Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 66

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układy pompowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Inwestycje w układy pompowe na Stacji Uzdatniania Wody Szczekanica
PL
Mijają dwie dekady dostarczania wody z SUW „Szczekanica” dla Piotrkowa Trybunalskiego. Prowadzone tam modernizacje i inwestycje wpłynęły m.in. na ograniczenie zużycia energii. Dużą część przedsięwzięcia stanowiły modyfikacje układów pompowych.
2
Content available remote Sposoby określania charakterystyk układu
PL
Znajomość charakterystyki układu i jego nadwyżki antykawitacyjnej NPSHA pozwala ocenić poprawność doboru pompy i zakres jej bezpiecznej pracy. Charakterystyki zmierzone mogą też posłużyć do kalibracji programów komputerowych symulujących przepływ w układzie. Wtedy obliczenia przy innych jego parametrach są bardziej wiarygodne.
3
Content available remote Konstrukcje miniturbin THV i ich przewagi nad pompami w ruchu turbinowym PAT
PL
Miniturbiny THV mogą pracować jako regulatory na sieciach wodociągowych i w układach pompowych, w których ze względów technologicznych występuje konieczność obniżenia ciśnienia.
4
Content available remote Jak przetestować każdą pompę?
PL
Sigma Group to czeski producent pomp, którego historia sięga 1868 roku. Na zaproszenie Tomáša Pozdíška z Sigma Polska odwiedziliśmy należącą do grupy fabrykę zlokalizowaną w małej miejscowości Lutin. To właśnie tutaj znajduje się m.in. innowacyjna stacja prób, na której można pompy poddawać różnego rodzaju testom.
5
Content available remote Zawory zwrotne – ważny element ochrony pomp : Modelowanie przepływu
PL
Zawory zwrotne to elementy układów pompowych umożliwiających przepływ czynnika roboczego tylko w jednym kierunku oraz odcinające przepływ w kierunku przeciwnym. Otwarcie zaworu realizowane jest po przekroczeniu progowej różnicy ciśnienia, nazywanej ciśnieniem otwarcia zaworu. Otwarcie całkowite zależy od zmiany wartości ciśnienia po obu stronach zaworu.
6
Content available remote Inwestowanie w pompy – realizacje, plany i oczekiwania
PL
Pompy są powszechnie użytkowane w różnych gałęziach gospodarki. Ich złożoność oraz postęp technologiczny sprawiają, że co pewien czas wymagają remontów, modernizacji, a także wprowadzenia całkiem nowych rozwiązań. O dokonanych i planowanych inwestycjach, kryteriach wyboru, oczekiwaniach i cechach „idealnej pompy” mówią przedstawiciele kilku zakładów wykorzystujących układy pompowe w codziennej pracy.
7
Content available remote Energochłonność w układzie pompowym pompy głębinowej
PL
Zastosowanie metody dokładnej diagnostyki parametrycznej pracy głębinowego agregatu pompowego w układzie pompowym studni, a więc pomiaru ciśnień wewnątrz i na zewnątrz rurociągu tłocznego specjalną sondą, umieszczoną za króćcem tłocznym pompy pod wodą – rys. 1 [1], otworzyło zupełnie nowe możliwości w bilansie mocy podczas eksploatacji ujęcia studziennego.
8
Content available remote Analiza pracy pompy w ruchu turbinowym
PL
W związku z rosnącym zainteresowaniem odzyskiem energii w układach pompowych, w których ze względu na konieczność regulacji parametrów ciśnienia i wydajności stosowane są bierne regulatory przepływu w postaci zaworów regulacyjnych lub jałowych spadków cieczy, zdecydowano o realizacji projektu pt. „Prace badawcze nad opracowaniem zintegrowanej innowacyjnej konstrukcji miniturbin i pomp normowych”.
9
Content available remote Erozja kawitacyjna pomp : zapobieganie i ograniczanie jej skutków
PL
Typowy zapas NPSHA względem NPSH3 nie zawsze zapewnia bezkawitacyjną pracę pomp wirowych, co jest związane z dużą wartością proporcji NPSHi/NPSH3. Omówiono stosowane w przemyśle nowoczesne materiały odlewnicze oraz powłoki ceramiczne i elastomerowe o wysokiej odporności na erozję kawitacyjną.
EN
Typical NPSHA margin not always ensures non-cavitation operation of centrifugal pumps, which is related to the large ratio NPSHi/NPSH3. The article discusses the materials for cavitation erosion resistance. Modern casting materials used in industry as well as ceramic and elastomeric coatings with high resistance to cavitation erosion are presented.
PL
Ważnym etapem w procesie eksploatacji pomp głębinowych jest ich diagnostyka przed zabudową w układach pompowych studni i to zarówno od strony sprawności technicznej, jak i parametrycznej.
11
Content available remote Układy hydrauliczne wysokich lotów
PL
Pompy i układy pompowe znajdują szerokie zastosowanie nie tylko w warunkach naziemnych, lecz także w przestworzach. Instalacje hydrauliczne stanowią bowiem niemal nieodzowny system każdego statku powietrznego, a ich wpływ na bezpieczeństwo lotu oraz możliwości realizacji poszczególnych manewrów - niezależnie od specyfiki cywilnego czy też wojskowego statku powietrznego - jest nie do przecenienia. Co jednocześnie istotne, ze względu na specyfikę tej grupy pojazdów, architektura tego systemu oraz jego elementy składowe mogą znacząco różnić się od tych stosowanych na lądzie czy też morzu. Z czego wynikają owe różnice i czym się one cechują?
PL
Często użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe pytają, jak można jednym wskaźnikiem sprawdzić wartość energochłonności pracy studni głębinowej. Temat jest wyjątkowo złożony, jednak w wielu materiałach pojawia się mylące rozwiązanie, tj. przeliczanie ilości kWh/m3 wypompowanej wody. Taki wskaźnik może być stosowany (z pewnym przybliżeniem) w układach pompowych pomp stacjonarnych, jednak wprowadza niewystarczające wnioski w przypadku układów studziennych. Powód jest prosty, tak jak wskazuje nazwa, w układach pompowych pomp głębinowych dochodzi jeszcze wartość głębokości? Inna będzie ilość kWh/m3 dla położenia zwierciadła 10 m, a inna dla 150 m. Dodatkowo będzie miało znaczenie, czy pompa głębinowa pracuje na tzw. „wolny wypływ” czy też będzie pracować „na sieć” lub „na zbiornik”.
PL
Użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe w różny sposób budują zestawy opomiarowania w eksploatowanych układach pompowych studni ujęciowych. Często jest to tylko jeden pomiar ciśnienia, sonda pomiaru położenia zwierciadła wody, wodomierz i pomiar prądu pobieranego przez silnik głębinowy. W części 1 cyklu artykułów [2] pisaliśmy o współpracy charakterystyk - pompy i układu pompowego, gdzie wyszczególniono dokładnie budowę i opis parametrów układu pompowego wraz z interpretacją matematyczną eksploatacji. W tej części cyklu opiszemy dokładnie strukturę budowy niezbędnego opomiarowania studni, zapewniając późniejszą możliwość szerokiej interpretacji wyników pomiarów pod kątem zarówno analizy energochłonności [4] jak i diagnostyki [5] pracy agregatu oraz studni.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem.
PL
Rozszerzanie wymaganego zakresu pracy pomp przepływowych, zwłaszcza w kierunku mniejszych wydajności, może prowadzić do pojawienia się różnych eksploatacyjnych problemów, istotnych z punktu widzenia niezawodności, a często trudnych do zdiagnozowania w warunkach instalacji o pracy ciągłej. Jednym z takich problemów jest niestabilna praca pompy - zjawisko szczególnie groźne w dużych instalacjach ze względu na występujące wtedy duże masy, siły i energie.
PL
W spółczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych [8]ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem [3,4].
17
Content available remote Modernizacja pomp wody chłodzącej. Studium przypadku efektywności energetycznej
PL
Optymalizacja pod kątem efektywności energetycznej pompy chłodzącej nr 6PCH obejmowała remont urządzenia, który miał na celu zwiększenie jego sprawności poprzez zabudowę nowego układu regulacji kąta łopat wirnika z siłownikiem hydraulicznym. Jaki był efekt?
18
Content available remote Efektywność energetyczna odwadniania kopalni głębokiej
PL
W górnictwie jednym z bardziej energochłonnych procesów jest eksploatacja układów pompowych. Należą do nich układy: odwadniania, wody technologicznej i ppoż. oraz klimatyzacji centralnej. Nie sposób opisać w jednym artykule wszystkich systemów, zatem autorzy proponują skupić się na odwadnianiu kopalni głębokiej.
19
Content available remote Ciecz w cieczy. Uszczelnienia z cieczą magnetyczną w środowisku wodnym?
PL
Uszczelnienia z cieczą magnetyczną znajdują zastosowanie m.in. jako uszczelnienia ochronne łożysk tocznych, w układach pracujących w próżni, w uszczelnieniach wałów szybkoobrotowych, urządzeń mechaniki precyzyjnej oraz przemyśle elektromechanicznym. Prowadzone są również badania nad zastosowaniem tego rodzaju uszczelnień w środowisku cieczy.
PL
W pracy, wychodząc z interdyscyplinarnych podejść, opracowano model matematyczny układu pompowego dużej mocy, składającego się z silnika synchronicznego o biegunach jawnych, który przez podatną transmisję ruchu napędza pompę pionową. Transmisje ruchu rozpatruje się, jako ekwiwalentne sprzęgło elastyczne o mechanicznych parametrach skupionych. Ogólne różniczkowe równania elektromechaniczno-hydraulicznego stanu przedstawione są w postaci Cauchy'ego. Wyniki symulacji komputerowej przedstawione są w postaci rysunków.
EN
In the article, a mathematical model of a high power pump system was developed. The pump system consists of a synchronous motor with non-salien t poles, a clutch that provides a susceptible movem ent transmission and a vertical pump. The model was developed based on an interdisciplinary approach. Move - ment transmissions are considered as an equivalent flexible coupling with mechanical clustered parameters. General differential equations of electro-mechanical-hydraulic state are presented in the Cauchy form. The results of the computer simulation are presented in the figures.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.