Polska, jako państwo członkowskie Unii Europejskiej, musi dostosowywać się do wielu wymogów. W nadchodzących latach jednym z takich wyzwań jest osiągnięcie przez wszystkie kraje członkowskie odpowiednich poziomów recyklingu.
Kluczową uchwałą z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi, podejmowaną przez radę gminy, jest regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Określa on fundamentalne dla całego gminnego systemu odpadowego elementy, w tym sposoby postępowania z określonymi frakcjami odpadów komunalnych. Jednocześnie w praktyce jest to uchwała najtrudniejsza do przygotowania i uchwalenia.
Każda jednostka organizacyjna odpowiedzialna za wykonywanie prac związanych z utrzymaniem czystości w miastach i gminach powinna wywiązywać się ze swoich obowiązków sprawnie i efektownie. Aby uzyskać oczekiwany efekt, sięgają one po urządzenia, które nie tylko ułatwiają prace porządkowe, ale dają gwarancję zadowalających rezultatów. W artykule opisano podstawowe urządzenia niezbędne do utrzymania czystości. Należy pamiętać, że przy użytkowaniu przedstawionych urządzeń trzeba zawsze i bezwzględnie pamiętać o zasadach BHP. Pracownicy je obsługujący muszą być zaznajomieni z instrukcją obsługi. Należy także zadbać o właściwy strój ochronny pracowników.
Najwyższa Izba Kontroli 11 września 2012 r. opublikowała informację o wynikach kontroli przeprowadzonej w 35 gminach na terenie całej Polski w zakresie utrzymania przez nie czystości i porządku na terenach publicznych. Wyniki te nie nastrajają zbyt optymistycznie w przededniu zmian w systemie gospodarki odpadami, jakie w życie wprowadza znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na terenie sześciu z kontrolowanych gmin stwierdzono tak liczne nieprawidłowości, że skutkowało to przyznaniem przez NIK oceny negatywnej. Pozostałe gminy zyskały opinię pozytywną, jednak z zastrzeżeniem dotyczącym stwierdzonych nieprawidłowości. NIK negatywnie oceniła realizację w gminach wybranych obowiązków z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi: W gminach nie zapewniono rzetelnej realizacji obowiązków w celu poprawy stanu gospodarowania odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców je odbierających, a także zapobieżenia niekontrolowanemu przedostawaniu się tych odpadów do środowiska. Powodem było głównie niewłaściwe wykonywanie zadań przez wójtów oraz niedostateczny nadzór nad przestrzeganiem ustalonych obowiązków przez lokalne społeczności i przedsiębiorców.
Widok psich nieczystości zdaje się wpisany w polski krajobraz. Psimi kupami usiane są podwórka, parkowe trawniki, przyuliczna zieleń, a nawet chodniki i deptaki. Nic więc dziwnego, że temat ten - niczym bumerang - powraca w gminnych debatach dotyczących utrzymania czystości.
Kąpiel pod prysznicem ma wiele zalet. Zapewnia mniejsze zużycie wody i powstanie mniejszej ilości ścieków oraz oszczędność czasu potrzebnego na kąpiel i miejsca w łazience. Nabywców znajdują więc zarówno najprostsze kabiny natryskowe, jak i wyroby bardziej luksusowe wyposażone w urządzenia do hydromasażu i kąpieli parowych.W kabinach prysznicowych stosuje się dwa rodzaje wypełnień: tworzywo sztuczne (polistyren) i szkło. Chociaż zastosowanie tak kruchego materiału jak szkło do wykonywania kabin prysznicowych nadal budzi obawy wielu klientów, to jednak szklane kabiny powoli zaczynają dominować na rynku.
Utrzymanie czystości i porządku nie zostało jeszcze zdefiniowane w krajowych przepisach prawnych. Nie zostały także określone standardy utrzymania czystości na terenie miasta i gminy. Według słownika języka polskiego "czysty" to "niezabrudzony, wolny od zanieczyszczeń", natomiast "porządek" to "regularny układ, rozkład, rozstawienie, plan czegoś; należyty ład, stan czegoś; czystość, schludność".
Przedmiotem czwartej części cyklu są obowiązki w zakresie utrzymania czystości i porządku obciążające: 1) właścicieli nieruchomości, 2) kierowników budów, 3) przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej, 4) zarządy dróg, 5) gminy.
EN
The article presented as Part 4 of the serie is treating about obligations which burden the following subjects: 1) owners of real estates, 2) clerks of the building works, 3) enterprises using areas serving for the public communication, 4) road managements, 5) local administration.
Art. 3 ustawy z 13 września 1996 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zalicza utrzymanie porządku i czystości do obowiązkowych zadań własnych gmin, co oznacza, że gmina nie może uchylać się od realizacji tego zadania. Zapewniając utrzymanie czystości i porządku gmina prowadzi działalność organizatorską i wykorzystuje środki prawne, spośród których szczególnie istotne jest wydanie uchwały będącej aktem prawa miejscowego ustalającym szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku w gminie.
EN
Article 3 of the Act on maintaining cleanness and order in muni- cipalities of 13 September 1996 categorizes maintaining cleanness and order to the municipalities' own tasks which means that a municipality cannot evade of performing this task. While ensuring maintenance of cleanness and order, a municipality conducts organizational activities and uses legal means among which the most important is issuing of a resolution that is an act of the local law setting up detailed principles for maintaining cleanness and order in a municipality.
Drugi odcinek cyklu traktuje o przedmiocie regulacji ustawy z 13 września 1966 o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Autor wyodrębnia cztery kręgi tematyczne tej ustawy: 1) postępowanie z odpadami komunalnymi, 2) postępowanie z nieczystościami ciekłymi, 3) oczyszczanie miejsc publicznych, 4) postępowanie ze zwierzętami: utrzymanie zwierząt domowych ze względu na wymagania czystości i porządku, ochrona przed bezdomnymi zwierzętami, usuwanie i unieszkodliwianie zwłok zwierzęcych i ich części.
EN
The article presented as Part 2 of the series addresses the issue of the subject of legal regulation of the Act on Maintaning Cleanness and Order in Municipalities of 13 September 1966. The author identifies four thematic spheres of the Act: 1) municipal waste handling, 2) liquid waste handling, 3) cleaning public places, 4) animals handling, keeping domestic animals with respect to cleanness and order requirements, protection against homeless animals, removal and disposal of dead animals' corps or their parts.
Artykuł otwiera sześcioodcinkowy cykl o zagadnieniach prawnych utrzymania czystości i porządku jako fragmencie szerszego problemu ochrony środowiska. Przedmiotem artykułu wstępnego są zagadnienia historyczne od zasadniczej ustawy sanitarnej z 1919 r., poprzez ustawę z 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach, ustawę z 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska aż do obowiązującej ustawy z 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i jej siedmiu nowelizacji.
EN
The article opens a six-part series on the legal issues of maintaining sanitation and order as a portion of a broader problem of environmental protection. The subject of this introductory article are historical issues: the principal sanitation act of 1919, the act on maintaining sanitation and order in towns and settlements of 1959, the act on environmental protection of 1980 up to the presently effective act on maintaining sanitation and order in municipalities of 1996 alongside with its seven amendments.
12
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Truizmem staje się przywoływanie faktu wejścia w trzecie tysiąclecie jako chwili szczególnej, pobudzającej do nadzwyczajnych refleksji. Jednak tempo przemian toczących się wokół nas, zarówno w sferze urządzeń jak i technologii, każę weryfikować własną sytuację z tym co się dzieje dookoła, w przedsiębiorstwach kolegów w kraju i za granicą, abyśmy nie zamknęli roku dwutysięcznego lub - co gorsza - rozpoczęli nowego stulecia jako samotny epigon starego systemu.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.