Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 145

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o odpadach
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
Przepisy Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2022 r. poz. 699, dalej: u.o.) nie tylko regulują kwestie związane z odpadami komunalnymi, ale także odnoszą się do szczególnych kategorii odpadów, takich jak komunalne osady ściekowe, odpady weterynaryjne czy też odpady medyczne rozumiane jako odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny
PL
Pojęcie "zbieranie odpadów” definiowane jest w tzw. słowniczku Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. DzU z 2022 r. poz. 699, z późn. zm.; dalej jako u.o.), w art. 3 ust. 1 pkt 34, jako "gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w pkt 5 lit. b”.
PL
Kontynuujemy rozważania dotyczące pojęcia „zbierania odpadów”, zdefiniowanego w art. 3 ust. 1 pkt 34, czyli w tzw. słowniczku Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
PL
Ustawy o odpadach i o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakładają na właścicieli nieruchomości określone obowiązki w zakresie zagospodarowania odpadów. Nie każdy jednak ich przestrzega, w wyniku czego odpady często lądują w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Mimo kampanii edukacyjnych skala problemu w Polsce nadal jest niepokojąco duża, a koszty usuwania dzikich wysypisk, ponoszone przez Lasy Państwowe, rosną. W 2010 roku wydano na ten cel ok. 10 mln zł, a w 2019 roku prawie dwa razy więcej.
PL
Problem zagospodarowania nawierzchni z boisk wyłożonych tzw. sztuczną trawą, szczególnie wybudowanych w ramach programu „Orlik 2012”, w ostatnich miesiącach zaczyna być coraz częściej obecny w debacie samorządowej. Wielu zarządców tego typu obiektów jest bowiem zmuszonych do wymiany dotychczasowej nawierzchni w związku z kończącym się okresem jej przydatności do wykorzystania.
PL
Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stanowi próbę adaptacji rozwiązań niemieckich, z kilkoma konkurencyjnymi systemami kaucyjnymi. Prawo ma stanowić pewne ramy, natomiast praktyczne zasady funkcjonowania systemu zostaną określone dopiero w zezwoleniach uzyskiwanych przez kolejnych operatorów.
PL
Poniższe opracowanie kontynuuje analizy z dwóch poprzednich numerów „Przeglądu Komunalnego”, uwzględniające zmiany wprowadzone ustawą nowelizującą z listopada 2021 r. (Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw - DzU z 2021 r. poz. 2151, dalej jako now. u.o. XI 2021) do ustawy o odpadach (Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach - t.j. DzU z 2022 r. poz. 699, z późn. zm., dalej jako u.o.).
PL
Odpady budowlane to odpady powstałe podczas robót budowlanych. Jednak część z nich jest uznawana za wyrób budowlany. A te już, w świetle niektórych przepisów, odpadami nie są.
PL
Od początku roku nastąpiły zmiany w ustawie o odpadach, dotyczące instytucji prawnej „utraty statusu odpadów”.
PL
Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziła istotne, aczkolwiek nieliczne, regulacje wpływające na kształt wielu gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi w całym kraju. Wiele gmin będzie zmuszonych do znaczącej reorganizacji funkcjonujących lepiej lub gorzej rozwiązań związanych z gospodarką odpadami komunalnymi.
PL
Przy okazji zapowiadanej od dawna kolejnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ministerstwo Klimatu i Środowiska planuje dalsze zmiany w ustawie o odpadach, m.in. zaostrzające kary administracyjne.
PL
Jakie są rezultaty postępowania w sprawie ustanowienia zabezpieczenia w przypadku stosowania odpadów do rekultywacji wyrobisk? W artykule analizuję pierwsze rozstrzygnięcia organów odwoławczych.
PL
Wyłączenia stosowania nadzwyczajnego trybu usuwania odpadów, regulowanego przepisami art. 26a Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (u.o. 2012), to kontynuacja rozważań z lutowego numeru „Przeglądu Komunalnego”.
PL
Nowelizacja ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach uchwalona przez Sejm 19 lipca 2019 r. wprowadziła istotne zmiany związane z tworzeniem i funkcjonowaniem instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych.
PL
Na początku stycznia br. wszystkie podmioty wytwarzające odpady oraz prowadzące działalność w zakresie ich transportu, zbierania lub przetwarzania stanęły przed nowym wyzwaniem – koniecznością prowadzenia elektronicznej ewidencji odpadów. Także wytwórcy kruszyw, w tym przedsiębiorcy górniczy, zostali zobowiązani do uczestnictwa w nowym systemie. Narzędziem służącym do tego celu jest system teleinformatyczny bazy danych o odpadach (BDO), działający na podstawie przepisów Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
EN
At the beginning of January, 2020, all entities generating waste and operating in the field of their transportation, collection or processing faced a new challenge – a requirement to keep waste records. Aggregate producers, including mining plants, were also obliged to participate in the new system. The tool for this is an IT system of waste database, operating on the basis of the Act of 14 December 2012 on Waste.
PL
Sejm uchwalił 20 lipca ub.r. kilka ustaw wprowadzających zmiany do Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2018 r. poz. 992, ze zm.). W poprzednich miesiącach zostały omówione zmiany dotyczące przepisów o produktach ubocznych, transporcie i magazynowaniu odpadów, a w grudniu pierwsza część uwag odnoszących się do przepisów o zezwoleniach na gospodarowanie odpadami.
PL
Mimo że ustawodawca dał rok na złożenie wniosku o zmianę pozwoleń uwzględniających zbieranie odpadów, to, biorąc pod uwagę zawiłości znowelizowanego prawa, czasu było naprawdę niewiele.
PL
Znowelizowane przepisy ustawy o odpadach stanowią istotną przebudowę konstrukcji prawnej. Posiadacz odpadów jest obowiązany do ich nadzorowania.
PL
W nowelizacji ustawy o odpadach pojawił się nowy zapis, regulujący nadzwyczajny tryb usuwania odpadów. Dotyczy on także miejsc, w których zostały one zgromadzone legalnie.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.