Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  waste package
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Z posłem do Parlamentu Europejskiego, Andrzejem Grzybem, rozmawia Sławomir Rapior.
PL
Sytuacja na rynku odpadów opakowaniowych w ostatnim roku była zmienna. W końcu 2008 r. nastąpiło gwałtowne załamanie popytu na surowce wtórne oraz drastyczny spadek ich cen. Wiele firm zbierających odpady znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Po kilku miesiącach sytuacja zaczęła się normalizować, a ceny surowców znów wzrastać.
PL
Przepisy związane z gospodarką odpadami opakowaniowymi, która jest elementem systemu gospodarki odpadami, budzą wiele kontrowersji zarówno u przedsiębiorców, jak i u samorządowców.
PL
Bieżąca analiza systemu recyklingu w Polsce wskazuje, że występuje w nim wiele "obszarów dziewiczych" do zagospodarowania. Brak świadomości i wiedzy na temat recyklingu powoduje, że jego potencjał jest niewykorzystany. Istotnym mankamentem systemu recyklingu jest również brak autorytetów i stosunkowo niewielkie wsparcie ze strony nauki w zakresie ekologistyki.
PL
Rok temu Fundacja Nasza Ziemia wraz z kilkoma organizacjami odzysku rozpoczęła budowę Koalicji na rzecz edukacji ekologicznej - wspólnej platformy biznesu, organizacji odzysku oraz organizacji ekologicznych. Za swój cel Koalicja przyjęła przygotowanie i uruchomienie programu publicznej edukacji ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi i poużytkowymi.
PL
Możliwość odzysku surowców lub energii z odpadów w znacznej mierze zależy od ich składu jakościowego. Badania składu odpadów komunalnych z ostatnich 10 lat wykazują wzrastające ilości tworzyw sztucznych. Szczególną funkcję pełnią one na rynku opakowaniowym, gdzie nie tylko chronią i konserwują równie dobrze jak te z surowców naturalnych, ale także mają mniejszą wagę i są bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym.
PL
Jeszcze nie przebrzmiały dyskusje na temat zmian w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców, jeszcze nie wszystkie one zostały nawet "skonsumowane", a już wprowadzono nowe. Trzeba przyznać, że zbyt częste nowelizacje mogą być dla wielu osób irytujące, ale nowoczesny system zagospodarowania odpadów w Polsce dopiero się kształtuje i ciągłe zmiany są konieczne.
PL
Ostatnie zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania odpadów istotnie wpłynęły na tworzenie i funkcjonowanie systemów logistycznych, wykorzystywanych w gospodarce odpadami opakowaniowymi. Zmieniły też podejście do odzysku i recyklingu tych odpadów, podnosząc znaczenie ich energetycznego wykorzystania.
PL
W związku z wprowadzoną w Polsce odpowiedzialnością przedsiębiorców za odpady opakowaniowe pojawiło się wiele wątpliwości związanych z interpretacją pojęcia "opakowanie" oraz ustaleniem ich masy podlegającej obowiązkowi odzysku i recyklingu. Ułatwieniem w rozwiązywaniu takich problemów mogą być definicje zawarte w aktach prawnych oraz normatywnych, przywołane w poniższym tekście.
PL
Polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi funkcjonuje na obecnych zasadach od 2002 r. Wtedy weszły w życie dwie ustawy z 11 maja 2001 r., transponujące do polskiego prawa dyrektywę UE z 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, a mianowicie ustawa o obowiązkach przedsiębiorców oraz ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
PL
Ideą przewodnią budowanego systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych jest oparcie go na mechaniźmie rynkowym i kształtowanie - poprzez bodźce o charakterze ekonomiczno-finansowym - pożądanych postaw podmiotów zobowiązanych. Mają one charakter motywacyjno-sankcyjny, a instrumenty prawne zostały ograniczone do podmiotu i przedmiotu obowiązków.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.