Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  walka ze smogiem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie niosą za sobą regulacje dotyczące emisji i efektywności energetycznej, KAPE rozwija autorski program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw energetyki cieplnej rozważających modernizację źródeł wytwórczych. Celem programu jest doprowadzenie źródła ciepła do stanu spełniającego założenia efektywnego systemu ciepłowniczego i wymagań dyrektywy MCP lub IED.
PL
Sama wymiana starych kotłów węglowych na nowe kotły 5 klasy może przyczynić się do wzrostu kosztów użytkowania budynków. Zwiększy to skalę ubóstwa energetycznego i spowoduje, że oczekiwane efekty programu „Czyste Powietrze” (redukcja emisji zanieczyszczeń) będą nietrwałe - właściciele powrócą do wykorzystywania taniego paliwa. W stosunku do samej wymiany kotła lub ocieplenia przegród kompleksowa termomodernizacja pozwala na największą redukcję emisji zanieczyszczeń - w analizowanych przypadku o 95% dla pyłów, o 98% dla B(a)P, o 80% dla SO2, o 43% dla NOx, o 97% dla CO i o 72% dla CO2 oraz uzyskanie największych oszczędności - 3,3 tys. zł rocznie w analizowanym przypadku.
EN
The replacement of old coal boilers with new class 5 boilers may increase in the cost of building use. This will increase the scale of energy poverty and cause that the expected effects of the Clean Air Programme (reduction of pollutant emissions) will be impermanent - the owners will return to using cheap fuel. In relation to the boiler replacement or insulation of partitions only, comprehensive renovation allows for the highest reduction of pollutant emissions - in the analyzed case by 95% for dusts particles, by 98% for B(a)P, by 80% for SO2, by 43% for NOx, by 97% for CO and 72% for CO2 and obtaining the largest savings of 3,3 thousand PLN annually in the analyzed case.
3
Content available remote Odpowiedzialność za smog
PL
Opisano występowanie, pochodzenie i właściwości smogu atmosferycznego. Przedstawiono również regulacje prawne, normy i metody ograniczania tworzenia się smogu.
EN
A review, with 47 refs., of occurrence, nature, origin and properties of atm. smog. Legal regulations, standards and methods for limitation of smog formation were also presented.
PL
Najpierw priorytetowy program „Czyste Powietrze” i, częściowo z nim związana, ulga termomodernizacyjna, potem pilotażowy Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Nie da się ukryć, że pomysłów na walkę ze smogiem nie brakuje. Czy na te zadania nie brakuje też pieniędzy?
PL
Stanowisko samorządów w sprawie nowelizacji u.c.p.g., rozszerzona odpowiedzialność producenta, zadania samorządów w walce o czyste powietrze oraz wyzwania klimatyczne dla polskich miast były głównymi tematami konferencji zorganizowanej przez redakcję miesięcznika „Przegląd Komunalny” oraz Związek Miast Polskich w Poznaniu.
PL
W ostatnich kilkunastu miesiącach rząd uruchomił kilka programów, których celem jest poprawa jakości powietrza. Samorządy podejmują także własne działania. Niestety, efekty są mizerne, a realizacja programów jest daleka od oczekiwań.
PL
Przemiany gospodarcze, zapoczątkowane w 1989 r., poskutkowały likwidacją wielu gałęzi przemysłu – emitenta szkodliwych substancji. Jakość powietrza systematycznie rosła do 2000 r. Natomiast w ciągu ostatnich lat normy jakości powietrza w Polsce znów są przekraczane, zmieniła się jedynie struktura generowania zanieczyszczeń.
PL
Problem zanieczyszczenia powietrza to temat ważny, ale też popularny. Coraz więcej samorządów włącza się aktywnie w walkę ze smogiem. Głównie inwestują one w stacje pomiarów jakości powietrza.
PL
Rządowy program funkcjonuje od kilku tygodni. Przedstawiciele rządu wypowiadają się o nim w samych superlatywach, zachęcając nawet samorządy do rezygnacji z własnych programów. Nie wszystko jednak w "Czystym Powietrzu" jest tak idealne. Wątpliwości jest nawet całkiem sporo.
PL
Od stycznia 2017 r. w społeczeństwie i mediach, wśród władz lokalnych i państwowych znacząco nasiliły się dyskusje o problemie zanieczyszczenia powietrza. Poza aktywistami alarmów smogowych zaskoczeni byli prawie wszyscy. Minęło już kilkanaście miesięcy od alarmujących doniesień. Jak dziś wygląda walka ze smogiem?
PL
Z Arturem Michalskim, wiceprezesem Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, rozmawia Szymon Mazur.
PL
Zanim w pełni ruszy program termomodernizacji budynków i wymiany kopciuchów na lepsze piece i zanim wyeliminuje się palenie w domowych kotłach odpadami, Polacy muszą żyć w smogu i radzić sobie z jego codziennymi skutkami. Zareagował na to już rynek, który tworzy nowe produkty mające chronić przed smogiem i zapobiegać jego fatalnym skutkom.
PL
Europejska Agencja Środowiska wskazuje Polskę w czołówce państw o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE. Winna jest przede wszystkim tzw. niska emisja z sektora bytowo-komunalnego i transportowego. Jak rząd i samorządy walczą z tym zjawiskiem?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.