Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  water for human consumption
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nowa dyrektywa w sprawie jakości wody do spożycia (dokument 2017/0332 (COD)) w wersji ostatecznie zatwierdzonej poświęca dużo miejsca prawu do wody w aspekcie jej dostępności dla wszystkich ludzi przebywających na określonym terenie. W Polsce zaopatrzenie w wodę jest zadaniem własnym gminy. Krajowe zapisy ustawowe są obecnie bardzo ogólne i nie określają, jak gmina winna powyższe zadanie trealizować. Ustawa o samorządzie gminnym [1] w art. 7.1 stwierdza, że zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: (…) 3) wodociągów i zaopatrzenia w wodę.
PL
Proces legislacyjny związany z rewizją dyrektywy 98/83/WE w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi1 (DWD) dobiega końca. Po 20 latach dyrektywa doczeka się istotnych zmian związanych z koniecznością dostosowania jej do najnowszej wiedzy naukowej, związanej z zagrożeniami zdrowotnymi przenoszonymi drogą wodną, w tym m.in. do wartości parametrycznych2 przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w Wytycznych dotyczących jakości wody do picia3. W rewizji uwzględniono także najnowszą wiedzę dotyczącą występowania w wodzie związków perfluorowanych4, jak i pozostałości farmaceutyków, związków endokrynnie czynnych czy mikroplastiku, stanowiących istotne zagrożenia dla zdrowia konsumenta wody. Ponadto, dyrektywa po raz pierwszy wychodzi poza regulacje dotyczące samej jakości wody, odnosząc się także do prawa i dostępu do wody oraz sposobu informowania konsumentów. Wynika to z przyjętej przez parlament Europejski (PE) rezolucji5, będącej odpowiedzią na pierwszą europejską inicjatywę obywatelską Woda jest prawem człowieka (R2W).
PL
28 września 2015 r. zakończyły się dziesięciodniowe konsultacje dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z dnia 31 sierpnia 2015 r. Główny Inspektor Sanitarny poprosił o zaopiniowanie projektu rozporządzenia 66 instytucji. Oprócz instytucji opiniujących, w konsultacjach publicznych uczestniczyli również bezpośrednio zainteresowani, głównie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz laboratoria. Spośród 66 instytucji poproszonych przez Głównego Inspektora Sanitarnego o zaopiniowanie projektu rozporządzenia, odpowiedź przesłały tylko 24 instytucje (http://legislacja.gov.pl/projekt/12276753/ katalog/12308823#12308823), z czego 9 instytucji nie wniosło żadnych uwag do projektu. Swoje opinie, poparte konkretnymi uwagami, zgłosiły przede wszystkim Państwowe Wojewódzkie Inspektoraty Sanitarne z większości województw oraz WIOŚ Poznań, Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach, Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki oraz Komisja Dokumentacji Hydrogeologicznych.
PL
W pracy przedstawiono główne trudności występujące w Polsce w ocenie zanieczyszczenia pestycydami wód ujmowanych na zaopatrzenie ludności i wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wynikają one z niepełnych informacji dotyczących lokalnego zużycia pestycydów i niewystarczających podstaw identyfikacji substancji wymagających objęcia kontrolą na danym obszarze. Źródłem problemów może być także konieczność stosowania złożonych metod analitycznych do oznaczania niskich wartości stężeń pestycydów. Omówiono także przydatność danych gromadzonych w ramach badania sprzedaży pestycydów Polsce. Trudności w miarodajnym monitorowaniu zanieczyszczenia pestycydami wody do celów spożywczych mogą przyczyniać się do zaniżonej oceny skali tego zjawiska w Polsce.
EN
The paper presents main problems in the assessment of pesticide contamination of water intended for human consumption in Poland. These difficulties result from incomplete information on the local pesticide use and insufficient data for proper identification of substances that requires monitoring on a regular basis. Some analytical methods for determination of low pesticides levels in water can be also a challenge for public health services. The role of data collected in a study of pesticide sales Poland is discussed Difficulties in a reliable monitoring of drinking water pesticide contamination can contribute to the underestimation of this phenomenon in Poland.
PL
Obowiązujące dotychczas rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. (Dz. U. 02.203,1718) w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w znacznym stopniu zbliżyło polskie przepisy prawne z tego zakresu do wymagań Wspólnoty Europejskiej, określonych w dyrektywie 98/83/WE (Drinking Water Directive). Dotyczyło to jednak tylko części zaleceń zawartych w powyższym dokumencie, niektóre z przewidzianych w nim rozwiązań nadal pozostawały poza zakresem polskich uregulowań prawnych.
PL
W artykule opisano stan sanitarny wody do picia pochodzącej z różnych źródeł zaopatrzenia. Podjęto próbę szacunkowej oceny liczby osób narażonych na konsumpcję wody ponadnormatywnych zawartościach związków chemicznych. Ze względu na częste przekroczenia zawartości żelaza i manganu w uzdatnionej wodzie przedstawiono niektóre metody pozwalające na usunięcie tych metali.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.