Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 102

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
PL
Z początkiem sierpnia upływa termin, do którego gminy mają zakończyć kontrolę i spis szamb oraz przydomowych oczyszczalni na swoim terenie. Czasu zostało zatem niewiele.
PL
Zapewnienie przez gminę obsługi właścicieli nieruchomości niezamieszkałych pozostających w lokalnym systemie odbierania odpadów musi nastąpić poprzez udzielenie zamówienia publicznego. Odmiennie niż względem nieruchomości zamieszkałych i mieszanych, zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego musi nastąpić po przeprowadzeniu przetargu.
PL
Konsekwencją obowiązywania regulacji art. 6d ust. 4 pkt 5 oraz art. 6f ust. 1a pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości porządku w gminach (u.c.p.g.) jest powszechne wymaganie postanowieniami dokumentów zamówienia od wykonawców, którym ma zostać powierzona usługa odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych, zadeklarowania instalacji, w szczególności instalacji komunalnych, do których podmiot ten będzie przekazywał odpady. Jak ten wymóg realizować w praktyce?
PL
Wprowadzenie systemu finansowania kosztów gospodarki odpadami komunalnymi z opłat pochodzących od mieszkańców miało w zamierzeniu ustawodawcy dać gminom skuteczne narzędzie do prowadzenia efektywnej polityki w tym obszarze. Doświadczenia ostatnich lat jasno pokazują, że jest to narzędzie niewystarczające.
PL
W zależności od zakresu zamówienia na usługi odpadowe albo zamawiający w dokumentach zamówienia (zamówienie na odbiór odpadów), albo wykonawca w ofercie (zamówienie na odbiór i zagospodarowanie odpadów) zobowiązani są do wskazania instalacji, w szczególności instalacji komunalnej, do której lub których podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będzie je przekazywać (art. 6d ust. 4 pkt 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).
PL
Dziesięć lat temu wprowadzono w Polsce „rewolucję śmieciową”. Gminy stały się właścicielami odpadów komunalnych. Jej efekty nie wszystkich zadowalają, a kolejne nowelizacje ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach budzą mieszane uczucia.
PL
Kwestia nieruchomości niezamieszkałych w gminnych systemach gospodarowania odpadami komunalnymi stwarza nie lada problemy interpretacyjne, które bynajmniej nie zostały rozwiązane przez ostatnią dużą nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 19 lipca 2019 r. Wręcz przeciwnie – wątpliwości tylko przybyło.
PL
Nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalona przez Sejm 19 lipca 2019 r. wprowadziła istotne zmiany związane z tworzeniem i funkcjonowaniem instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
PL
W dyskusjach nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sporo uwagi poświęcano zniesieniu regionalizacji, włączaniu do gminnych systemów nieruchomości niezamieszkałych oraz zwielokrotnionej opłacie za odpady niesegregowane. Jak te rozwiązania oceniają samorządowcy?
PL
W Sejmie rozpoczęto prace nad ostatecznym kształtem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wiele rozwiązań, zaproponowanych w skierowanym do Sejmu projekcie, w dalszym ciągu budzi szereg wątpliwości. Będą je musieli rozstrzygnąć parlamentarzyści.
PL
Parlament zakończył prace nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, co oznacza konieczność dostosowania gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi do nowych rozwiązań prawnych.
PL
Trwa zamieszanie wokół rządowego projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. 18 marca 2019 r. na stornach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został kolejny projekt ustawy. Zawiera on istotne zmiany w stosunku do projektu opublikowanego 11 stycznia br. W lutowym numerze "Energii i Recyklingu" omówiliśmy główne założenia projektu z 11 stycznia. Od tego czasu prace legislacyjne nad zmianami w gminnych systemach odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych uległy, przynamniej z pozoru, znacznemu przyspieszeniu.
PL
Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz kilku innych ustaw ma, zdaniem rządu, pomóc samorządom. Tymczasem, jak zauważają właśnie samorządowcy, należałoby ją w zasadzie napisać od nowa. Część przedstawicieli branży odpadowej uważa też, że niektóre zmiany mogą odnieść skutek odwrotny od zamierzonego i, zamiast eliminować, wzmocnią szarą strefę.
PL
Chcąc wyrazić w przystępny sposób problemy z niską sprawnością "silnika ekonomicznego" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który nie reaguje na poziomy segregacji uzyskiwane przez producentów odpadów komunalnych w zabudowie wysokiej, należy sięgnąć po obrazowe porównanie.
PL
Ministerstwo Środowiska prowadzi ostatnie analizy poprzedzające upublicznienie projektu kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a następnie skierowanie go do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Niestety, nieznane są szersze założenia kolejnej nowelizacji, jej zakres oraz zakładany termin wejścia w życie. Można się wyłącznie domyślać ewentualnych kierunków zmian, zwłaszcza że część z nich została zasygnalizowana w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami, przyjętym przez Radę Ministrów 1 lipca 2016 r.
PL
W jaki sposób narzucone przez ustawodawcę przepisy Prawa budowlanego oraz jego aktów wykonawczych wpływają na proces planowania i projektowania miejskich punktów zbiórki odpadów? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na władze lokalne obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Ze względu na swoje gabaryty kontenery stają się istotnym elementem małej architektury, mającym coraz większy wpływ na estetykę danego miejsca. Określenie, jakie minimalne frakcje odpadów powinny być odbierane w gminach, powoduje, że w naszym otoczeniu zaczynają pojawiać się coraz większe zespoły kontenerów na odpady, wiaty śmietnikowe lub zespoły stałych podziemnych śmietników, powtarzalnych w skali miasta. Jednocześnie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach narzuca obowiązek tworzenia
EN
This article attempts to evaluate the effects of the amendment to the Act on maintaining the cleanliness and order in Polish municipalities based on the reports of local governments of the following three voivodeships: the Lesser Poland (Malopolska), Opole and Silesia, in terms of the implementation of provincial waste management plans for the period 2011-2013. The chosen period of analysis includes the breakthrough between the rules of the Act on maintaining the cleanliness and order in municipalities prior to the amendment and after amending it to a large extent. This allows to assess the influence of the amendment on the attitudes of local governments concerning the problem of waste management and the effects of changing those attitudes according to the letter of the amended law.
PL
W artykule podjęto próbę oceny efektów nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w polskich gminach na podstawie sprawo-zdania samorządów trzech województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego z realizacji wojewódzkich planów gospodarki odpadami za lata 2011-2013. Wybrany okres analizy obejmuje przełom pomiędzy rządami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w brzmieniu sprzed nowelizacji i tejże ustawy w dużym zakresie zmienionej. Daje to możliwość oceny wpływu nowelizacji na postawy samorządów w stosunku do problemu zarządzania gospodarką odpadami oraz efektów zmiany tych postaw, zgodnie z literą ustawy znowelizowanej.
PL
Pytanie takie jest może i prowokujące, ale zasadne. Bo być może na system gospodarki odpadami trzeba spojrzeć całkowicie od nowa, mając za sobą burzliwe, ale obfitujące w doświadczenia, ostatnie trzy lata od wejścia w życie tzw. rewolucji śmieciowej?
PL
Po ostatniej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), która weszla w życie 1 lutego 2015 r. po raz kolejny pojawiły się wątpliwości, czy w odniesieniu do odpadów komunalnych istnieje bezwzględny obowiązek ich selektywnej zbiórki, czy też jest to tylko fakultatywna decyzja każdego z wlaścicieli nieruchomości.
PL
Istnieje wyraźna niespójność pomiędzy mechanizmem ekonomicznym ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach a wymogami ustawy o finansach publicznych. Na czym ona polega i jak wpływa na finansowanie lokalnych gospodarek odpadami komunalnymi?
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.