Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 15

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ustawa reformująca planowanie przestrzenne pomału wypełnia się treścią szczegółową w postaci rozporządzeń. Jeden z pierwszych aktów tej rangi dotyczy planów ogólnych.
PL
Reforma systemu planowania przestrzennego jest faktem. Samorządy, urbaniści i inwestorzy już borykają się z jej skutkami. Toczy się dyskusja nad sprawnym i przynoszącym pozytywne rezultaty dla przestrzeni polskich gmin wdrożeniem nowych przepisów.
PL
W 2023 roku ustawodawca dosłownie zasypał nas zmianami praw i zasad rządzących segmentem nieruchomości i planowania przestrzennego. Część z wprowadzonych zmian ma charakter fundamentalny.
PL
Aktualnie obowiązująca ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została uchwalona 20 lat temu. 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa, która zmienia nie tylko wskazany akt prawny, ale również prawie 50 innych ustaw. Nowelizacja niesie za sobą rewolucję w systemie aktów planowania przestrzennego oraz procedurach planistycznych. Ustawa zmieniająca zawiera liczne przepisy przejściowe. Rozstrzygają one o losie już obowiązujących studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planów zagospodarowania. Określają również w zależności od etapu procedury planistycznej dalsze postępowanie przy procedowaniu tych dokumentów, do których przystąpiono, lecz nie zdążono ich uchwalić przed dniem wejścia w życie zmian. Celem artykułu jest zbadanie wpływu zmian w przepisach na trwające w Gminie Suchy Las procedury planistyczne.
EN
The current law on spatial planning and management was passed 20 years ago. On 24th of September 2023, a law will come into force, which will change not only this law but almost 50 other laws as well. The amendment brings with it a revolution in the system of spatial planning acts and planning procedures. The amending law contains numerous transitional provisions. They decide on the fate of existing conditions studies and directions of spatial development and local planning plans. They also determine, depending on the stage of the planning procedure, the procedure for processing those documents to which they have acceded but have not been able to adopt them before the date of entry into force of the amendments. The aim of the article is to examine the impact of changes in the regulations on ongoing planning procedures in the Municipality of Suchy Las in Poland.
PL
Reforma systemu planowania przestrzennego weszła w życie. Gminy czekają co najmniej dwa lata trudnych dostosowań. Za główne wyzwanie uważa się konieczność sporządzania planu ogólnego (dalej: Plan) - nowego aktu planowania przestrzennego, zastępującego dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (dalej: Studium).
PL
Sprawy ładu przestrzennego należą do zadań własnych gmin. Oczywistym jest, że ich władztwo planistyczne nie jest niczym nieograniczone i wymaga współdziałania z innymi organami. Coraz częściej wprowadzane lub planowane przepisy ingerują jednak w tę autonomię i stopniowo ograniczają ich kompetencje w tym zakresie.
PL
Rząd uznał studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego za dokument zbyt rozbudowany i formalistyczny. Zastąpi go więc plan ogólny gminy, sporządzony najpóźniej do końca 2025 r. Gminy będą mogły nabywać własność żłobków i dróg dzięki inwestycjom uzupełniającym. W planowaniu przestrzennym ważna staje się partycypacja społeczna.
EN
The government considered the study of conditions and directions of spatial development to be too extensive and formalistic. It will therefore be replaced by the commune's general plan, prepared no later than the end of 2025. Communes will be able to acquire ownership of nurseries and roads thanks to complementary investments. Social participation becomes important in spatial planning.
PL
Wraz z nowelizowaną ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym procedowane są zmiany w innych powiązanych ustawach, w tym w ustawie o rewitalizacji. Na tym obszarze istotnych zmian brakuje, a te, które są proponowane, mogą zatrzymać rewitalizację, nawet w województwach, gdzie już w obecnej perspektywie przewidziane są środki na projekty rewitalizacyjne.
10
Content available Wnętrze jako ważny element przestrzeni
PL
Jakość i wyraz przestrzeni jest ilustracją stosunków politycznych panujących w rozwiniętych krajach europejskich. W Polsce wiele przykładów wskazuje na ustawiczne jeszcze dążenia do pozbycia się złych tendencji kształtowania przestrzeni publicznych poprzedniego okresu, a zwłaszcza występującej zabudowy rozproszonej. To przenikanie przestrzeni publicznej do wnętrza architektonicznego i na odwrót, ekspozycji wnętrz w przestrzeni, stały się inspiracją projektów prac dyplomowych prezentowanych w artykule.
PL
Kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy należy do jej zadań własnych. Przesądza o tym art. 3 ust. l Ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. DzU z 2012 r. poz. 647 - u.p.z.p.). Jednak przy podejmowaniu decyzji dotyczących przeznaczenia terenu władze gminy muszą dokonać stosownego wyważenia interesów poszczególnych podmiotów i interesu publicznego, które często stoją do siebie w opozycji.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.