Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi stanowi próbę adaptacji rozwiązań niemieckich, z kilkoma konkurencyjnymi systemami kaucyjnymi. Prawo ma stanowić pewne ramy, natomiast praktyczne zasady funkcjonowania systemu zostaną określone dopiero w zezwoleniach uzyskiwanych przez kolejnych operatorów.
PL
Nowym instrumentem przewidzianym w Ustawie z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi1, która weszła w życie 1 stycznia br., są dobrowolne porozumienia. Pojawiły się one w ustawie za sprawą Dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych2, która dopuszcza taki sposób transpozycji art. 7 dotyczącego systemów zwrotu, zbiórki i odzysku opakowań oraz odpadów opakowaniowych. Wyróżnić można porozumienia wojewódzkie, uregulowane w art. 25 „ustawy opakowaniowej”, oraz porozumienia ogólnokrajowe, unormowane w art. 26 tejże ustawy.
PL
Jednym z nowych instrumentów przewidzianych w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi są dobrowolne porozumienia. Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi1 obowiązuje od 1 stycznia br. Genezą porozumień w niej ujętych są zapisy Dyrektywy 94/62/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 1994 r. w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych2, która dopuszcza taki sposób transpozycji art. 7 dotyczącego systemów zwrotu, zbiórki i odzysku opakowań oraz odpadów opakowaniowych.
PL
Rozdział drugi Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi dotyczy rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Zawiera on wyłącznie art. 10. Przepisy określające sposób prowadzenia rejestru ulokowane są w czwartym dziale w ustawie o odpadach1 – „Uprawnienia wymagane do gospodarowania odpadami oraz prowadzenie rejestru”. Częścią tego działu jest rozdział drugi, zatytułowany „Rejestr”, obejmujący art. 49-65. Artykuł 10 Ustawy z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi2 (dalej: „opakowaniowej”) określa przedsiębiorców wykonujących działalność regulowaną w tejże ustawie, podlegających wpisowi do rejestru na wniosek (patrz art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach). Pomiędzy nimi dokonano jednak rozróżnienia. Określeni w ust. 1 mają obowiązek złożenia wniosku zawsze, jeśli tylko prowadzą tego typu działalność. Są to przedsiębiorcy: będący organizacją odzysku (O.O.) opakowań, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów w opakowaniach, eksportujący opakowania oraz produkty w opakowaniach, jak również wprowadzający opakowania i produkty w opakowaniach. Natomiast wskazani w ust. 2 składają wniosek o wpis do rejestru jedynie jeżeli zamierzają wystawiać odpowiednio dokumenty DPO, DPR, EDPO i EDPR (ich definicja zawarta w art. 8 pkt 1). Są to przedsiębiorcy, dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych, eksportujący odpady opakowaniowe oraz prowadzący recykling lub inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych.
PL
Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi weszła w życie 1 stycznia 2014 r. Do tej pory ukazały się do niej tylko dwa rozporządzenia wykonawcze. Stawia to pod znakiem zapytania realność zastosowania wielu przepisów zawartych w ustawie w roku bieżącym. Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna, że projekt ustawy „opakowaniowej” był dziełem rządowym, a takie wymagają przedstawienia sejmowi wszystkich obligatoryjnych aktów wykonawczych wraz z projektem. Przez ponad pół roku od przyjęcia ustawy minister właściwy ds. środowiska nie zdążył ich jednak wydać i opublikować. W artykule ujęto zestawienie aktów wykonawczych do ustawy wraz ze statusem prawnym oraz ewentualne konsekwencje ich braku.
PL
Projektowana ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi zastąpi Ustawę z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (DzU nr 63, poz. 638, z późn. zm.).
PL
Minęły trzy miesiące od ostatniego listu OIGR do ministra środowiska z sugestiami zmian w sprawie projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadach opakowaniowych (projekt został odrzucony przez Radę Ministrów). Już po raz kolejny pomijana jest droga konsultacji społecznych przy tworzeniu prawa.
PL
W projekcie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi z 10 czerwca 2009 r. nie załączono na stronie Ministerstwa Środowiska uwag po konsultacjach społecznych. Nie pokazano również tych z poszczególnych ministerstw, wynikających z konsultacji międzyresortowych.
PL
Na stronach Ministerstwa Środowiska została opublikowana kolejna wersja projektu ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opatrzona datą 10 czerwca 2009 r. Rozdział IV "Gospodarka odpadami opakowaniowymi" poświęcono zagadnieniom, które wymagają omówienia.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.