Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  valuation of mineral deposits
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jak dotąd polski przemysł górniczy nie posiadał kompeksowego standardu wyceny aktywów geologiczno-górniczych. Problem wyceny złóż powstał wraz z przemianami ustrojowymi na początku lat 90. ub. wieku. Obrót aktywami geologiczno-górniczymi, który wystapił po 1989 r. sprawił, iż z czasem pojawiła sie konieczność przeprowadzania wyceny złóż. Nistety, za tempem transformacji ustrojowej nie nadążył system prawny. W Polsce brak jest uregulowania w zakresie prowadzenia wycen złóż kopalin - w tym konieczności posiadania odpowiednich kwalifikacji. Nie istnieją jednolite przepisy prawne, które szczegółowo formułowałyby zasady wyceny złóż, regulowały proces wyceny oraz określały kryteria kwalifikacji i odpowiedzialność eksperta w kwestii szacowania wielkości i jakości zasobów złóż kopalin oraz ich wyceny. Polski Kodeks Wyceny Złóż POLVAL, opracowany i uchwalony przes Polskie Stowarzyszenie Wyceny Złóż Kopalin, wychodzi naprzeciw potrzebom rynku i oczekiwaniom przedsiębiorstw. Artykuł prezentuje rozwiązania światowe i uwarunkowania polskie w zakresie wyceny złóż, omawia treść Kodeksu POLVAL.
2
Content available remote Wartość złoża kopalin - wybrane problemy wyceny w świetle teorii Hotellinga
PL
Artykuł omawia problemy związane z wyceną wartości złóż w oparciu o wycenę renty na jednostce kopaliny w złożu. Wskazuje, że kluczowe znaczenie dla jej właściwego stosowania ma uwzględnienie lub nie twierdzenia Hotellinga o stałej wartości renty w czasie. Przedstawia argumenty za i przeciw temu twierdzeniu, jak również próby jego rozszerzenia i reinterpretacji.
EN
Author discusses selected issues regarding mineral deposits valuation based on the royalty determination method. He indicates the key role of Hotelling's preposition on constant value of royalty in time in the process. Reasons for and against it's use are described alongside with proposals of it's expansion and reconsideration.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.