Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 5

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  usuwanie azotu i fosforu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule przedstawiono wyniki analizy pracy oczyszczalni ścieków w Żorach. Wykorzystując dostępne dane z monitoringu procesu technologicznego, dokonano charakterystyki procesu oczyszczania ścieków. Scharakteryzowano funkcjonowanie części biologicznej i osadowej oczyszczalni, przedstawiono parametry procesowe oraz omówiono efektywność pracy oczyszczalni. Na podstawie wyników badań laboratoryjnych porównano jakość ścieków dopływających do obiektu, scharakteryzowano ich wpływ na skuteczność oczyszczania w głównym ciągu technologicznym. Przeprowadzona analiza w aktualnym stanie funkcjonowania oczyszczalni miała na celu wskazanie przestrzeni do optymalizacji procesu technologicznego zorientowanej na poprawę parametrów pracy, jako element przygotowawczy do pełnienia przez oczyszczalnię kolejnych funkcji, tj. przetwarzania organiki kuchennej, oczyszczania wyselekcjonowanych ścieków technologicznych powstających w zlewni oczyszczalni oraz poprawy efektywności energetycznej obiektu.
PL
Preparaty ECO-TABS stają się coraz popularniejsze na polskim rynku preparatów biologicznych oczyszczających ścieki i zanieczyszczone wody. Technologia ta może posłużyć do ograniczenia ilości zanieczyszczeń i biogenów, a także do likwidacji odorów w sposób przyjazny środowisku przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Unia Europejska, w myśl Ramowej Dyrektywy Wodnej (200016( WE) oraz Dyrektywy Ściekowej (91/271/EWG), nakłada na każdy kraj członkowski obowiązek „(...) racjonalnego wykorzystani i ochrony zasobów wodnych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju”. W przypadku, gdy Polska nie poprawi jakości wody, będą nam grozić unijne kary jeśli do końca 2015 r. nie wypełnimy zobowiązań traktatu akcesyjnego. Dla zwyczajnego Kowalskiego będzie to oznaczało drastyczny wzrost cen.
3
EN
This paper reviews various methods of eutrophication controlling in water bodies. The purpose of this presentation is to analyze the role of eutrophication in water bodies and to address the importance of various instruments of controlling this process.
PL
W pracy zdefiniowano przyczyny i skutki eutrofizacji. Na tym tle przedstawiono rolę zlewniowej polityki wodnej, związanej z odprowadzaniem substancji biogennych do wód. Podano zarówno kryteria jakości wody, jak również standardy oczyszczania ścieków w aspekcie redukcji azotu i fosforu. O ile standardy oczyszczania ścieków w Unii Europejskiej dotyczące substancji biogennych zostały dość dobrze ustanowione, to kryteria jakości wody powinny zostać dopracowane wzorem kryteriów, zaproponowanych w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Zaprezentowano nowoczesne technologie oczyszczania ścieków, które umożliwiają usuwanie azotu i fosforu. Istnieje możliwość dalszego zwiększenia możliwości redukcji substancji biogennych, zarówno za pomocą istniejących technologii, jak też opracowania całkowicie nowych technologii. Wymusić to może konieczne zaostrzenie standardów oczyszczania ścieków w pewnych przypadkach. Przedstawiono również modele zlewniowe, umożliwiające planowanie systemów redukcji substancji biogennych i podjęcie działań ochronnych. Przedstawiono również postępy w usuwaniu substancji w Polsce, w tym w zlewniach Narwi i Bugu. Istnieje potrzeba dokonania szczegółowej analizy stanu realizacji oczyszczania ścieków z podwyższonym stopniem usuwania substancji biogennych w ramach Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Problemem do rozwiązania pozostanie sprawa zmniejszenia ładunków substancji biogennych odprowadzanych ze spływami powierzchniowymi, szczególnie z obszarów rolniczych. Zaproponowano kierunki dalszych badań nad kontrolą eutrofizacji systemów wodnych.
PL
Wraz z przyjęciem dyrektywy Rady Europy nr 91/278/EWG z 21 maja 1991 r. w sprawie oczyszczania ścieków komunalnych ustanowione zostały nowe standardy emisji dla ścieków wprowadzanych do wód powierzchniowych. Na obszarach wrażliwych dla wszystkich oczyszczalni ścieków o RLM większej niż 10 tys. obligatoryjne jest usuwanie substancji biogennych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.