Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 145

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  urządzenie chłodnicze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
PL
Wszystkie sprężarki pracują na tej samej zasadzie, jednak cechują się szerokim zakresem wydajności (różne masowe natężenie przepływu czynnika chłodniczego), mają różne wymiary w zależności od zastosowania i parametrów pracy, rodzaju czynnika chłodniczego, wymaganej mocy na wale sprężarki i przeznaczenia. To wszystko oczywiście wpływa na koszt samego urządzenia i koszty jego eksploatacji.
PL
Duże znaczenie dla wykorzystywania czynników chłodniczych w przyszłości mają akty prawne, które regulują używanie czynników roboczych. Z powodu przepisów w wielu nowych układach chłodniczych i klimatyzacyjnych wykluczono część czynników syntetycznych zawierających chlor i fluor. Dużą wagę przykłada się do czynników, które są bezpieczne dla środowiska, czyli posiadają niski potencjał tworzenia efektu cieplarnianego. Dla układów chłodniczych najważniejszym jednak parametrem będzie uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej.
PL
Dozór techniczny nad urządzeniami ciśnieniowymi w instalacjach chłodniczych sprawowany jest przez określone w Ustawie o dozorze technicznym [1] jednostki dozoru technicznego, większość podlega Urzędowi Dozoru Technicznego.
PL
Proces szybkiego chłodzenia i zamrażania umożliwia znaczne wydłużenie czasu przydatności do spożycia produktów spożywczych przy jednoczesnym utrzymaniu ich wysokiej jakości. Dzieje się tak dzięki szybkiemu przekroczeniu granicy temperatur, w których następuje najbardziej intensywny rozwój bakterii. Projektant urządzeń do szybkiego chłodzenia i zamrażania musi w swojej pracy uwzględnić wiele zmiennych - od ilości ciepła, które trzeba odprowadzić z danego produktu z uwzględnieniem wszystkich strat cieplnych podwyższających wymaganą wydajność chłodniczą układu, aż po czas potrzebny do przeprowadzenia całego procesu.
PL
Rozwijający sią rynek urządzeń chłodniczych i pomp ciepła, rosnące wymagania klientów oraz nowe regulacje, sprawiają, iż uwaga producentów oraz odbiorców skupia sią na emitowanym przez urządzenia hałasie. Świadczy o tym między innymi wprowadzenie w marcu 2021 roku do etykiety energetycznej urządzeń chłodniczych oznaczenia klasy emisji hałasu. Wdrożenie takiego systemu oznakowania pozwala uniknąć nieporozumień związanych z wartościami parametrów akustycznych. Zharmonizowanie wytycznych daje możliwość swobodnej dystrybucji urządzeń, a także ochrony środowiska naturalnego i zdrowia użytkowników.
PL
Jesteśmy w okresie rewolucji czynników chłodniczych. Co wczoraj było normą, dziś przechodzi do lamusa, a jutro może być zakazane. Ktoś powie: déjà vu. Przecież pod koniec tamtego wieku też odchodziliśmy od R12 i R22, jak i innych czynników z grupy CFC i HCFC, wprowadzając na to miejsce R134a, R404A czy R507. Dziś te czynniki, wprowadzone na rynek po Protokole Montrealskim, powoli znikają z rynku. Po nieco ponad 30 latach czas się żegnać.
PL
Pompy ciepła to, podobnie jak agregaty chłodnicze, typowe sprężarkowe układy chłodnicze z tą jedną różnicą, że w ich przypadku użytecznie wykorzystywane jest ciepło skraplania, a nie ciepło parowania. Choć o pompie ciepła można potocznie mówić również w przypadku, gdy użytecznie, obok ciepła skraplania, jednocześnie wykorzystywane jest ciepło parowania parowacza na cele chłodnicze. Najprostrzym przykładem takiego rozwiązania są coraz popularniejsze rozwiązania tak zwanych multifunkcyjnych urządzeń chłodniczych.
PL
Stopniowe przechodzenie do stosowania czynników z grupy A2L jest okazją dla producentów z branży chłodnictwa komercyjnego, takich jak Tecumseh, do odświeżenia oferty oraz dalszego ograniczania wpływu na środowisko proponowanych przez nich rozwiązań.
PL
W pracy zawarto analizę zastosowań strumienic w układach chłodniczych. Opisano budowę i zasadę działania strumienic dwufazowych jako najczęściej stosowanych w układach chłodniczych, oraz ich wpływu na podwyższenie wydajności energetycznej urządzeń chłodniczych.
EN
The paper contains an analysis of the applications of ejectors in refrigeration systems. Describes the design and operation of two-phase ejectors as the most commonly used in refrigeration systems, and their effect on increasing the efficiency of cooling devices.
PL
W wielu gałęziach gospodarki poszukuje się rozwiązań umożliwiających zmniejszenie, w różnej formie, zużycia energii bądź też jej efektywniejszego wykorzystania. Podobne prace trwają również w dziedzinie chłodnictwa i pomp ciepła. W pracy zaprezentowano metodę podniesienia efektywności energetycznej obiegów lewobieżnych poprzez zastosowanie strumienicy dwufazowej pracującej jako podprężarka. Przedstawiono efekty analizy teoretycznej pracy układu sprężarkowego jak również jego współpracy z ze strumienicą dwufazową dla wybranych czynników.
EN
In many branches of the economy, solutions are sought for reducing, in various forms, energy consumption or its more efficient use. Similar work also continues in the field of refrigeration and heat pumps. The paper presents a method of increasing the energy efficiency of the left-side cycles by using a two-phase injector working as a compressor. The results of the theoretical analysis of the operation of the compressor system as well as its cooperation with a two-phase streamer for selected factors are presented.
PL
W naszej codziennej pracy zawodowej, projektując system chłodniczy dla określonego urządzenia chłodniczego, z reguły zapominamy o teorii i termodynamice procesów zachodzących w poszczególnych elementach projektowanej przez nas instalacji chłodniczej. Artykuł jest kontynuacją tematyki podjętej w poprzednim wydaniu.
PL
W naszej codziennej pracy zawodowej, projektując system chłodniczy dla określonego urządzenia chłodniczego, z reguły zapominamy o teorii i termodynamice procesów zachodzących w poszczególnych elementach projektowanej przez nas instalacji chłodniczej.
PL
W artykule opisano badania śladu węglowego (CF) układu chłodniczego. Przeprowadzono ocenę jako właściwości termodynamicznych. Na podstawie uzyskanych wyników wyznaczono ślad węglowy jednostopniowego sprężarkowego obiegu chłodniczego w zależności od zmiennych warunków pracy. Określono optymalne warunki modelowego urządzenia chłodniczego przy osiągnięciu możliwie najniższego współczynnika śladu węglowego.
PL
W artykule poruszono zagadnienia dotyczące najnowszych wymogów etykietowania w odniesieniu do niektórych szaf chłodniczych i mroźniczych przedstawionych w Rozporządzeniu Delegowanym Komisji (UE) 2015/1094 z dnia 5 maja 2015 roku uzupełniającym dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/30/UE w odniesieniu do etykietowania energetycznego szaf chłodniczych lub mroźniczych. Przedstawione tam zagadnienia są zgodne również z ustaleniami Dyrektywy 2009/125/WE ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z użytkowaniem energią.
PL
W artykule, który jest kontynuacją tematyki podjętej w zesztym wydaniu, poruszono zagadnienia dotyczące najnowszych wymogów europejskich w ramach ekoprojektu w stosunku do szaf chłodniczych lub mroźniczych, schładzarek lub zamrażarek szokowych, agregatów do chłodzenia cieczy i urządzeń skraplających. Zamieszczono je w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1095 z dnia 5 maja 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla szaf chłodniczych lub mroźniczych, schładzarek lub zamrażarek szokowych, urządzeń skraplających i agregatów do oziębiania cieczy
PL
Niniejszy artykuł przeznaczony jest dla osób zajmujących się diagnostyką termowizyjną i niekoniecznie znającymi termodynamiczne podstawy funkcjonowania obiegów chłodniczych. Z tego powodu przy opisie zagadnień diagnostyki termowizyjnej, przedstawiono w nim w przystępny sposób również podstawową wiedzę dotyczącą działania urządzeń chłodniczych.
PL
Średnia temperatura na Ziemi jest obecnie o 0,85°C wyższa niż pod koniec XIX w. Od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1850 r. każda z trzech ostatnich dekad była cieplejsza od poprzedniej. Wiodący klimatolodzy uważają, że od połowy XX w. działalność człowieka jest główną przyczyną ocieplenia klimatu.
PL
W polskim górnictwie podziemnym utrzymanie warunków pracy, zgodnych z przepisami, wymaga zastosowania coraz więcej urządzeń chłodniczych. Powodem tego jest występowanie zagrożenia klimatycznego powodowanego czynnikami naturalnymi jak i technologicznymi. Do przyczyn naturalnych zaliczamy: wzrost głębokości eksploatacji i wynikające z tego przyrosty temperatury pierwotnej skał oraz temperatury powietrza świeżego sprowadzanego szybami wdechowymi. Czynnikami technologicznymi jest moc zainstalowanych maszyn i urządzeń, jej kumulowanie w stosunkowo niewielkim rejonie ściany eksploatacyjnej oraz koncentracja produkcji. W artykule opisano działania profilaktyczne podejmowane w kopalniach Kompanii Węglowej SA.
EN
In the Polish underground mining industry the maintenance of working conditions that comply with the regulations, require the use of more and more air cooling equipment. The reason for this is the occurrence of climatic hazard caused by natural and technological factors. The natural reasons include: an increase in the depth of exploitation and the resulting temperature rise of the virgin rock and the temperature of the fresh air provided by intake air shafts. Technological factors comprise the installed power of the machinery and equipment, its accumulation in a relatively small area of the active longwall and the concentration of production. The article describes the preventive measures applied in the mines of Kompania Węglowa SA.
EN
The paper presents a solution for a technical and economical use of refrigeration equipment in order to reduce energy consumption by a complex of 12 public utility buildings, with usable area of 55426 m2. Currently, the buildings are cooled by installation for a total capacity of 1,188 kW. Since the plant operates almost throughout the year with 100% efficiency in order to decrease the power consumption the free cooling systems was proposed. Also, the use of superheat of the refrigerant in the preparation of the hot water was proposed. Finally, there is proposed replacement of chillers to more efficient. At each of the solutions there was presented modification costs and time of return of capital.
PL
W pracy zaprezentowano wykorzystanie urządzeń chłodniczych w kompleksie 12 budynków w ten sposób, aby ograniczyć zużycie energii elektrycznej i ciepła. Analizowano budynki użyteczności publicznej o łącznej powierzchni użytkowej 55426 m2. Moc chłodnicza zainstalowanego układu chłodniczego wyniosła 1188 kW. Zaproponowano wykorzystanie „free coolingu” w systemie chłodniczym, gdyż źródła chłodu pracują nieprzerwanie przez cały rok. Przy pracujących urządzeniach chłodniczych zaproponowano także odzyskanie ciepła przegrzania czynnika chłodniczego w celu przygotowania ciepłej wody użytkowej. W następnym kroku zmieniono agregaty chłodnicze na urządzenia o wyższej efektywności energetycznej. Przedstawiono rozwiązania techniczne oraz koszty realizacji proponowanej modyfikacji jak i czas zwrotu kapitału. Zestawiono uzyskane wyniki w postaci zaoszczędzonej energii i korzyści ekonomicznych proponowanych wariantów.
PL
Aby zapobiec poważnym uszkodzeniom należy przeprowadzać okresowe przeglądy, mające na celu wykrywanie nieszczelności i drobnych usterek, które po dłuższym okresie czasu mogą być przyczyną poważnych uszkodzeń.
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.