Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  wentylacja budynków mieszkalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń powoduje spadek zawartości tlenu przy jednoczesnym wzroście ilości dwutlenku węgla. Ponadto niewydolna wentylacja powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń oraz wzrost wilgotności powietrza, czego skutkiem może być rozwój grzybów i pleśni. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem zwiększa również prawdopodobieństwo wystąpienia chorób.
2
Content available remote Wentylacja mechaniczna z rur elastycznych – co warto wiedzieć?
PL
W artykule przedstawiono korzyści wynikające z instalacji centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. Wyjaśniono, jak działa centrala wentylacyjna i na co trzeba zwrócić uwagę podczas planowania jej instalacji.
EN
The article presents the benefits of installing a ventilation unit with heat recovery system. It was explained how the air ventilation unit works and what you should pay attention to when planning the installation.
PL
W wielu publikacjach poruszane są kwestie konieczności minimalizowania zużycia energii pierwotnej budynków, ale nawet w artykułach publikowanych przez fachowe stowarzyszenia kwestię energii pierwotnej na cele ogrzewania i wentylacji traktuje się jako całość, zakładając że wentylacja jest wyposażona w odzysk ciepła. Tymczasem w większości systemów wentylacyjnych w mieszkaniach i domach wentylacji z odzyskiem ciepła nie ma. Co więcej − wciąż są promowane przez wielu producentów rozwiązania wentylacji mechanicznej wyciągowej z nawiewnikami okiennymi, systemy wentylacji mechanicznej wyciągowej, klimatyzatory z funkcją doprowadzenia powietrza świeżego. Wszystkie bez odzysku ciepła.
PL
O tym, jak ważna jest dostateczna ilość zdrowego powietrza w pomieszczeniach, wiemy od dawna i m.in. pod tym kątem tworzone były przepisy dotyczące warunków technicznych dla budynków. Tworzą one spójną całość w odniesieniu do wentylacji i ogrzewania po to, by budynki były niemal zeroenergetyczne. Potrafimy już dobrze izolować, najwyższy czas upowszechnić dobrą wentylację.
PL
Zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza w domu lub mieszkaniu jest warunkiem koniecznym dla zdrowia i komfortu osób przebywających w pomieszczeniach. Jedynym skutecznym i efektywnym sposobem wymiany powietrza w pomieszczeniach jest wentylacja mechaniczna. Autorka przypomina i porządkuje obowiązujące wymagania i zalecenia dotyczące tej kwestii.
PL
W nowo budowanych budynkach zamieszkania zbiorowego w ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się nie tylko na architekturę i lokalizację budynku, ale także na wyposażenie techniczne, w tym szczególnie na rozwiązania instalacji sanitarnych. Związane jest to z ciągłą tendencją podnoszenia standardu nowo oddanych do użytku mieszkań. Celem tekich działań jest zarówno uatrakcyjnienie oferty dewelopera oferującego mieszkania do sprzedaży, jak również wynika to ze wzrastających wymagań samych mieszkańców.
PL
Powstało już wiele opracowań dotyczących znaczenia prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej wentylacji w mieszkaniach. Niniejszy artykuł w przystępnej formie przybliża zagadnienia związane z wymaganiami zawartymi w odpowiednich normach i przepisach, prezentuje znaczenie elementów składowych systemów wentylacji grawitacyjnej, a także określa zakres i znaczenie badań instalacji.
PL
Oszczędność energii w budownictwie mieszkaniowym jest działaniem koniecznym, szczególnie w odniesieniu do zasobów istniejących, projektowanych i budowanych według przestarzałych standardów ochrony cieplnej budynków. Podejmowanie prac termorenowacyjnych powinno być poprzedzone ustaleniem stanu cieplnego budynku, a także określeniem przyszłej modernizacji - nie tylko na poprawę ochrony cieplnej budynku, ale również na efekty związane z mikroklimatem mieszkań. Efektywnym sposobem takich badań jest wykorzystanie metod symulacji komputerowej. Przed przeprowadzeniem realistycznych symulacji niezbędne jest określenie wielu danych, których wartości uzyskać można przeprowadzajac odpowiednie pomiary w obiekcie rzeczywistym. W artykule przedstawiono kompleksowe badania eksperymentalne nakładów cieplnych oraz wymiany powietrza wykonane w intniejącym, normalnie eksploatowanym mieszkaniu budynku wielorodzinnego. Badania te stanowiły pierwszy etap pracy [1], w której ponadto dla tych samych warunków, w jakich odbywał się eksperyment, przeprowadzono serię symulacji komputerowych i porównano uzyskane wyniki, co zostanie omówione w odrębnym artykule.
PL
Realizacja podstawowych potrzeb fizjologicznych, psychologicznych i mikro-środowiskowych ludzi użytkujących w sposób stały pomieszczenia wymaga nie tylko ogrzania tych przestrzeni, ale również zaplanowania i zorganizowania w nich wymiany powietrza. Zagadnienia te są jednak nierozumiane, często pomijane i nadal dalekie od rozwiązania. Za szczególnie niebezpieczna uznać należy kontynuację dotychczas stosowanych rozwiązań wentylacji w budynkach mieszkalnych z gazowymi urządzeniami do przygotowania posiłków i cieplej wody użytkowej. Poniżej zaprezentowano wybrane rezultaty badań migracji produktów spalania gazu w tych urządzeniach. Główną uwagę zwrócono na możliwość nasilania się zagrożeń użytkowników w wyniku wzrostu szczelności przegród budowlanych wymaganego z uwagi na powszechnie realizowany postulat zmniejszenia zużycia energii do ogrzania budynków.
EN
Satysfying basie psychological and microclimate needs of people residing inside constantly used enclosures reauires not only correct heating of them but also proper design and organising of air change rate. These problems, however, are not understood, are often omitted and have not been sloved efficiency yet. It seenis that further application hitherto used solution of ventilation systems in multifamily biludings equipped with gas stoves for preparing meals and hot water can be hazardous for inhabitant. Some chosen results of investigation of migration of combustion products of such origin are presented below.
PL
Na tle obowiązujących aktów prawnych oraz na podstawie badań i analiz, omówiono najczęściej występujące nieprawidłowości w projektowaniu, wykonaniu i eksploatacji wentylacji naturalnej w budynkach mieszkalnych. Przedstawiono zrealizowane sposoby usprawnienia wentylacji w termomodernizowanych budynkach. Ustosunkowano się także do pewnych usprawnień wentylacji naturalnej, jakie można spotkać w ostatnio publikowanych opracowaniach.
PL
Skoncentrowanie się na omówieniu wymagań dotyczących wentylacji mieszkań, ich spełnienia w budynkach nowo wznoszonych, skutków energetycznych ograniczenia wentylacji mieszkań oraz propozycji dotyczących jednoczesnego zapewnienia jakości higieniczno-zdrowotnej i energetycznej w budynkach mieszkalnych.
12
Content available remote Ograniczanie strat ciepła w budynkach z wentylacją naturalną
PL
Powszechną prawidłowością we współczesnym budownictwie jest zwiększanie izolacyjności cieplnej i szczelności przegród obiektów oraz pozostawianie w nich wentylacji naturalnej bez rozwiązania napływu powietrza zewnętrznego. W opracowaniu zestawiono najbardziej charakterystyczne wyniki ocen działania takiej wentylacji w typowym budynku wielorodzinnym oraz omówiono przyczyny trudności w uzyskaniu spodziewanego zmniejszenia zużycia ciepła w przypadku modernizacji takich obiektów.
13
Content available remote Występowanie wilgoci na wewnętrznych powierzchniach przegród
PL
W budynkach mieszkalnych w Polsce prawie wyłącznie funkcjonuje system wentylacji naturalnej, grawitacyjnej. Z takiego sposobu organizacji wentylacji wynika warunek podstawowy dotyczący szczelności okien - nie mogą one być całkowicie szczelne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.