Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 24

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja garaży
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Budowa układu wentylacji w garażach z systemami detekcji metanu i wodoru jest dużym wyzwaniem i każdorazowo wymaga szczegółowego uwzględnienia warunków lokalnych. Z uwagi na skąpe europejskie, a także światowe doświadczenia w budowie instalacji wentylacji z detekcją wodoru, szczególnej wagi nabiera współpraca projektanta z dostawcą systemu i rzeczoznawcą ppoż. oraz śledzenie wytycznych i zaleceń branżowych. Zagadnienie to może się wydawać pozornie mało istotne, ale obecnie budowane garaże za 2-3 dekady będą prawdopodobnie służyć głównie samochodom elektrycznym i z ogniwami paliwowymi. Są też sygnały z rynku, że firmy posiadające w Polsce duże floty samochodów osobowych rozważają przejście na napędy alternatywne - metan i ogniwa paliwowe.
PL
W nowo budowanych obiektach powstają wielopoziomowe garaże z windami, na rynku przybywa także pojazdów z alternatywnymi technologiami zasilania, w tym na metan i wodór. Stawia to nowe wyzwania w projektowaniu i eksploatacji systemów wentylacji garaży oraz detekcji gazów toksycznych i palnych. Niezmienna jest jednak zasada, że na uwadze należy mieć przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz gwarancję niezawodności działania wybranych rozwiązań.
PL
W miastach przybywa nowych budynków, dla których wymagana jest budowa miejsc postojowych. Przybywa także pojazdów i mają one różne systemy zasilania. Tym samym projektowanie garaży podziemnych wymaga starannego doboru systemu wentylacji i jego urządzeń oraz uwzględniania nowych technologii zasilania samochodów i pojazdów jednośladowych.
PL
Płonące pojazdy hybrydowe i elektryczne są tematem dyskusji nie tylko w branży motoryzacyjnej. Producenci wycofali już z rynku tysiące samochodów, głównie z powodu zagrożenia zapłonem w układzie magazynowania energii. Pożary samochodów hybrydowych i elektrycznych to także poważny problem dla budownictwa w kontekście zabezpieczeń konstrukcji garaży – ich przebieg jest inny niż pożarów samochodów z silnikami spalinowymi na paliwa płynne lub gazowe.
PL
Inteligentne budynki wymagają inteligentnych rozwiązań i systemów także w garażach podziemnych, tym bardziej że od ich skutecznego działania zależy życie ludzi i bezpieczeństwo mienia. Odpowiedni dobór niezbędnych systemów, jakość ich wykonania oraz wzajemne połączenie i wymiana danych są kluczowe dla zapewniania komfortu i bezpieczeństwa nie tylko w przypadku garażu, ale i całego budynku oraz jego użytkowników.
PL
Płonące pojazdy hybrydowe i elektryczne są tematem dyskusji nie tylko w branży motoryzacyjnej. Producenci wycofali już z rynku tysiące samochodów, głównie z powodu zagrożenia pożarem, którego przyczyną może być bateria stanowiąca magazyn energii. Pożary samochodów hybrydowych i elektrycznych to także poważny problem dla budownictwa w kontekście zabezpieczeń konstrukcji garaży – ich przebieg jest inny niż pożarów samochodów z silnikami spalinowymi na paliwa płynne lub gazowe.
PL
Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać w projekcie rozwiązania, które pozwolą w przyszłości łatwo i tanio zaadaptować obiekt do nowych wymagań.
PL
W artykule przedstawiono informacje dotyczące emisji zanieczyszczeń w garażach. Zamieszczono krajowe wymagania prawne dotyczące wentylacji bytowej garaży. Omówiono problemy dotyczące określania dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza w garażach. Przedstawiono sposób wyboru gazu wskaźnikowego do obliczenia wymaganego strumienia powietrza zewnętrznego w systemach wentylacji mechanicznej. Przytoczono niemiecką metodykę projektowania wentylacji bytowej (ogólnej) w garażach zamkniętych (VDI 2053-1:2014 [18]).
EN
The article presents informations on pollutant emissions in car parks. National legal requirements for car parks ventilation are provided. Problems related to determining permissible concentrations of air pollution in garages were discussed. The method of choosing the indicator gas for calculating the required outside air flow in mechanical ventilation systems is presented. The German methodology for designing general ventilation in closed car parks was quoted (VDI 2053-1: 2014 [18]).
PL
Z uwagi na małą ilość miejsca, a zwłaszcza koszty inwestycyjne, w garażach zamkniętych stosuje się systemy wentylacji strumieniowej łączące funkcje bytowe i oddymiające. Wentylacja strumieniowa może mieć różne warianty – w zależności od wielkości garażu i oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa ppoż.
PL
Strumieniowy system kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła w garażach zamkniętych ma za zadanie przetłaczanie produktów spalania z płonących samochodów do szachtów wyciągowych, tak aby powstała pionowa granica pomiędzy strefą zadymioną a wolną od dymu – umożliwia to ekipom gaśniczym szybką lokalizację i neutralizację pożaru. Skuteczność wentylacji pożarowej zależy od odpowiedniego dostarczenia powietrza kompensacyjnego. Błędne wykonanie tego zadania jest najczęstszą przyczyną niewłaściwego działania systemów wentylacji pożarowej.
PL
Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać w projekcie rozwiązania, które pozwolą w przyszłości łatwo i tanio zaadaptować obiekt do nowych wymagań. Obecne przepisy budowlane i przeciwpożarowe dotyczące garaży tworzone były, gdy korzystaliśmy praktycznie wyłącznie z samochodów z silnikami spalinowymi – iskrowymi na LPG i benzynę oraz wysokoprężnymi na olej napędowy. Znane były ich właściwości dotyczące mocy pożaru i jego rozprzestrzeniania się w garażach oraz temperatury. Dzisiaj w garażach pod budynkami parkują samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, z czasem mogą to być nawet auta napędzane wodorem.
PL
Niniejsza publikacja stanowi kontynuację artykułu [14] na temat doboru systemów wentylacji pożarowej w garażach zamkniętych i dotyczy wykorzystania analiz numerycznych rozprzestrzeniania się dymu i ciepła z wykorzystaniem metody obliczeniowej mechaniki płynów (CFD). Podejmowana tematyka obejmuje m.in. dobór warunków brzegowych i początkowych analiz CFD, wybór scenariuszy pożarowych, ocenę wyników analiz. Przedstawione zasady mają w dużej mierze charakter uniwersalny – można je wykorzystać nie tylko w odniesieniu do garaży, ale do wielu obiektów budowlanych różnego rodzaju. Publikację oparto na treści wytycznych ITB 493/2015 [1] uzupełnionych o komentarz jej autorów.
EN
The paper continues the topic of paper [14], regarding the choice and dimensioning of enclosed car park ventilation systems, and touches the subject of the use of Computational Fluid Dynamics (CFD) in this process. The main topics are the choice of boundary and initial conditions, choice of design scenarios and assessment of the results. Most of the recommendations can be treated as universal – they can be used also for CFD analysis in different type of buildings. This paper is based on ITB technical recommendation – ITB 493/2015 [1], updated with a commentary of its authors.
PL
Wielostanowiskowe garaże powinny być wyposażone w skuteczny system wykrywania substacji niebiezpiecznych (tlenek węgla, gaz propan-butan). W artykule omówiono detektory sterujące wentylacją, sposoby ich mocowania i rozmieszczenia.
PL
W artykule opisano wymagania jakie muszą spełniać detektory gazów w procesach wentylacji garaży.
PL
Projektowanie systemów wentylacji pożarowej w Polsce odbywa się na zasadach pochodzących ze źródeł zagranicznych, które nie zawsze są odpowiednio dostosowywane do polskich realiów. Pojawiają się skrajne przypadki zarówno przewymiarowania tych systemów, jak również ich niedoszacowania. Podstawowym parametrem decydującym o wydajności oddymiania jest krzywa rozwoju pożaru. W artykule przedstawiono sugestie w zakresie krzywych rozwoju pożaru, które zdaniem autorki są optymalne do stosowania przy projektowaniu polskich garaży podziemnych.
EN
Designing of fire ventilation systems in Poland is based on rules derived from foreign sources that are not always properly adjusted to Polish realities. There are extreme cases of either oversizing of these systems, as well as their underestimation. The main parameter determining the smoke control systems is fire curve. This article presents suggestions for the fire curves, which according to the author are optimal for use in the design of Polish underground garages.
PL
W artykule zawarto wyniki badań poziomu stężenia LPG w garażu po jego uwolnieniu z instalacji samochodowej oraz symulacje rozprzestrzeniania się i różnice w skuteczności jego odprowadzania przez system wentylacji kanałowej i wentylacji strumieniowej.
EN
In this article, results of LPG concentration in garage after releasing it from car installation are described. Simulation of spreading it and differences in effectivity of disposal by duct or jet ventilation systems are also shown.
PL
W artykule informacje o detektorach gazów w układach ostrzegania i sterowania wentylacją w garażach. Autor wymienia rodzaje sensorów – ważnych elementów tych detektorów. W dalszej części omawia detektory CO, CO2, LPG, wielogazowe oraz metanu, a także uwagi dotyczące ich eksploatacji.
PL
Tematem publikacji są kwestie zastosowania detektorów gazów do sterowania systemami wentylacyjnymi w pomieszczeniach garażowych. Między innymi przywołano w niej przepisy budowlane regulujące warunki techniczne dla rozwiązań wentylacji takich pomieszczeń, scharakteryzowano istotne cechy detektorów CO, LPG i CO2, a także zawarto uwagi odnośne eksploatacji detektorów, przeglądów technicznych i kalibracji.
PL
Mała wysokość oraz powierzchnia garażu (w granicach 1500 m2) powodują, że system wentylacji kanałowej ma bardzo ograniczoną skuteczność. Alternatywę stanowić może zastosowanie wentylacji strumieniowej, ale jeżeli system ten ma spełnić założone cele projektowe musi być zorganizowany w sposób spełniający szereg warunków.
PL
W polskim prawie nie było dotychczas przepisów regulujących zagadnienia parkowania w garażach samochodów, których silniki zasilane są LPG. Od 8 lipca 2009 r. garaże zamknięte, w których poziom podłogi znajduje się poniżej poziomu terenu i w których dopuszcza się parkowanie samochodów zasilanych gazem propan-butan, powinny być wyposażane w wentylację mechaniczną sterowaną czujkami poziomu stężenia tego gazu. W artykule przedstawia problematykę dotycząca parkowania w garażach samochodów, których silniki zasilane są LPG w kontekście braku w polskim prawie przepisów regulujących te zagadnienia oraz o rozwiązania techniczne zapewniające bezpieczeństwo ludzi i mienia, tj. wyposażania takich garaży w systemy wentylacji mechanicznej sterowanej czujkami poziomu stężenia gazów zawartego w LPG.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.