Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 8

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa o drogach publicznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Celem opracowania jest krytyka linii orzeczniczej sądów administracyjnych, odnosząca się do problemu charakterystyki podmiotu zobowiązanego do uiszczenia opłaty dodatkowej z tytułu niewniesienia opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, obowiązek poniesienia opłaty za parkowanie oraz opłaty dodatkowej spoczywa – co do zasady – na właścicielu zaparkowanego pojazdu samochodowego. Twierdzi się przy tym, że przy ustalaniu podmiotu zobowiązanego należy kierować się domniemaniem faktycznym, wskazującym na właściciela zaparkowanego pojazdu. Autor podejmuje próbę wykazania, że stosowane przez organy administracyjne domniemania nie znajdują podstaw w przepisach prawa, zaś aktualne brzmienie przepisów ustawy o drogach publicznych narusza zasady konstytucyjne, a w szczególności zasady zaufania obywatela do państwa i zasad prawidłowej legislacji.
EN
The aim of this study is to analyse the administrative courts case law concerning the subject obliged to pay an additional fee due to non-payment of the parking fee in the paid parking zone. According to settled case law, the obligation to pay a fee and an additional fee will, in principle, rest on the owner of the parked motor vehicle. It is argued that when determining the obligation, one should be guided by the presumption indicating the owner of the parked vehicle. The author attempts to show that the application of presumptions by administrative bodies does not have any legal basis, and the current wording of the relevant provisions violates the constitutional principles, in particular the principle of legitimate expectation and correct legislation.
PL
W artykule opisano krytykę obowiązujących rozwiązań prawnych funkcjonowania stref płatnego parkowania i propozycje ich zmian.
3
Content available remote Bezpieczeństwo tuneli drogowych
PL
Omówienie ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych opartej na dyrektywie 2004/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 29 kwietnia 2004 r.
PL
Funkcjonowanie stref płatnego parkowania na terenie Polski w oparciu o całkowite zlecanie tych czynności przedsiębiorstwom prywatnym napotyka na szereg barier. Unormowania prawne w tej materii nie są precyzyjne. Rozwiązaniem tych problemów jest ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym dająca pełną możliwość kompleksowego administrowania parkingami publicznymi przez podmioty prywatne. Ustawodawca przewiduje w tym przypadku możliwość wykonywania przez partnera prywatnego tych czynności, które są zastrzeżone dla organów administracji.
EN
The operation of pay parking zones in Poland, based completely on commission for these activities the private entertainments runs up against many difficulties. Regulations on that subject are vague. A solution to these problems is a public-legal partnership act which gives a possibility of full public parking management by private subjects. The legislator provides such a possibility that the private partner could carry out also these activities, which are reserved for local authorities.
PL
W marcu 2005 r. mija 20 lat od uchwalenia przez Sejm PRL ustawy o drogach publicznych. Ustawy, która po wielu zmianach jest aktualna do dzisiaj, a sądząc po powolnym tempie prac nad nową ustawą, będzie aktualna zapewne jeszcze przez następnych kilka lat.
PL
Ustawa o drogach publicznych (DzU z 1985 nr 14 poz. 60 ze zm.) nałożyła na Radę Ministrów obowiązek określenia warunków udzielania zezwoleń na zajmowanie pasa drogowego w celu prowadzenia robót oraz umieszczania w pasie drogowym obiektów i urządzeń nie związanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu (art. 40 ust. 16). W związku z tym w styczniu br. opracowany został projekt stosownego rozporządzenia, które ma zmienić dotychczasowe zasady określone rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 stycznia 1986 r. (DzU nr 6, poz. 33, ze zm.).
PL
Zmiany społeczno−gospodarcze, jakie zaszły w Polsce w okresie ostatnich dziesięciu lat wymagały dostosowania przepisów ustawy o drogach publicznych do nowych, istniejących obecnie warunków, w których przyszło działać również zarządcom dróg publicznych. Zarządzanie drogami pokazuje często, iż przyjęte w ustawie z 1985 r. rozwiązania należałoby zmienić, gdyż okazują się niejednokrotnie już nieaktualne, a niekiedy nawet sprzeczne z innymi przepisami prawnymi. W tym przede wszystkim niektóre wzbudzają wątpliwości co do zgodności z odpowiednimi zapisami Konstytucji RP.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.