Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 40

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  water and sewage management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, w Polsce zrobiono wiele w zakresie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. Efektem tych prac są tysiące wybudowanych kilometrów sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej, wybudowane i zmodernizowane obiekty oczyszczalni ścieków komunalnych czy stacji uzdatniania wody.
PL
Grupowa Oczyszczalnia Ścieków „Dębogórze", z uwagi na swoją lokalizację oraz fakt, iż przyjmuje i oczyszcza ścieki komunalne z rozległej zlewni (miast: Gdynia, Rumia, Reda, Wejherowo oraz gmin: Wiejska Gmina Wejherowo, cześć Gminy Puck, Gmina Kosakowo oraz Gmina Szemud), które ostatecznie odprowadzane są do Zatoki Puckiej, należy do kluczowych elementów infrastruktury odpowiedzialnej za utrzymanie dobrego stanu wód Morza Bałtyckiego.
PL
Zrównoważony rozwój wpisuje się obecnie w politykę prowadzoną przez bardzo wiele firm i instytucji. Podobnie jest z firmą Festo, która jest liderem na rynku polskim, w zakresie automatyzacji przemysłu i edukacji technicznej. Od lat wdrażamy rozwiązania ESG, wyznaczając jednocześnie trendy i kierunki rozwoju
PL
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości nasili się intensyfikacja działań kontrolno-weryfikujących w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Obejmie także podmioty z branży kruszyw.
5
Content available remote Co nowego na rynku CIPP?
PL
„Polskie Miasta Przyszłości 2050” to raport Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością oraz ekspertów Saint-Gobain, który został opracowany przy współpracy firmy konsultingowej 4CF zajmującej się foresightem strategicznym. W toku badania opracowano trzy scenariusze, które opisują najprawdopodobniejsze kierunki rozwoju miast oraz obrazują największe zagrożenia i wyzwania, tak żebyśmy mogli się na nie już dzisiaj przygotować, projektując przyszłościowe rozwiązania. Największym wyzwaniem w przyszłości okażą się zmiany klimatu i problem z dostępem do wody, dlatego coraz większą wagę będzie się przykładać do oszczędzania wody. Prawdopodobnie wzrośnie też popularność wielofunkcyjnych budynków, którą należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu instalacji wodno-ściekowej.
7
Content available remote Renowacja instalacji wewnętrznych rękawami CIPP
PL
Spółka „Wodociągi Kościańskie” realizuje projekt „Uporządkowanie gospodarki ściekowej i zwiększenie efektywności systemu wodociągowego dla miasta Kościana” w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet II - Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji.
PL
Zakład Wodociągów i Kanalizacji od lat realizuje inwestycje korzystając środków finansowych zewnętrznych zarówno krajowych pożyczkowy jak i unijnych dotacyjnych. Jeśli chodzi o projekty typowo inwestycyjne obecnie realizowany jest przez Spółkę już trzeci Projekt, współfinansowany z funduszu Spójności, największy pod względem finansowym i najbardziej rozbudowany, zróżnicowany merytorycznie. Dwa poprzednie projekty prowadzone były jeszcze w perspektywie finansowej 2007-2013.
PL
Do 19 września 2021 r. rady gminy powinny przeprowadzić zmianę regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Nowe przepisy ujednolicą lokalne regulacje dotyczące wydawania warunków przyłączenia do sieci.
PL
Przenieśmy się w lata sześćdziesiąte XX wieku, kiedy to Dębica - miasto w ówczesnym województwie tarnowskim - rozbudowywała się na potęgę. Przedsiębiorstwa budowlane stawiały nowe bloki i budowały infrastrukturę towarzyszącą, a ludność napływała z sąsiednich wiosek do rozkwitających czasie, znanych na całą Polskę zakładów przemysłowych - Dębickich Zakładów Opon Samochodowych STOMIL, Wytwórni Urządzeń Chłodniczych, Kombinatu Rolno-Przemysłowego IGLOOPOL.
PL
Piasek odpadowy w oczyszczalni ścieków może powstawać co najmniej w dwóch miejscach: jako zawartość piaskowników oraz jako wynik separacji z nieczystości z czyszczenia kanalizacji. Sposób jego zagospodarowania jest wciąż poważnym problemem eksploatacyjnym. Różnorodne doświadczenia pokazują, że możemy uzyskać piasek o naprawdę dobrych właściwościach. Wydaje się że można znaleźć sensowne rozwiązanie, tak by utracił on status odpadu.
PL
Nowe technologie w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej na poziomie międzynarodowym rozwijają się obecnie bardzo dynamicznie. Krajowy Zarząd IWA Polska reprezentuje polskie interesy i doświadczenie w branży wodno-ściekowej na forum Międzynarodowego Stowarzyszenia Wodnego IWA (International Water Association). IWA jest organizacją non-profit działającą na całym świecie, zrzeszającą ponad 10 000 członków ze 130 krajów całego świata. Oddział IWA Polska został utworzony na przełomie roku 2015/2016 z inicjatywy dr. inż. Jakuba Drewnowskiego i prof. dr. hab. inż. Jacka Mąkini, ówczesnego prorektora ds. współpracy i innowacji Politechniki Gdańskiej, który został powołany na stanowisko przewodniczącego IWA Polska w pierwszej kadencji, obejmującej lata 2016-2019. Członkowie Komitetu Narodowego IWA POLSKA są wieloletnimi członkami IWA, którzy na arenie międzynarodowej reprezentują zarówno środowisko naukowe, jak i świat przemysłu branży wodno-ściekowej. W skład Komitetu IWA Polska wchodzą: Przewodniczący, Wiceprzewodniczący, Sekretarz, Członkowie Zarządu oraz Komisja Rewizyjna.
PL
Wybór odpowiedniej aparatury kontrolno-pomiarowej to skomplikowany i czasochłonny proces, który aktualnie zmienia podejście do kwestii pomiarów. Dostępne urządzenia pomiarowe już dawno przestały służyć jedynie do jednej konkretnej czynności, a w zamian umożliwiają holistyczne podejście do procesu: łatwiejszą integrację, obsługę ze strony utrzymania ruchu, planowanie przestojów czy autodiagnostykę. Wszystkie te składowe pozwalają znacznie szybciej przewidywać i eliminować ewentualne problemy w branży wodno-ściekowej i nie tylko. Czego zatem możemy oczekiwać od przepływomierzy w obecnych czasach?
PL
Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne nakłada na każdy podmiot korzystający z usług wodnych, czyli pobierający wodę lub zrzucający ścieki, obowiązek stosowania przyrządów pomiarowych umożliwiających rozliczanie się. Zgodnie z ustawą przyrządy te mają podlegać prawnej kontroli metrologicznej w rozumieniu ustawy z dnia 11 maja 2001 r. – co oznacza, że mają posiadać „legalizację”. Wymóg stosowania wskazanych urządzeń pomiarowych będzie obowiązywał od 31 grudnia 2020 roku. W ustawie Prawo o miarach, jak również w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2017 r. w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, nie wymienia się urządzeń do pomiaru ilości ujmowanej ze środowiska wody czy też ilości zrzucanych do odbiornika ścieków.
PL
Celem artykułu jest przedstawienie i charakterystyka najczęściej stosowanych metod pomiaru przepływu cieczy w gospodarce wodno-ściekowej. W opracowaniu dokonano podziału obecnie wykorzystywanych przepływomierzy. Przedstawiono budowę i zasadę działania mierników, które są powszechnie wykorzystywane do monitoringu sieci kanalizacyjnych.
EN
The aim of the article is to present and characterize the most commonly used methods for measuring liquid flow in water and sewage management. The study divided the currently used flow meters. The construction and operation principle of flowmeters, which are commonly used for monitoring sewage networks have been presented.
PL
Nawet o 100 tys. złotych dotacji mogą ubiegać się w NFOŚiGW dostawcy nowych rozwiązań dla gospodarki wodno-ściekowej, sektora komunalnego i przemysłu, którzy zdecydują się potwierdzić skuteczność i innowacyjność swoich rozwiązań w ramach systemu weryfikacji technologii środowiskowych. Na świecie już ponad 1,4 tys. technologii posiada Świadectwa Weryfikacji ETV (Environmental Technology Verification).
20
Content available remote Nowe regulacje w gospodarce wodno-ściekowej
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.