Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 10

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  unieszkodliwianie odpadów komunalnych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Nowy system zbierania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, będący konsekwencją wejścia w życie Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) oraz zmian wprowadzonych do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm. – u.c.p.g.), stawia nowe wyzwania zarówno przed gminami, jak i przed podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych.
PL
Po wejściu w życie 1 stycznia 2012 r. zmian do Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2012 r. nr 391 - u.c.p.g.) główny nurt dyskusji skoncentrował się na tym, w jaki sposób powinny być wyłonione podmioty odbierające odpady komunalne od mieszkańców gmin. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to dopiero pierwszy etap zagospodarowania odpadów komunalnych.
3
Content available Innowacyjne unieszkodliwianie odpadów komunalnych
PL
W artykule została opisana koncepcja technologii zgazowania i spalania odpadów komunalnych o wilgotności do 60%, bez konieczności używania paliwa pomocniczego, umożliwiająca uzyskanie dochodów za utylizację odpadów, jednocześnie dostarczając do lokalnych odbiorców energię cieplną na potrzeby grzewcze lub technologiczne, którą w przeciwnym wypadku wytwarzano by spalając gaz lub olej opałowy. Nadwyżka energii może być przetworzona na energię elektryczną za pomocą silnika parowego lub turbiny sprzężonej z generatorem.
EN
The article presents a gasification and incineration technology for treatment of municipal waste with a moisture content of up to 60%. The technology does not require auxiliary fuel, making it possible to generate an income from waste disposal while providing local customers with thermal energy for heating and auxiliary requirements which would have been otherwise produced through burning gas or fuel oil. Excess energy can be converted into electric power using a steam engine or a turbine attached to a generator.
EN
This paper attempts to propose a method for the neutralization of municipal sewage sludge and organic fraction of municipal solid waste. Sewage sludge from municipal wastewater treatment plants, organic fraction of municipal solid waste (MSW), grass and sawdust as a bulking agent were used in this study. Four mixtures with variable additions of sewage sludge and grass were composted in lab-scale bioreactors during 30 days. The obtained reduction of the ratio C/N indicates that the composting process ran correctly, however, it didn't reach the optimal values for composts (in some samples the temperature was insufficient). This work showed that the co-composting of organic fraction of municipal solid waste and sewage sludge can be the ultimate way of converting these resources for environmental use. However, additional investigations are required in order to optimize the organic and nitrogen degradation of compounds via the co-composting process.
PL
W pracy podjęto próbę unieszkodliwiania komunalnych osadów ściekowych oraz organicznej frakcji odpadów komunalnych. Do przeprowadzonych badań zostały użyte osady ściekowe z oczyszczalni ścieków "Warta" w Częstochowie oraz organiczną frakcję odpadów komunalnych (OFOK) wydzieloną w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Sobuczynie k/Częstochowy. Sporządzono cztery mieszanki, w których zastosowano stały udział wagowy OFOK i materiału strukturotwórczego (trociny). Natomiast zmiennymi były udziały trawy i osadów ściekowych. Doświadczenie prowadzono przez 30 dni w izolowanym bioreaktorze symulującym warunki pryzmowe. Zawężenie stosunku C/N wskazuje na poprawność prowadzenia procesu chociaż nie osiągnął on wartości optymalnej dla kompostów ze względu na krótki czas prowadzenia procesu. Stwierdzono, że uzyskana temperatura i czas jej trwania nie był wystarczający dla pełnej higienizacji kompostów M I-III. Współkompostowanie organicznej frakcji odpadów komunalnych i osadów ściekowych może być metodą ostatecznego zagospodarowania tych surowców na potrzeby przyrodnicze. Wymagane jest jednak prowadzenie dalszych badań w celu optymalizacji procesu.
PL
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) "Orli Staw" w Prażuchach został wybudowany z udziałem środków przedakcesyjnego funduszu ISPA/Fundusz Spójności oraz przy współudziale finansowym Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Całkowita wartość inwestycji wyniosła ok. 20 mln euro (w tym 11,62 mln euro dotacji z funduszu ISPA). Kwota ta stanowi 69% kosztów kwalifikowanych.
PL
Rady gmin mają ustawowy obowiązek (art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) ustalenia, w drodze uchwały, górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbioru odpadów, wykonywane przez firmy posiadające zezwolenie wydane przez wójta. Mało tego, opłaty za odbiór odpadów zebranych selektywnie muszą być niższe niż za zmieszane.
PL
Każdy człowiek chce żyć w zadbanym otoczeniu, w czystym środowisku. Próba spełnienia tego pragnienia stało się podstawą działania Związku Komunalnego Gmin "Czyste Miasto, Czysta Gmina" (ZKG), który skupia 19 miast i gmin z województw wielkopolskiego i łódzkiego. Zasadnicze zadanie Związku to budowa i eksploatacja zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych oraz opracowanie i wdrożenie na terenie swego działania jednolitego planu gospodarki odpadami.
PL
Czytelnik zadaje sobie zapewne pytanie: co ma chart afgański do polskich odpadów komunalnych? Otóż ma i to dużo. Ubiegłoroczna nowelizacja w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (ucp) wprowadziła zapis, że wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma obowiązek wskazać w wymaganiach miejsca unieszkodliwiania odpadów komunalnych zgodne z wojewódzkim planem gospodarki odpadami (WPGO).
PL
Gospodarka odpadami komunalnymi w gminach należy, zgodnie z ustawą o odpadach, do zadań własnych gmin. Zgodnie z tą samą ustawą odpady wytworzone przez mieszkańców stają się "własnością" firm wywozowych, które te odpady przejmują w celu ich unieszkodliwienia lub utylizacji.
PL
Ustawy o odpadach oraz utrzymaniu czystości i porządku w gminach jednoznacznie nakładają na gminy obowiązek posiadania programu oraz stworzenia warunków organizacyjnych i technicznych niezbędnych do zapewnienia ochrony środowiska przed odpadami. Są one w szczególności zobowiązane zapewnić budowę składowisk odpadów komunalnych oraz urządzeń do ich unieszkodliwiania. Odpowiadają za prawidłową eksploatację tych urządzeń.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.