Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja przemysłowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Na ile zastosowanie wentylacji wyporowej przyczynia się do poprawy warunków komfortu i jakości powietrza w obiektach produkcyjnych? Co wpływa na jej dobre lub złe funkcjonowanie? Jakimi analizami muszą być poprzedzone decyzje dotyczące doboru urządzeń?
2
Content available remote Rozkład temperatury powietrza w suszarni z odzyskiem ciepła
PL
W artykule omówiono przepływ ziarna i powietrza przez suszarnię zbóż o pracy ciągłej z wykorzystaniem odzysku ciepła z powietrza usuwanego. Istotą wykorzystania odzysku ciepła w suszarniach jest możliwość znacznego ograniczenia zapotrzebowania na energię pierwotną niezbędną do właściwego podgrzania suszącego powietrza zewnętrznego. Wykorzystanie odzysku ciepła nie powinno wpływać na pogorszenie jakości ziarna, które po procesie suszenia może być składowane lub skierowane do dalszej obróbki (spożywczej lub przemysłowej). Analiza rozkładu temperatury powietrza w pionowej i poziomej płaszczyźnie wypływu powietrza z sekcji suszenia potwierdziła słuszność i konieczność stosowania odzysku ciepła z powietrza usuwanego z suszarni. Daje to możliwość znacznego ograniczenia zapotrzebowania na energię potrzebną do podgrzewania powietrza zewnętrznego. Jednocześnie pomiary rozkładu temperatury powietrza w suszarni wskazują na kierunek dalszego postępowania celem poprawy efektywności energetycznej suszarni. Niniejszy artykuł dotyczy szerokiego rozpowszechniania wyników badań przemysłowych zgodnie z § 5 umowy o dofinansowanie projektu pn. „Opracowanie energooszczędnej suszarni z odzyskiem ciepła i zintegrowanym systemem odpylania” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.4. Wsparcie projektów celowych. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Numer umowy o dofinansowanie: UDA-POIG.01.04.00-02-104/12.
EN
Article presents grain and air flow in grain dryer with incorporated heat recovery system from exhaust air. Main reason of introducing heat recovery systems in grain dryers is to reduce the demand of energy necessary to fresh air heating. Operation of heat recovery shouldn’t impact dried grain quality, which after drying can be stored for further food or industrial processing. Analysis of air temperature distribution in vertical and horizontal plane at the air outlet from drying section confirmed the validity and necessity exhaust air heat recovery systems applications. Analysis confirmed significant reduction of energy needed for process fresh air heating. This paper concerns the wide dissemination of industrial research results in accordance with paragraph 5 of the contract for co-financing the project entitled "Development of an energy-saving dryer with heat recovery and an integrated dust collection system” implemented under the Innovative Economy Operational Program, 2007-2013, Priority 1. Research and development of modern technologies, Measure 1.4. Support for targeted projects. The project was co-financed by the National Center for Research and Development. Co-financing agreement number: UDA-POIG.01.04.00-02-104/12.
PL
Zanieczyszczenia powietrza emitowane w obiektach przemysłowych mogą oddziaływać szkodliwie na organizmy żywe, przyczyniać się do szybszego zużywania się części maszyn i urządzeń, a także mogą zwiększać ryzyko powstania pożaru lub wybuchu. Zmniejszenie ryzyka występowania tego rodzaju niepożądanych zjawisk wymaga zastosowania systemów wentylacyjnych - w niniejszym artykule omówiono zagadnienia wentylacji w obiektach przemysłowych.
PL
W artykule opisano zagadnienia związane z równoważeniem ciśnienia w przemysłowych sieciach wentylacyjnych. Systemy wentylacyjne, które stosowane są obecnie w halach produkcyjnych projektowane powinny być tak, by zminimalizować zużycie energii elektrycznej przez wentylatory, które muszą zapewnić odpowiednie ciśnienie dyspozycyjne. Jedną z metod pozwalających zapewnić mniejszą energochłonność systemów wentylatorowych jest obniżenie ciśnienia dyspozycyjnego w kanale rozprowadzającym poprzez zrównoważenie oporów występujących w kanałach wentylacyjnych.
PL
Jakość powietrza jest bardzo ważna zarówno w środowisku domowym, jak i w pracy. Człowiek przebywa w pracy około połowę dnia, dlatego też bardzo istotne jest, żeby parametry powietrza wewnątrz zakładów pracy były jak najwyższej jakości. Wentylacja przemysłowa w odróżnieniu od standardowej wentylacji komfortowej, wymaga indywidualnego podejścia do potrzeb i specyfiki produkcji oraz dużego doświadczenia w aplikacjach przemysłowych.
PL
W artykule omówiono kwestie stosowania czynników chłodniczych w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Kilkanaście lat temu przepisy wymogły zakaz stosowania czynnika chłodniczego R12 i innych z grupy CFC. W 2010 r. podobny los spotka czynniki chłodnicze HCFC, łącznie z popularnym i sprawdzonym czynnikiem R22. Jednocześnie Wspólnota Europejska konsekwentnie dąży do możliwie szybkiej realizacji zaleceń Protokołu z Kioto, którego podstawą jest hipoteza o ogrzewaniu klimatu przez człowieka, w związku z czym wprowadzane są nowe rygory prawne, obejmujące grupę czynników chłodniczych HFC. W części pierwszej artykułu ukazał się przegląd aktów prawnych regulujących stosowanie czynników chłodniczych oraz m.in. kwestie kontroli szczelności i certyfikacji personalnej. Niniejsza część omawia zagadnienia certyfikacji przedsiębiorstw, certyfikaty tymczasowe i certyfikację operatorów oraz krajową strukturę certyfikacji.
PL
W artykule m.in. o uwarunkowaniach, które zoptymalizują opracowania instalacji klimatyzacyjnej funkcjonujących w halach i pomieszczeniach produkcyjnych. Autor omawia optymalizacje składowych takich instalacji: systemy pracy urządzeń klimatyzacyjnych, systemy nawiewu powietrza. Zwraca tez uwagę na efektywność usuwania zanieczyszczeń z powietrza. Podaje też przykłady rozwiązań systemu nawiewu powietrza w przędzalniach i tkalniach, skręcalni oraz farbiarni i prasowalni.
PL
W niniejszym artykule został poruszony bardzo ważny, z punktu widzenia zapewnienia właściwych warunków pracy, problem współpracy wentylacji ogólnej z miejscową wentylacją wywiewną.
PL
Artykuł dotyczy analizy współpracy osiowego wentylatora z tunelem o kwadratowym przekroju poprzecznym. Utylitarne zastosowanie podobnych układów można odnaleźć w codziennej praktyce (przewietrzanie wyrobisk, wentylacja przemysłowa, tunele aerodynamiczne, komunikacyjne itp.). Podjęcie tego tematu wydaje się więc uzasadnione, tym bardziej, że coraz częściej stosowane są kanały wentylacyjne o niekołowych przekrojach.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.