Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ustawa śmieciowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Trybunał Konstytucyjny 28 listopada 2013 r. wydał wyrok (sygn. akt K 17/12)1 w sprawie zgodności z konstytucją kluczowych przepisów dotyczących „rewolucji śmieciowej”, w tym konstrukcji opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
PL
Trybunał Konstytucyjny 28 listopada 2013 r. wydał orzeczenie w sprawie tzw. rewolucji śmieciowej. Wyrok jest bardzo obszerny i wywołuje różne skutki ze względu na fakt, że ma charakter niejednolity.
PL
Przypatrując się procesowi wdrażania znowelizowanej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, uparcie przychodzi na myśl stary skecz Zenona Laskowika o roli propagandy w tzw. minionym systemie. Bo po co narzekać, że traktor ma zepsute jedno koło, skoro można powiedzieć, że aż 75% kół jest w pełni sprawnych?
PL
Jednym z najbardziej gorących tematów gospodarczych i politycznych ostatnich tygodni stały się masowe odwołania firm, które przegrały gminne przetargi na zagospodarowanie odpadów komunalnych. Kwestia ta wydaje się niezwykle istotna, ponieważ dotyczy każdego z nas. Jak pogodzić chęć usatysfakcjonowania mieszkańców wysokością opłat za usługi z zachowaniem choć minimalnych standardów zagospodarowania odpadów? A przecież wybory samorządowe za pasem. Narodowa dyskusja na temat śmieci odznacza się niespotykaną dotychczas skalą. W jej cieniu zaczynają funkcjonować nowe mechanizmy związane z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym (ZSEE), które są pochodną różnorodnej i często szkodliwej, a przede wszystkim dowolnej interpretacji „ustawy śmieciowej”. Choć nowe regulacje prawne dotyczące ZSEE dopiero przed nami (prace nad projektem trwają), to i tak porządek już teraz ustanawiają ci, dla których kwestie społeczne, gospodarcze i środowiskowe nie mają żadnego znaczenia. Regulacje muszą odnosić się zarówno do nowej dyrektywy unijnej (a więc przede wszystkim do blisko dwukrotnie większych obowiązków zbierania, nowego podziału produktów na grupy, standaryzacji procesów i zrównania obowiązków B2C i B2B), jak i do skali patologii na obecnie funkcjonującym rynku w Polsce. Konieczne jest także uwzględnienie zagrożeń wynikających z obecnego sposobu implementowania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
PL
Koniec roku skłania do refleksji. W niespełna sześć miesięcy od wystartowania „rewolucji śmieciowej” w gminach czas na pierwsze podsumowania. Jak ukształtowały się wyniki przetargów? Kto zdecydowanie zarobi na usługach odbioru i zagospodarowania odpadów? Dla kogo przegrany przetarg to finansowe być albo nie być?
PL
Ustawa śmieciowa wywoływała w chwili jej wprowadzenia i nadal wywołuje sporo kontrowersji i niejasności, co do jej stosowania. Firmy elektroinstalacyjne często napotykają utrudnienia wywołane tą ustawą. Dlatego też artykuł przedstawia odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące magazynowania, wywożenia i odpowiedzialności za śmieci, będące na terenie posesji firmy elektroinstalacyjnej.
PL
Od 1 lipca 2013 roku obowiązuje ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którą gmina ma obowiązek odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości. W jej gestii jest również zapewnienie budowy, utrzymania i eksploatacji regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych poprzez wyłonienie w drodze przetargu podmiotu realizującego to zadanie lub dokonanie wyboru partnera prywatnego albo koncesjonariusza. W przypadku nierozstrzygnięcia przetargu lub niedokonania wyboru gmina może samodzielnie budować, utrzymywać i eksploatować regionalnego instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Realizacja zapisów ustawy powinna zapewnić budowanie sytemu odbioru i zagospodarowania odpadów oraz odzysku surowców wtórnych. Ustawa śmieciowa wygenerowała jednak wiele problemów, budząc liczne kontrowersje w samorządach i niezadowolenie mieszkańców, związane głównie z wysokością stawek opłat i „bałaganem” z wywozem odpadów oraz rywalizacją spółek komunalnych ze spółkami prywatnymi o wpływy na rynku gospodarki odpadami. Rozwiązywaniu tych trudności służy kolejna nowelizacja tej ustawy oraz projekty zmian przedstawiane ustawodawcy.
EN
As of July 1, 2013 the law on maintenance of clean and orderly conditions in communities is in force. According to it, each community is responsible for collecting waste from property owners. It is also responsible for the construction, maintenance and exploitation of regional installations for processing of municipal waste by selecting, through a call for tenders, an entity to carry out this task or to select a private partner or a license holder. In the case of not adjudicating a tender or not making a choice the community can independently build, maintain and exploit regional installations for processing community waste. Implementaion of provisions of the law guarantees construction of the a waste collection and management system as well as recovery of recyclable materials. However, the law on waste management has generated numerous problems, arousing various controversies in local governments and dissatisfaction among residents. This complications are mainly associated with the rates of charges, with commotion generated by waste collection and with rivalry between community owned companies and private companies over influence on the waste management market. A subsequent amendment of this law and proposals for changes presented to the lawmakers may contribute in resolving these problems.
PL
Krajowy przemysł opakowań w ostatnich 20 latach poczynił ogromny postęp. Jego potencjał i produkcja zwiększyły się kilkakrotnie. Skutecznie stawia czoła konkurencji na rynkach krajowym i zagranicznych. Coraz lepiej zaspokaja to zapotrzebowanie społeczeństwa i gospodarki na opakowania. Jednak stale rosnący popyt na bezpiecznie dla ludzi i środowiska opakowania o nowych funkcjach, generuje kolejne zadania i wymagania wobec projektantów i producentów opakowań, a w konsekwencji dla całego przemysłu. Coraz częściej pojawia się pytanie: jakie wyzwania stoją przed przemysłem? Co trzeba uczynić, aby im sprostać? Jakie warunki powinny być spełnione i przez kogo, aby krajowy przemysł opakowań rozwijał się i coraz lepiej zaspokajał potrzeby rynku opakowań?
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.