Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 4

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja bytowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Inteligentne budynki wymagają inteligentnych rozwiązań i systemów także w garażach podziemnych, tym bardziej że od ich skutecznego działania zależy życie ludzi i bezpieczeństwo mienia. Odpowiedni dobór niezbędnych systemów, jakość ich wykonania oraz wzajemne połączenie i wymiana danych są kluczowe dla zapewniania komfortu i bezpieczeństwa nie tylko w przypadku garażu, ale i całego budynku oraz jego użytkowników.
PL
Z uwagi na małą ilość miejsca, a zwłaszcza koszty inwestycyjne, w garażach zamkniętych stosuje się systemy wentylacji strumieniowej łączące funkcje bytowe i oddymiające. Wentylacja strumieniowa może mieć różne warianty – w zależności od wielkości garażu i oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa ppoż.
PL
O ile wcześniej samochody mieściły się na ulicach, obecnie jest ich tak dużo, że w miastach w nowych i modernizowanych budynkach powstaje coraz więcej podziemnych garaży zamkniętych. Muszą być one wyposażone w skuteczną wentylację, która usunie produkty spalania z silników samochodowych różnego typu oraz wycieki gazów wybuchowych z instalacji gazowych pojazdów zasilanych propanem-butanem lub metanem. Większe garaże dodatkowo muszą mieć wentylację oddymiającą.
PL
W artykule zostały przedstawione wymagania w zakresie odporności ogniowej pionowych szachtów wentylacyjnych, wykorzystywanych zarówno w celach wietrzenia jak i oddymiania. Omówione zostały przypadki szachtów żelbetowych i murowanych, ale także szachtów wykonanych z płyt ogniochronnych. Przedstawiono zagrożenia związane z zastosowaniem warstwy izolacji termicznej wewnątrz kanałów oraz baterii klap odcinających montowanych w ścianach szachtów, jak również omówiono środki zapobiegające tym zagrożeniom. W artykule przedstawiono sposób określania szczelności szachtów w temperaturze otoczenia oraz kryteria związane z zachowaniem dymoszczelności.
EN
The article presents requirements concerning fire resistance properties of vertical ventilation shafts used in day to day and smoke control ventilation systems. They have been described referring to concrete and masonry shafts but also to shafts made of fire resistant boards. Potential risks of using thermal insulation inside ventilation shafts and mounting of multiple damper assemblies within shaft walls have been presented in the article with appropriate preventing means. The article also contains the method of determination of leakage of shafts tested at ambient with relevant smoke leakage criteria.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.