Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  urządzenia grzewcze
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
EN
Water is used as working fluids in hydro and thermal power engineering, as well as in heat supply and cooling systems. In the process of heating water in water-heating boilers, scale forms due to the precipitation of crystals of mineral additives and mineral salts. Over time, the accumulation of scale with low thermal conductivity leads to a decrease in the internal diameter of the pipes. Consequently, the flow of liquid is hindered, the hydraulic resistance increases and the thermal conductivity of the device decreases. The scale layer is usually removed by acid washing of the internal heat exchange surfaces or mechanical washing. However, both methods involve the use of a substantial amount of chemicals and result in highly polluted wastewater. In addition, it significantly increases operating costs. The article uses statistical methods for processing experimental data, and generally accepted methods for conducting experiments to study the patterns of scale formation using control and measuring instruments and accurate methods for measuring technological parameters. The main purpose of the paper is to study the influence of a constant magnetic field on the formation of mineral salts deposits on the surface of walls of thermal appliances used in chemical, oil refining, and food processing industry. The influence of a constant magnetic field on the formation of scale on the surface of the walls of the heating element in a water heater has been established. According to the results of an experiment aimed at preventing the accumulation of mineral salt deposits on the surface of the heating element in a water heating boiler under the influence of a magnetic field, the amount of mineral salt precipitate deposited on such surface can be reduced up to 5.2 times. Consequently, the prevention of mineral scale formation is achieved, eliminating the need to use expensive chemicals. The stable operation of the devices contributes to enhanced thermal efficiency. Under the influence of a magnetic field, scale formation decreases on average by a factor of 5, as long as the water temperature does not exceed 70°C. However, if the temperature rises above 90°C, the scale formation rate gradually increases.
PL
Woda jest wykorzystywana jako płyn roboczy w energetyce wodnej i cieplnej, w systemach ciepłowniczych i chłodniczych. W procesie podgrzewania wody w kotłach wodnych powstaje kamień kotłowy w wyniku wytrącania się kryształów dodatków mineralnych i soli mineralnych. Z biegiem czasu wzrost grubości kamienia o niskiej przewodności cieplnej prowadzi do zmniejszenia wewnętrznej średnicy rury. W rezultacie przepływ cieczy staje się utrudniony, wzrasta opór hydrauliczny i maleje przewodność cieplna urządzenia. W celu usunięcia warstwy kamienia stosuje się zwykle mycie kwasem wewnętrznych powierzchni wymiany ciepła lub oczyszczanie mechaniczne. Wszystkie te metody wiążą się z użyciem dużej ilości chemikaliów i wytwarzaniem mocno zanieczyszczonych ścieków. Ponadto znacznie zwiększają one koszty eksploatacji. W artykule zastosowano metody statystyczne przetwarzania danych eksperymentalnych oraz ogólnie przyjęte metody prowadzenia eksperymentów do badania przebiegu powstawania kamienia kotłowego za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych oraz dokładne metody pomiaru parametrów technologicznych. Głównym celem pracy jest zbadanie wpływu stałego pola magnetycznego na powstawanie osadów soli mineralnych na powierzchni ścianek urządzeń cieplnych stosowanych w zakładach przemysłu chemicznego, rafineryjnego i spożywczego. Określono wpływ stałego pola magnetycznego na powstawanie kamienia kotłowego na powierzchni ścianek elementu grzejnego podgrzewacza wody. Zgodnie z wynikami eksperymentu mającego na celu zapobieganie osadzaniu się osadów soli mineralnych na powierzchni elementu grzejnego w kotle wodnym pod wpływem pola magnetycznego, ilość osadów soli mineralnych osadzonych na powierzchni elementu grzejnego kotła wodnego można zmniejszyć nawet 5,2-krotnie. W rezultacie zapobiega się tworzeniu kamienia kotłowego i nie stosuje się drogich chemikaliów. Sprawność cieplna urządzeń osiągana jest dzięki możliwości stabilnej pracy urządzenia. Tworzenie się kamienia pod wpływem pola magnetycznego zmniejsza się średnio 5-krotnie, dopóki temperatura wody nie przekroczy 70°C. Jednakże, gdy temperatura wzrośnie powyżej 90°C, tempo tworzenia się kamienia stopniowo wzrasta.
PL
Kotły na wodór do ogrzewania budynków (szczególnie zasilane w 100% tym paliwem) postrzegane są zarówno jako ciekawostka techniczna, jak i rozwiązanie nieuniknione w przyszłym miksie energetycznym. Wykorzystanie domowych kotłów i instalacji wodorowych testuje się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Prowadzone są także badania technologii miejscowej produkcji i magazynowania wodoru oraz zasilania nim kotłów osiedlowych.
PL
Długoletnia i niezawodna praca urządzeń grzewczych, które stają się coraz bardziej wyrafinowane pod względem technicznym, w dużym stopniu zależy od warunków eksploatacji. Jednym z ważniejszych kryteriów jest tu odpowiednia jakość czynnika grzewczego, czyli wody, którą napełniony jest system. Kwestia ta nabiera szczególnego znaczenia, gdy uświadomimy sobie, jak wiele różnych metali wykorzystuje się obecnie w instalacjach - może to być żelazo, stal szlachetna, aluminium oraz miedź i jej stopy, oraz jak różne mają one właściwości i reakcje na substancje, które mogą być zawarte w wodzie. Brak dbałości o jakość wody często oznacza nie tylko znacząco wyższe rachunki za ogrzewanie, ale i konieczność wymiany uszkodzonych elementów systemu czy urządzenia grzewczego. Przyjrzyjmy się zatem głównym winowajcom odpowiedzialnym za potencjalne szkody oraz zaleceniom służącym ich eliminacji.
PL
Wraz z początkiem 2022 roku weszły w życie nowe i zmieniły się dotychczasowe zasady wsparcia finansowego montażu i zakupu nowych urządzeń i instalacji grzewczych dla budownictwa mieszkaniowego. Zarówno nowe komponenty znanych programów, jak i formuła nowych projektów mają się przyczynić do zwiększenia liczby osób, które będą korzystać w domach i mieszkaniach z nowoczesnych i niskoemisyjnych instalacji grzewczych.
PL
Na kondycję przedsiębiorstw duży wpływ ma ich konkurencyjność, którą można zwiększyć nie tylko dzięki jakości i innowacyjności, ale także taniej i dostępnej energii obniżającej koszty produkcji. Kryzys energetyczny i wojna pokazały, jak ważna jest energoefektywność ogrzewania i wentylacji oraz wykorzystanie energii odnawialnej w obiektach produkcyjnych i magazynowych.
PL
Przeglądy oraz czyszczenie sprężarkowych urządzeń chłodniczych i grzewczych powinny być wykonywane regularnie. W przypadku klimatyzacji świadomość zagrożenia związanego z obecnością pleśni i grzybów jest na tyle powszechna, że większość użytkowników nie zapomina o systematycznym serwisowaniu. Jednak brak należytej konserwacji i dbałości o czystość ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale także na efektywność i awaryjność urządzeń chłodniczych i grzewczych - zarówno klimatyzatorów, jak i pomp ciepła.
PL
Stopniowa dekarbonizacja i elektryfikacja ogrzewania wymaga działań o zróżnicowanej skali. Dla inwestorów indywidualnych, na których spoczywa poważna część odpowiedzialności za ten proces, dużym obciążeniem i barierą są koszty inwestycyjne związane z zakupem nowego, zgodnego z przepisami źródła ciepła. Dlatego co roku kierowane są do nich programy zachęt finansowych, mające łagodzić ciężar inwestycji i przyspieszyć zarówno zwrot kosztów inwestora, jak i osiągnięcie pozytywnych skutków ekonomicznych i ekologicznych zastosowania czystego ogrzewania.
PL
Kiedy zachęcani przez kampanie informacyjne i dofinansowania posiadacze starszych kotłów na paliwa stałe decydują się na wymianę urządzenia na nowoczesny kocioł klasy 5, nie zawsze wiedzą, że może się z tym wiązać konieczność unowocześnienia lub wymiany komina odprowadzającego spaliny.
PL
Obywatele, samorządy i państwo zmagają się z problemem smogu w polskich miejscowościach. Chcąc poradzić sobie z "dymową mgłą”, najlepiej szukać przyczyn jej powstawania - a najważniejszą z nich jest tzw. niska emisja na obszarach słabo wentylowanych. O ile wentylacji meteorologicznej nie potrafimy usprawnić, o tyle możemy skutecznie ograniczać niską emisję, np. stosując urządzenia grzewcze, które nie emitują pyłów i szkodliwych gazów.
PL
Jedną z przyczyn występowania emisji szkodliwych substancji do atmosfery w okresie zimowym jest tzw. niska emisja, powstająca w wyniku spalania odpadów i niskiej jakości paliw w urządzeniach grzewczych, głównie kotłach na paliwa stałe, które już dawno powinny być wycofane z użytkowania. Ocenia się, że takich urządzeń działa w Polsce od 2,5 do 3 mln. Ponad 60% kotłów to urządzenia dziesięcioletnie lub starsze. To ogromny rynek wymian urządzeń grzewczych na najbliższe lata. Dlatego producenci z nadzieją odebrali zapowiedź wdrożenia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu ?Czyste Powietrze?, w ramach którego ma zostać dofinansowana wymiana źródeł ciepła. Dofinansowywane mają być również prace termomodernizacyjne polegające m.in. na dociepleniu przegród zewnętrznych/wewnętrznych budynku oraz wymianie/montażu stolarki zewnętrznej. W ramach oferty ma być możliwy również zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale wyłącznie w formie pożyczek
PL
W artykule opisano pracę sterowników i regulatorów do kotłów, pomp ciepła, kolektorów słonecznych i całych układów grzewczych oraz charakterystyczne cechy sterowników przeznaczonych dla poszczególnych rodzajów urządzeń grzewczych.
PL
W artykule omówiono czynnniki mające wpływ na jakość ciagu kominowego i efektywność procesów spalania.
PL
W artykule autor wraca do wcześniej opisywanego problemu wykorzystania tworzyw sztucznych do konstrukcji przewodów odprowadzających spaliny z urządzeń kondensujących i odnosi go do obecnie obowiązujących uwarunkowań techniczno-prawnych.
EN
In the article, the author returns to the previously described problem of the use of plastics for the construction of flues from condensing devices and applies it to the current technical and legal determinants.
PL
Nowe wytyczne PORT PC*, wydane jesienią 2015 r, opierają się w całości na niemieckich wytycznych branżowych VDI 2035 cz. 1 i 2, powszechnie uznawanych w Europie za jedne z najlepiej dopracowanych w zakresie wody jako nośnika ciepła w instalacjach.
15
Content available remote Analiza i ocena jakości procesu spawania urządzeń grzewczych
PL
W pracy przeprowadzono analizę nieciągłości połączeń spawanych i ich wpływu na nieszczelność urządzeń grzewczych. Prawidłowy wymiar i szczelność są najważniejszymi cechami zarówno w przypadku sprzęgła hydraulicznego, kolektora, rozdzielacza kotłowego, jak i dla każdego innego produktu wytwarzanego przez przedsiębiorstwo, ze względu na ich zastosowanie w instalacjach grzewczych. Mimo że produkty firmy charakteryzują się wysoką jakością, to pod względem realizacji procesu wytwórczego pewne obowiązki zostały zlekceważone. Brak odpowiedniego systemu kontroli między operacjami technologicznymi oraz wadliwe wyroby są najczęściej identyfikowane na końcu procesu, podczas kontroli oraz testów szczelności. Konsekwencją tego jest wykonywanie dodatkowej pracy, a co za tym idzie ograniczenie zdolności produkcyjnej firmy. Dzięki wykorzystaniu wybranych narzędzi badawczych zidentyfikowano wady złączy spawanych oraz oszacowano ich wpływ na jakość produktu. Defekty zaobserwowane w ciągu okresów badawczych poddano analizie mapowania procesu produkcyjnego oraz FMEA. Przeprowadzono szacunkową kalkulację strat przedsiębiorstwa. Na podstawie wyników badań podano propozycje działań naprawczych oraz sformułowano wnioski końcowe pracy.
EN
Analysis of welded connections defects and their influence on heating devices leakage is presented in this paper. The correct size and leaktightness are the most important characteristics of a hydraulic clutch, a collector, a boiler distributor and of any other product manufactured by the company, due to their use in heating systems. Although the products of the company are characterized by high quality, in terms of the realization of manufacturing process, certain obligations were neglected. Lack of the proper control system between technological operations and defective products are most often identified at the end of the process, during the inspection and leaktightness testing. The consequence of this is to perform additional work, and thereby to reduce the production capacity of the firm. Due to the application of selected research tools, joints defects have been identified and their influence on the product quality has been evaluated. The defects observed during the research periods have been analysed with the use of production process mapping and FMEA method. Estimated loss calculation in the company has been prepared and carried out. On the basis of the obtained results repair actions have been proposed and final conclusions have been formulated.
16
Content available remote W jakim stopniu pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł energii?
PL
Na zawarte w tytule pytanie nie ma jednej prostej odpowiedzi i może właśnie dlatego często dochodzi na tym polu do niejasności i sporów. W zależności od podejścia do tematu, jak również od partykularnych interesów, można usłyszeć najróżniejsze odpowiedzi na tak zadane pytanie. Celem tego artykułu jest przedstawienie różnych możliwości spojrzenia na to zagadnienie i przedstawienie obiektywnych informacji. Przeprowadzone zostanie również porównanie z innymi technologiami oraz próba przewidzenia zmian, jakie nastąpią w przyszłości i będą miały znaczącą rolę w spojrzeniu na technologię pomp ciepła.
PL
W pracy przedstawiono rozwiązania konstrukcyjne urządzeń grzewczych małej mocy, przystosowane technicznie do spalania olejów roślinnych, posmażalniczych a nawet przepracowanych oraz innowacyjny układ, jaki został przetestowany w Laboratorium Technologii Spalania i Energetyki w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Niewiele konstrukcji oferowanych kotłów c.o. czy pieców jest przystosowanych do spalania np. surowych olejów roślinnych, olejów posmażalniczych czy olejów przepracowanych. Spośród proponowanych rozwiązań można wyróżnić dwa typy urządzeń. Są to urządzenia z palnikami ciśnieniowymi, z zaawansowanym systemem sterowania i przygotowania paliwa, oraz tzw. systemy wyparne, które nie wymagają zaawansowanej filtracji paliwa, a ich zasada działania polega najczęściej na grawitacyjnym podawaniu paliwa do palnika. Brak danych dotyczących wskaźników energetyczno-emisyjnych poszczególnych urządzeń podczas spalania innych paliw ciekłych niż lekki olej opałowy uniemożliwia ich porównanie pod kątem efektywności energetycznej czy ekologicznej. W pracy przedstawiono więc porównanie cenowe dostępnych na rynku rozwiązań konstrukcyjnych. W artykule zaprezentowano również innowacyjny układ, który umożliwia współspalanie różnych paliw ciekłych z węglem kamiennym sortyment groszek, w kotłach "retortowych". Rozwiązanie to, przetestowane w Laboratorium Technologii Spalania i Energetyki w Instytucie Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, wydaje się być ciekawym rozwiązaniem wśród obecnie proponowanych konstrukcji.
EN
Publication presents possibilities of using alternative liquid fuels to combustion in low-power heating units. Only few structures of boilers or incinerators is adapted to burn e.g. vegetable oils, frying oils or worked oils. Generally it can be divided into two types devices. First type are units with advanced control system and fuel preparation. This units also have pressure burners. Second type are units called evaporator systems. Evaporator systems do not require advanced fuel filtration and their principle of operation mostly rely on gravity feeding fuel to the burner. Unfortunately, for other liquid fuels such as light fuel oil there are no data on energetic and emissive rates for devices. It makes impossible to compare devices burning different liquid fuels in terms of energetic and ecological. The paper presents a comparison of prices commercially available constructions of low-power heating units. Publication also describe an innovative system, which allows co-firing different liquid fuels with pea coal in retort boilers. This solution has been tested in the Laboratory of Combustion and Energy Technology at the Institute for Chemical Processing of Coal in Zabrze and it seems to be interesting and beneficial in financial terms alternative for currently proposed constructions.
PL
Współspalanie węgla kamiennego z paliwami ciekłymi realizowane jest obecnie wyłącznie w sektorze energetyki przemysłowej, gdzie paliwo ciekłe podawane jest do komory spalania kotła za pomocą palników rozpałkowych, natomiast węgiel za pomocą palników pyłowych. W Laboratorium Technologii Spalania i Energetyki opracowano innowacyjny system współspalania paliw ciekłych w kotłach c.o. z automatycznym podawaniem paliwa (retortowych). W pracy przedstawiono wyniki testów energetyczno-emisyjnych współspalania węgla z następującymi paliwami ciekłymi: lekkim olejem opałowym, estrami, olejem rzepakowym, olejem przepracowanym i gliceryną. Otrzymane wyniki badań przeanalizowano pod kątem możliwości montażu tego typu systemu w istniejących bądź nowoprojektowanych konstrukcjach kotłów małej mocy z automatycznym podawaniem paliwa, wyposażonych w palnik retortowy I-szej generacji. Rozwiązanie tego typu może być korzystne ze względu na zastosowanie ciekłych paliw biomasowych, czy tanich lub wręcz darmowych paliw "odpadowych". Dodatkowo przeanalizowano wpływ współspalania wybranych paliw ciekłych z węglem o RI=35 (spiekającym). Zgodnie z przewidywaniami, odpowiednio dobrany udział paliwa ciekłego i regulacja parametrów procesu, skutkuje poprawą stabilności pracy kotła. Redukowane są ilość i wielkość powstających spieków, co wpływa na poprawę pracy kotła, komfort użytkownika i w rzeczywistości umożliwia w tych konstrukcjach spalanie węgla o podwyższonej RI.
EN
Liquid fuels are co-firing with coal only in the industrial energy sector. Liquid fuel is fed into combustion chamber by means of tinder burners, while coal by dust burners. In Laboratory of Combustion Technology and Energy at the Institute for Chemical Processing of Coal in Zabrze developed an innovative system of co-firing liquid fuels with coal in boilers with automatic feeding fuel (retort). The paper presents results of emission and energy tests about co-firing coal with light fuel oil, esters, colza oil, spent oil and glycerine. Obtained results were analyzed in terms of the possibility of mounting this type of systems in existing or newly designed low-power boilers. The boilers should be equipped with automatic feeding fuel and with retort burner first generation. This solution may be beneficial due to use liquid, biomass fuels, whether cheap or even free, "waste" fuel. Additionally, the impact of co-firing selected liquid fuels with coal analyzed (where coal has Roga Index (RI) equal 35). As expected, a properly selected share of liquid fuel and adjustment of process parameters, resulting in improved stability operation of the boiler. The number and size of the resulting sinters are reduced. It influences the improvement operation of the boiler, user comfort and it allows in these structures burning coal with high Roga Index.
19
EN
The concept, construction and analysis of a hybrid heating system have been presented for a school building in Wielka Wieś near Wojnicz, district of Tarnów. Because of technical wear of old existing heating system and increasing energy costs it was decided to complete its modernization. In consultation with the ENION energy company in Tarnów, a complex analysis of the possibility and advisability of the use of heat pumps for heating purposes has been made. Favourable environmental conditions in the vicinity of the premises such as available land and shallow ground water reservoir is located, were decisive in the fundamental way of the economic support of the proposed project.
PL
Do produkcji ciepła w urządzeniach grzewczych małej mocy, obok najczęściej spotykanych stałych paliw kopalnych, coraz częściej wykorzystuje się paliwa ciekłe. W pracy przedstawiono ogólną charakterystykę paliw ciekłych technicznie możliwych do stosowania w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego. Dokonano podziału olejów wykorzystywanych do celów grzewczych ze względu na właściwości oraz źródło pochodzenia. W opracowaniu omówiono olej przepracowany oraz oleje roślinne w odniesieniu do oleju opałowego. Wśród olejów roślinnych uwzględniono m.in. olej rzepakowy i posmażalniczy. Przedstawiono regulacje prawne dotyczące tych paliw wraz z uwzględnieniem podatku akcyzowego. Omówiono możliwości spalania oleju przepracowanego oraz olejów roślinnych w urządzeniach grzewczych małej mocy.
EN
In small-scale heating units, next to mostly occurring solid fossil fuels to produce heat, increasing use liquid fuels. Publication presents general characteristics liquid fuels, which is technically possible to used in the sector individual heating. There have been classification oils use to produce heat from consideration on properties and origin. The paper describe the properties of spent oil and vegetable oils in comparison to heating oil. Among vegetable oils considered colza oil and oil after frying. Publication presents regulations for these fuels with regard to excise duty. Describe the possibility of burning spent oil and vegetable oils in low-power heaters.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.