Znanych jest wiele metod modelowania systemów energetycznych. Z biegiem czasu opracowano zorientowane na problem metody, które powinny oddawać specyficzne własności analizowanych systemów. Systemy energetyczne, jako rozszerzenie obiegów termodynamicznych, mogłyby jednak być modelowane w sposób stosowany w inżynierii chemicznej i procesowej. Wyróżnia się tam mianowicie procesy jednostkowe, z których następnie składany jest cały system. W inżynierii chemicznej i procesowej jest to bardzo istotne, ponieważ w porównaniu z energetyką ma się tam do czynienia z nieskończoną liczbą "obiegów". Pod pojęciem obiegu jest zwykle rozumiany termodynamiczny model działania urządzenia tak energetycznego, jak i technologicznego w przemyśle chemicznym. W przedstawionych w artykule rozważaniach zaprezentowane jest podejście do termodynamicznego modelowania systemów energetycznych, które jest typowe dla inżynierii chemicznej i procesowej.
EN
There are known many methods of modeling power systems. In course of time the problem oriented methods have been worked out, which should reflect specific properties of analyzed systems. Power systems, as widened thermodynamic cycles can be modeled just like systems in chemical engineering. There are distinguished there the so-called unit processes or unit operations, from which the whole system is then put together. In the chemical engineering this approach is very important, because comparing with power engineering it deals with infinite number of "cycles". The cycle is a thermodynamic model of the device or system operation, both the power and the technological one. In presented paper the approach typical for chemical engineering is employed to the power system thermodynamic modeling.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.