamental importance in the analysis of images, and of course in the field of image quality. To incorporate the edgy: information as coded by the Human Visual System (HVS) in a vector quantization scheme, we have developed a classification strategy to separate edge vectors from non-edge vectors. This strategy allows the generation of different sets of codewords different size for each kind of vectors. For each one of the "edge" sets, the final size is perceptually tuned. Finally, when an image is encoded, its associated edge map is generated. Then the selection of the appropriate "edge" set is made in respect with the edge amount present in the image. Then the second set of non-edge vectors is performed in order to respect the required compression rate. Statistical measure and psychophysical experiments have been performed to judge the quality of reconstructed images.
20
Content available remote Face tracking approach for the development of hand-free user interfaces
EN
This paper describes a face tracking algorithm for the development of human computer interfaces. This tracking algorithm uses a 2-D vectorial model that captures the relative positions of a set of feature points and allows the implementation of a fast multiple match scheme. This process tries to find in each frame the best arrangement of the model that minimises a measure of dissimilarity - defined as a weighted sum of absolute differences between templates representing featue points and the image. The algorithm is mainly based on a smooth motion assumption and without 3D structure head models. A complete system is described, covering aspects of automatic feature point selection, tracking, detection of tracking failures and recovery from them. The system has been implemented on a low cost platform with frame rates of up to 24 fps.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.