Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja wywiewna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wentylacja ma obecnie coraz większy udział w zapotrzebowaniu budynków na ciepło, zmniejsza się natomiast zapotrzebowanie ze względu na transmisję energii (straty przez przegrody). Wraz z rozpowszechnianiem się budownictwa niskoenergetycznego, pasywnego i plus energetycznego popularne stają się więc systemy wentylacyjne, które korzystając z sił natury czy OZE, istotnie minimalizują zużycie energii elektrycznej i cieplnej.
EN
A reduction of exposure to nanoparticles by a local exhaust ventilation system during nanopowder mixing is presented in the paper. In addition, the following factors were examined: air movement, pollution emission and ventilation system efficiency. The research findings demonstrate a significant influence of changes of ventilation parameters on the distribution of ventilation air in a workspace. Air velocity and turbulence intensity around emission sources affect the intensity of nanoparticlcs emission and ventilation system performance.
PL
Przedstawiono analizę redukcji narażenia na nanocząstki przez zastosowanie miejscowej wentylacji wywiewnej podczas mieszania nanoproszków. Ponadto przeprowadzono badania ruchu powietrza, emisji zanieczyszczeń do powietrza i wydajności wentylacji. W oparciu o wyniki badań wykazano znaczący wpływ zmian w wariancie parametrów wentylacyjnych związanych z rozkładem powietrza wentylacyjnego w obszarze roboczym. Prędkość przepływu powietrza i intensywności turbulencji w otoczeniu źródeł emisji mają wpływ na intensywność emisji związanej z nanocząstkami oraz wydajnością wentylacji.
PL
W niniejszym artykule został poruszony bardzo ważny, z punktu widzenia zapewnienia właściwych warunków pracy, problem współpracy wentylacji ogólnej z miejscową wentylacją wywiewną.
PL
Przyczynami nieprawidłowego działania wentylacji, a w szczególności miejscowej wentylacji wywiewnej są najczęściej: błędy i nieprawidłowości projektowania, złe wykonawstwo oraz nieprawidłowa eksploatacja.
PL
Jak wspomniano w poprzednich artykułach z tej serii, zamieszczonych w RI 10 i 11/03, czystość środowiska powietrznego w pomieszczeniach powinna być osiągana przede wszystkim przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji nie powodujących emisji zanieczyszczeń. Jeżeli ze względu na rodzaj procesu nie jest to możliwe, należy wykorzystywać odpowiednie rozwiązania organizacyjne i techniczne oraz wentylację miejscową wywiewną – najlepsze rezultaty uzyskuje się stosując obudowy tych źródeł i odsysając z nich powietrze. Mniej skuteczne są ssawki. Zawsze jednak zastosowanie wentylacji miejscowej wywiewnej jest tańsze i daje lepsze rezultaty przy ograniczaniu emisji zanieczyszczeń niż wentylacja ogólna pomieszczeń.
PL
W poprzednim numerze RI rozpoczynając cykl pod wspólnym tytułem „Ogólne zasady projektowania” wskazano, że najlepsze rezultaty przy eliminowaniu emisji ciepła i zanieczyszczeń do środowiska powietrznego pomieszczeń daje pełne obudowanie przestrzeni tych źródeł, połączone z odsysaniem powietrza. W związku z tym obudowy powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe.
PL
Artykuł ten rozpoczyna serię pod wspólnym tytułem Miejscowa wentylacja wywiewna. W ramach tej serii zostaną omówione rozwiązania techniczne i organizacyjne zmierzające do zapewnienia żądanych parametrów i czystości środowiska powietrznego, zadania wentylacji w tym zakresie, budowa i wyposażenie oraz zasady projektowania i eksploatacji instalacji odciągów miejscowych, charakterystyka i przykłady zastosowań głównych ich elementów i zespołów; zostaną przytoczone przyczyny obniżenia skuteczności działania wentylacji miejscowej wywiewnej oraz podany wykaz przepisów, norm, dyrektyw i literatury technicznej. W kolejnych artykułach zostaną omówione zasady projektowania obudów, ssawek i okapów wentylacyjnych, podane przykłady ich zastosowań.
9
PL
W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę techniczną budynku szkolnego wyposażonego w system monitorowania obiektu. Podany jest opis istniejących instalacji wentylacji wywiewnych o różnym przeznaczeniu. Podano wyniki pomiarów skuteczności tych instalacji, a także metodę pomiaru wydajności wentylatora. Ze względu na stwierdzony brak szczelności kanałów murowanych w instalacji wywiewnej zaapelowano o niestosowanie wentylatorów wywiewnych na tego typu kanałach.
EN
The general technical characteristics of school building equipped with building monitoring system, was presented in the article. The description of existing exhaust systems with different assignment is given. The results of these systems’ efficiency and the method of fan capacity measurement were shown. Because of lack of leak tightness of brick ducts in exhaust system, one was appealed not to use the exhaust fans on ducts of that type.
PL
Większość pomieszczeń znajdujących się w budynku wymaga wentylacji mechanicznej lub naturalnej, ale niezależnie od tego jest to przeważnie wentylacja grawitacyjna. Wentylację mechaniczną (czasem klimatyzację) realizuje się na podstawie projektu wykonanego przez „instalatora”. Wentylację grawitacyjną, przeważnie „projektuje” architekt, nanosząc na rzuty budynku przewody (kanały) o wymiarach minimalnych, przewidywanych w normach lub przepisach budowlanych. Są to przeważnie przewody jednakowe, niezależnie od wielkości pomieszczenia, wysokości jego położenia i przeznaczenia. Wentylacja grawitacyjna nie jest więc projektowana, na co zwracam uwagę od lat. Dlatego nie należy się dziwić, że działanie wentylacji grawitacyjnej jest niedostateczne. Świadczą o tym liczne i krytyczne publikacje oraz organizowane na ten temat konferencje naukowe.
12
Content available remote Porównanie systemów wentylacji budynków jednorodzinnych
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.