Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  upgrading (renovation) of wastewater treatment plants
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Podstawowym motorem zmian w gospodarce wodno-ściekowej, jest wprowadzanie standardów obowiązujących w Europie Zachodniej zobowiązań złożonych przed wstąpieniem Polski jedenaście lat temu do Unii Europejskiej. Drugim czynnikiem zmian jest na pewno wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa, które żąda dzisiaj nie tylko dostępu do czystego środowiska naturalnego, ale wody do spożycia o określonych standardach oraz wysokiej redukcji zanieczyszczeń ze ścieków. Realizacja założeń programu w zakresie gospodarki ściekowej wpłynęła na powstanie Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych, który uściślił przewidziane kierunki działań i sposoby ich finansowania do 2015 roku. Wykonanie tego programu przyczyniło się w latach 2003-2012 do wybudowania 63486 km sieci kanalizacyjnych, 324 nowych oczyszczalni komunalnych oraz modernizacji i rozbudowy 909 innych oczyszczalni. Nowe inwestycje w najbliższych latach będą finansowane, między innymi z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
PL
Efektywne i sprawne wykorzystywanie środków z Funduszu Spójności, przeznaczonych na rozbudowę i modernizacje, infrastruktury wodno-ściekowej to najważniejsze cele, jakie stawiają przed sobą i sukcesywnie realizują „Wodociągi Płockie" Sp. z o.o. Przerzut ścieków pod dnem Wisły z lewobrzeżnej części Płocka i ich doprowadzenie do zmodernizowanej z wykorzystaniem środków unijnych oczyszczalni ścieków w Maszewie, to jedna z wielu strategicznych i odważnych inwestycji Spółki, mająca wpływ na rozwój i modernizację infrastruktury komunalnej, zapewniającej prawidłową i ekologiczną gospodarkę wodno-ściekową na terenie płockiej aglomeracji.
PL
W ciągu ostatnich sześciu lat sieć wodociągowa obsługiwana przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zwiększyła o prawie 150 procent, a sieć kanalizacyjna o ponad 100 procent. Spółka w ciągu ostatnich dwóch lat przeszła pozytywnie dziewięć kontroli posiada szereg certyfikatów, ma nowoczesny sprzęt wykwalifikowaną kadrę. Jest gotowa do obsługi kolejnych mieszkańców. – OPWiK jest przygotowany do przejęcia obsługi sieci kanalizacyjnej sąsiadującej gminy Józefów. Nie ma potrzeby budowy kolejnej oczyszczalni ścieków skoro ścieki można oczyszczać jak dotychczas w otwockim obiekcie, który został w tym celu wybudowany mówił na ubiegłorocznym spotkaniu z otwockimi samorządowcami prezes OPWIK.
PL
W 2005 roku Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie świętował swoją stuletnią tradycję. Po dziesięciu latach zbliża się kolejny jubileusz. Zbudowany ponad sto lat temu miejski system wodno-ściekowy stworzył warunki rozwoju Tczewa (niem. Dirschau) na wiele lat. Po upływie ponad wieku, w 2014 roku w dalszym ciągu eksploatowane są dwie najgłębsze studnie głębinowe, ujmując wodę z ujęć kredowych w Parku Miejskim. Pierwszą mechaniczną oczyszczalnię ścieków [1], zbudowaną w 1909 roku, zastąpiła nowoczesna mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków z podwyższonym usuwaniem biogenów.
PL
W artykule przedstawiono propozycję modernizacji gminnej oczyszczalni ścieków z reaktorem osadu czynnego Bardenpho w celu spełnienia zaostrzonych wymagań dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Oczyszczalnia oddana do eksploatacji na początku lat 90-tych ubiegłego wieku uzyskuje niewystarczającą efektywność usuwania azotu w kontekście nowej interpretacji dyrektywy ściekowej. Na podstawie przeprowadzonych analiz i badań technologicznych przedstawiono zakres modernizacji oczyszczalni opracowany w dwóch wariantach z porównaniem kosztów.
EN
The paper presents the proposal for modernization of a commune wastewater treatment plant with the reactor Bardenpho to meet the stringent requirements of the directive on municipal wastewater treatment. The treatment plant, commissioned in the early 90’s of last century, has poor nitrogen removal efficiency, if confronted with a new interpretation of the Urban Wastewater Directive. The paper presents two options of the necessary range of modernization works at the wastewater treatment plant. The proposal is based on technological analysis and research. The investment and operating costs for both options were compared.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.