Większość firm sprzedających soczewki okularowe ma w swojej ofercie także urządzenia do automatycznej centracji. Obecnie możemy podzielić ja na dwie główne grupy: urządzenia stojące, urządzenia przenośne, gdzie najczęściej bazą jest tablet z odpowiednim oprogramowaniem.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Badania dotyczące zastosowania soczewek optycznych do korekcji wad wzroku rozpoczęły się w XVII wieku. W tym kontekście warto przypomnieć dzieło Benito Daza de Valdesa pod tytułem „Uso de los antoios para todo género de vistas”, które ukazało się w 1623 roku w Sewilli i które szybko zostało przetłumaczone z języka hiszpańskiego i wydane w języku angielskim pod tytułem „The use of eyeglasses”. To i inne powstałe w tym czasie naukowe opracowania przyczyniły się do upowszechnienia i rozwoju wiedzy o rozpoznaniu i korygowaniu wad wzroku, jak i do opracowania procedur badania refrakcji, na których w znacznej mierze opieramy się dziś. Jednak obecnie na soczewki okularowe patrzymy przez pryzmat postępu technicznego i technologicznego minionego stulecia, w szczególności w odniesieniu do technologii masowej produkcji soczewek o złożonych krzywiznach powierzchni, czyli FreeForm. Dzięki zastosowaniu frezarek sterowanych numerycznie, możliwe stało się wykonywanie soczewek o bardzo złożonych geometriach krzywizn, jak choćby soczewki progresywne.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Dane w niniejszym artykule pochodzą z badania, które przeprowadzono na potrzeby pracy magisterskiej. Czytanie i pisanie to jedne z najważniejszych umiejętności, które dziecko musi opanować w pierwszych latach nauki w szkole. Istotne jest, aby zdolności te nabyło do czasu ukończenia trzeciej klasy tak, aby na kolejnych etapach edukacji potrafiło płynnie i ze zrozumieniem czytać, pisać oraz liczyć. U dzieci z obniżoną ostrością wzroku czas zdobywania podstawowych umiejętności szkolnych trwa dłużej. Szacuje się, że około 13 mln dzieci na świecie w wieku pomiędzy 5. a 15. rokiem życia ma problemy z widzeniem w związku z występującą i nieskorygowaną wadą wzroku. Sytuację tę stwierdza się częściej u dzieci pochodzących z rodzin o niskim statusie ekonomiczno-społecznym, dodatkowo obserwuje się u nich także trudności z nauką.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Wady refrakcji stanowią istotny problem wśród dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bardzo duże znaczenie ma ich wczesne wykrycie, zastosowanie odpowiedniej korekcji oraz w szczególnych sytuacjach wdrożenie odpowiedniej terapii mającej na celu poprawę widzenia w przypadku niedowidzenia, usprawnienie widzenia obuocznego oraz koordynacji wzrokowo-motorycznej. Działania te mają niebagatelne znaczenie dla edukacji małych uczniów. W procesie rozpoznania zaburzeń widzenia u dzieci dużą rolę odgrywają nauczyciele. To oni spędzają z dzieckiem dużo czasu, obserwują na co dzień jego postępy w nauce i na podstawie charakterystycznych zachowań ucznia mogą podejrzewać problemy z widzeniem. Dzięki elementarnej wiedzy pedagogów na temat wad wzroku i znaczenia prawidłowego widzenia w procesie kształcenia możliwe jest wczesne podjęcie działań i skierowanie dziecka do specjalisty ochrony wzroku.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W chwili narodzin człowiek nie ma w pełni rozwiniętego układu wzrokowego. Zarówno gałka oczna, jak i droga wzrokowa oraz ośrodki nerwowe, które odpowiedzialne są za przekazywanie informacji wzrokowych do mózgu, dojrzewają stopniowo w kolejnych miesiącach i latach życia. Prawidłowo rozwijająca się gałka oczna dziecka osiąga wielkość porównywalną do gałki ocznej osoby dorosłej dopiero w wieku 12 lat. Najintensywniejszy wzrost następuje po 2–3 latach od narodzin [1]. W procesie emetropizacji poszczególne elementy oka kształtują się tak, by w efekcie uzyskać oko miarowe. W wieku od 3 do 6 lat dziecko rozpoczyna edukację. Zarówno w przedszkolu, jak i w szkole spotyka się ono z zadaniami, które ma obowiązek wykonać. Bardzo duże znaczenie w realizacji tych zadań ma nie tylko wyraźne widzenie, którego wykładnikiem jest pełna ostrość wzroku, ale również prawidłowe widzenie obuoczne, akomodacja oraz konwergencja. Jakiekolwiek nieprawidłowości pojawiające się na tym etapie mogą utrudniać dziecku naukę czytania oraz pisania, na dalszych etapach rozumienia i interpretowania omawianego tekstu, co wiąże się z uzyskiwaniem gorszych od rówieśników wyników w nauce [2,3].
Widzenie przestrzenne to zdolność postrzegania świata w trzech wymiarach, która pozwala ocenić, gdzie znajduje się obiekt względem obserwatora. Właściwe postrzeganie otoczenia, w którym człowiek pracuje i żyje ma ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe widzenie jest kształtowane od okresu narodzin i wiąże się z odpowiednim rozwojem widzenia obuocznego, które definiuje się jako złożoną i skoordynowaną współpracę obojga oczu, pozwalającą uzyskać pojedyncze, przestrzenne wrażenie wzrokowe. Warunkiem tego procesu jest utworzenie wyraźnego, o podobnym rozmiarze i kształcie obrazu siatkówkowego w każdym z oczu. Jest to możliwe nie tylko dzięki prawidłowej budowie i funkcjonowaniu gałki ocznej i ośrodkowego układu nerwowego, ale także dzięki właściwej korekcji wad wzroku, co umożliwia właściwą percepcję bodźców [1-3].
7
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Krótkowzroczność staje się problemem cywilizacyjnym. Częstość występowania tej wady wzroku wciąż rośnie i według prognoz do 2050 roku blisko połowa populacji ma się z nią zmagać [1]. Coraz częstsze diagnozowanie miopii i to u coraz młodszych osób spowodowała dynamiczny rozwój badań nad jej przyczynami, mechanizmem rozwoju, możliwych powikłań oraz sposobów spowalniania progresji wady. Z każdym rokiem, z każdym badaniem, krótkowzroczność odsłania coraz więcej ze swoich tajemnic. Dzięki temu wiemy, jakie czynniki i w jakim stopniu mogą przyczyniać się do pojawiania się krótkowzroczności, a także które aktywności wpływają na tempo postępu tej wady.
8
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Podstawy zasad kwalifikacji do laserowej korekcji wad wzroku i innych zabiegów refrakcyjnych leżą w specyfice związanej z budową i biomechaniką rogówki.
9
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W wyniku ciągłego wzrostu częstości występowania wad wzroku, szczególnie krótkowzroczności, a także w związku z rozwojem kontaktologii, zwiększa się liczba użytkowników soczewek kontaktowych (SK). Z tego powodu znajomość powikłań wynikających z ich użytkowania stanowi kluczową rolę w zapewnieniu pacjentowi profesjonalnej opieki i zaspokajaniu jego potrzeb wzrokowych. Powikłania mogą pojawić się u osób przestrzegających zasad, jednak ryzyko znacznie wzrasta przy nieprawidłowym sposobie użytkowania, np. na skutek noszenia SK przez dłuższy okres niż zalecenia producenta, jak również w wyniku nieodpowiedniego ich doboru i dopasowania. Najgroźniejsze powikłania występują w konsekwencji przerwania ciągłości najbardziej zewnętrznej warstwy rogówki – nabłonka przedniego.
10
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Krótkowzroczność u dzieci z roku na rok przybiera na sile. Jest to widoczne nie tylko w opracowaniach naukowych, ale również w coraz częściej diagnozowanych przypadkach krótkowzroczności w gabinetach okulistycznych i optometrycznych. Większa częstotliwość występowania tej wady wzroku nakłada na specjalistów konieczność zmiany postępowania w krótkowzroczności u dzieci. Nie wystarczy jedynie korygować wadę, należy rozważyć także sposoby spowalniania jej progresji, innymi słowy - kontrolę krótkowzroczności.
11
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Według danych Eurostatu liczba osób uprawnionych do kierowania samochodami osobowymi w Polsce wynosi już ponad 21,4 min. Z badania przeprowadzonego przez Vision Express wynika, że 44% kierowców ma stwierdzoną wadę wzroku, przy czym 84% deklaruje, że ma z tego powodu zaleconą korekcję. Niestety, niemal co czwarty z nich nie stosuje przy prowadzeniu pojazdów ani soczewek kontaktowych, ani okularów korekcyjnych. Często zgłaszanymi podczas prowadzenia pojazdu dolegliwościami oczu są: zmęczenie oczu (23%), łzawienie (14%) oraz niewyraźne widzenie (11%). Jednak najwięcej kierowców uskarża się na pogorszenie swojego widzenia po zmroku (27%), gdzie wśród osób z wadą wzroku odsetek ten wzrasta aż do 40% [1].
12
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Dysfunkcja gruczołów Meiboma (MGD) to najczęstsza przyczyna zespołu suchego oka (ZSO), które jest nieuleczalnym i przewlekłym schorzeniem oczu. Ma tym samym znaczny wpływ na jakość życia osób dotkniętych chorobą z powodu dyskomfortu i niepełnosprawności wzrokowej. Suche oko, będące najczęstszym zaburzeniem powierzchni oka, może modyfikować i utrudniać uzyskiwanie miarodajnych wyników pomiarów rogówkowych, co jest szczególnie krytyczne w przypadku doboru optymalnej korekcji, przygotowania do zabiegów usunięcia zaćmy oraz chirurgii refrakcyjnej.
Odpowiednia pielęgnacja pojemnika do przechowywania soczewek kontaktowych jest tak samo ważna jak pielęgnacja samych soczewek. Ma ona duże znaczenie z tego względu, że pojemnik może być istotnym źródłem zanieczyszczeń, zwłaszcza mikrobiologicznych. Lekceważenie zasad dotyczących higieny i wymiany pojemnika zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań podczas użytkowania soczewek. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację pracy, której wyniki przedstawiono w dwóch ostatnich numerach OPTYKI.
Liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji swojej wady wzroku soczewki kontaktowe nieustannie wzrasta. Obecnie - z uwagi na doskonalenie materiałów do produkcji soczewek oraz systemów do ich pielęgnacji - uważa się, że stosowanie soczewek jest bezpieczne. Warunkiem tego bezpieczeństwa jest przestrzeganie przez użytkowników soczewek zasad higieny i stosowanie się do zaleceń specjalistów. Ryzyko wystąpienia powikłań po soczewkach kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację pracy, której wyniki przedstawiono w ostatnim numerze OPTYKI (2/2022).
Szacuje się, że 50–70 % populacji posiada wadę refrakcji i wymaga jej korekcji. Na całym świecie rośnie liczba pacjentów wykorzystujących do korekcji wady wzroku soczewki kontaktowe. Obecnie stosowanie soczewek kontaktowych uważane jest przez wielu użytkowników oraz specjalistów za bezpieczne. Stwierdzenie to może być jedną z wielu przyczyn niestosowania się korzystających z soczewek kontaktowych do zaleceń. Ryzyko wystąpienia powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych jest większe u osób nieprzestrzegających zaleceń ich użytkowania. W literaturze możemy znaleźć wiele badań, z których wynika, że bardzo często użytkownicy soczewek miękkich sami je sobie dobierają, nie pojawiają się na wizytach kontrolnych u specjalisty, nie przestrzegają higieny rąk i pojemnika na soczewki oraz wydłużają czas noszenia soczewek [1].
16
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Ciąża to czas szczególny , podczas którego kobieta wyjątkowo zwraca uwagę na swoje zdrowie, dietę i tryb życia. Od tej pory jest odpowiedzialna nie tylko za swoje życie, ale również nienarodzonego maluszka.
Ponad połowa pełnoletnich mieszkańców Polski ma wadę wzroku. Najpopularniejszą metodą korekcji są okulary – stosuje je 91% pacjentów [1]. Spośród wszystkich użytkowników okularów, więcej niż 70% dokonuje zakupu w lokalnych salonach optycznych. Niestety, blisko 10% zaopatruje się w okulary w tzw. punktach pozaoptycznych – w supermarkecie, w aptece, na targowisku czy w Internecie [2]. Druga kategoria wiąże się z pojęciem tzw. okularów gotowych. Jest to produkt wytwarzany na skalę masową, produkowany w jednakowych wartościach korekcji dla oka lewego i prawego oraz stałym rozstawie środków optycznych. Z uwagi na jego charakterystykę, powinien być użytkowany jedynie przez docelową grupę odbiorców oraz tylko w szczególnych przypadkach. Niestety, rzeczywistość weryfikuje powyższe zalecenia i niejednokrotnie okazuje się, że ta metoda korekcji często wykorzystywana jest niezgodnie z przeznaczeniem. Takie postępowanie może powodować wystąpienie negatywnych skutków ubocznych, takich jak bóle głowy, uczucie napięcia oczu, brak koncentracji, a nawet podwójne widzenie [3].
18
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
W dzisiejszych czasach istnieje wiele dostępnych metod korekcji wad wzroku. Dynamiczny rozwój nastąpił w dziedzinie soczewek okularowych, kontaktowych, specjalistycznych oraz chirurgii refrakcyjnej. Postęp się nie zatrzymał, a wręcz przyspiesza i każdy specjalista ochrony wzroku dokłada starań, aby być na bieżąco z najnowszymi dostępnymi rozwiązaniami.
19
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Choroby powierzchni oka, w tym zespół suchego oka (ZSO), to najczęstsze z przypadłości, z jakimi pacjenci zgłaszają się na konsultację okulistyczną. ZSO ma niebagatelny wpływ na jakość życia naszych pacjentów, ostrość ich wzroku i zadowolenie z przepisanej korekcji. ZSO nie ma jednoznacznej etiologii, przez co konieczna jest diagnostyka różnicowa, wywiad i wieloetapowa ocena filmu łzowego i powierzchni oka. Widoczny brak korelacji pomiędzy objawami przedmiotowymi i podmiotowymi też nastręcza dodatkowych trudności. Warto pamiętać, że nie istnieje pojedynczy test, który pozwala nam na zdiagnozowanie ZSO. Niniejszy artykuł kładzie nacisk na wywiad z pacjentem, który pomaga pokierować dalszą diagnostyką.
20
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Specjaliści dobierający korekcję niejednokrotnie stają przed dylematem, czy korygować wadę wzroku pacjenta w pełni, kierując się wynikiem po porażeniu akomodacji, czy komfortem pacjenta i szybką adaptacją do szkieł. Oba podejścia obarczone są ryzykiem: a. Pełna korekcja po zakropleniu może skutkować brakiem adaptacji. Według literatury osoba nadwzroczna komfortowo funkcjonuje przy zachowaniu napięcia akomodacji tonicznej (około 0,75D od pełnej cykloplegii). b. Pozostawienie niedokorygowania może skutkować zaburzeniami widzenia obuocznego i występowaniem astenopii.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.