Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 25

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układ wzrokowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Świat, który postrzegamy, nie jest płaski, widzimy go trójwymiarowo. Ta umiejętność szacowania odległości, postrzegania głębi i kształtów jest możliwa dzięki widzeniu przestrzennemu, które rozwinął nasz układ wzrokowy. Widzenie przestrzenne w znaczący sposób wzbogaca jakość widzenia. Podczas wielu czynności dnia codziennego konieczna jest ocena odległości oraz głębi. Dodatkowo pełna sprawność wzroku w zakresie widzenia przestrzennego jest niezwykle ważna podczas kwalifikacji do wielu zawodów. W pełni rozwinięte widzenie obuoczne nie tylko usprawnia odbiór głębi i odległości, ale też poprawia ostrość wzroku, zwiększa wrażliwość na kontrast oraz poszerza pole widzenia [1-3].
2
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: lepsze jest wrogiem dobrego. Celem pracy układu wzrokowego jest przekazanie nam bezpiecznego obrazu. Wydaje się to oczywiste, jednak wcale nie jest to proste zadanie. Gdy na dodatek jesteśmy w ruchu, to wyzwanie staje się poważniejsze. Jeśli pojawia się kłopot w kierowaniu samochodem, to problemy wzrokowe z reguły powodują stres układu wzrokowego. Powoduje to dodatkowy spadek jakości widzenia. Ostrość wzroku jest parametrem stosunkowo łatwo mierzalnym i jej wartość jest często uznawana za najważniejszy parametr przez dobierających korekcję. Jednak warto pamiętać, że nie jest to najważniejszy parametr dla układu wzrokowego.
3
Content available remote Ciekawe przypadki w gabinecie optometrycznym
PL
Tym razem: o emmetropizacji. Układ wzrokowy ciągle dostosowuje się do potrzeb wzrokowych – oznacza to emmetropizację. Z reguły jest ona pożądana, czasem jednak zawodzi. Ma to miejsce wtedy, gdy układ wzrokowy błędnie określi priorytety. Złe priorytety, tak jak w życiu – prowadzą do błędnych wyborów. Wada minusowa i eso to sprzeczność, która prędzej czy później doprowadzi do ślepego zaułku.
PL
Odpowiednie korzystanie z urządzeń cyfrowych odgrywa współcześnie kluczową rolę, gdyż świat nieprzerwanie zmierza ku cyfryzacji. Skutkiem stałego wydłużania czasu pracy przed monitorami urządzeń cyfrowych, podczas której patrzymy na bliskie odległości oraz skracania czasu przebywania na świeżym powietrzu, gdy wykorzystujemy wzrok głównie do patrzenia w dal, są różnego rodzaju niepokojące objawy ze strony układu wzrokowego, znacznie obniżające komfort widzenia. Liczba osób zgłaszających tego rodzaju dolegliwości znacznie wzrosła podczas pandemii COVID-19, w czasie której duża część codziennych aktywności została przeniesiona do sieci internetowej.
5
Content available remote Zez skośny
PL
Zez skośny (łac. Strabismus obliquus) oznacza nieprawidłowy ruch jednego lub obojga oczu z pozycji pierwotnej do pozycji trzeciorzędowej [1–4]. Może być spowodowany m.in. przez [1–6]:• nowotwory,• choroby niedokrwienne,• tętniaki,• stwardnienie rozsiane,• miastenię,• urazy głowy,• choroby zakaźne. Jest jednym z rodzajów zeza pionowego [1,5], a co więcej, występowanie u pacjenta zeza skośnego oznacza, że możemy się spodziewać również składowej wertykalnej i horyzontalnej odchylenia [7].
6
Content available remote Biometria optyczna w praktyce optometrycznej
7
Content available remote Badanie układu wzrokowego u małego pacjenta
8
Content available remote Zezy nietowarzyszące – charakterystyka oraz postępowanie
9
Content available remote Jak leki ogólnoustrojowe mogą wpływać na widzenie
PL
W czasie przeprowadzania wywiadu z pacjentem specjalista zwykle zadaje pytania o to, czy pacjent przyjmuje jakieś leki – a przynajmniej powinien bezwzględnie o to pytać. Jeżeli pacjent wymieni jakiś lek, należy go odpowiednio sklasyfikować i sprawdzić, czy dolegliwości wzrokowe zgłaszane przez badanego mogą mieć swoją przyczynę właśnie w stosowaniu tego medykamentu.
10
Content available remote Niefarmakologiczne metody rozluźniania akomodacji
PL
Wydaje się, że w każdych warunkach percepcji wzrokowej głównym czynnikiem prowokującym układ wzrokowy do reakcji akomodacji jest jego dążenie m.in. do uzyskania możliwie największej różnicy potencjałów czynnościowych siatkówki. W warunkach przekorygowania, gdy obraz obserwowanych obiektów znajduje się przed siatkówką, a także przy fizjologicznej szybkozmiennej fluktuacji akomodacji wywołującej zmianę różnic potencjałów czynnościowych siatkówki, mogą powstać korzystne warunki pobudzające układ wzrokowy do rozluźnienia/wyłączenia akomodacji. Im większy jest kontrast obrazu siatkówkowego i im większa amplituda mikrofluktuacji akomodacji, tym większe są różnice potencjałów czynnościowych siatkówki.
11
Content available remote Badania optometryczne u dzieci
PL
Badania przesiewowe przeprowadzone w Polsce wykazały rosnącą liczbę dzieci z nieprawidłowymi parametrami układu wzrokowego, które wpływają na zaburzony rozwój widzenia [1]. Wyniki te wskazują na potrzebę wprowadzenia obowiązkowych badań wzroku dla dzieci zwłaszcza w okresie niemowlęcym, przedszkolnym, a także wczesnoszkolnym. Zaburzenia takie jak: wysokie wady refrakcji, różnowzroczność, zez czy patologie narządu wzroku uniemożliwiają prawidłowy rozwój widzenia. Celem specjalistów zajmujących się ochroną wzroku jest wczesne postawienie diagnozy oraz odpowiednie postępowanie zapobiegające powikłaniom, również w kontekście rozwoju procesu widzenia. Zanim możliwe stanie się wdrożenie rutynowych badań wzroku każdego dziecka od momentu narodzin, należy położyć nacisk na edukację młodych rodziców oraz zwiększyć dostępność specjalistycznych badań wzroku u małych pacjentów.
PL
Zaburzenia w układzie wzrokowym chorych na cukrzycę typu I są wywołane przez nieprawidłowe wartości glikemii oraz zakłóconą gospodarkę metaboliczną. Odchylenia w stężeniach glukozy we krwi są przyczyną zmian refrakcji oka. Mogą też wpływać na sensoryczne funkcje układu wzrokowego (widzenie barwne, poczucie kontrastu, pole widzenia). Ponadto niewyrównana glikemia skutkuje późnymi powikłaniami, np. retinopatią cukrzycową. Jednym z celów specjalistów zajmujących się ochroną zdrowia narządu wzroku u chorych na cukrzycę jest doskonalenie metod wczesnej diagnozy zmian cukrzycowych. Progowa perymetria statyczna jest użyteczną metodą badania wrażliwości siatkówki na bodziec świetlny. Pozwala ona określić granicę rozpoznawalności punktu świetlnego o danej luminancji w określonych kierunkach pola widzenia. Ponadto założyć można, iż badania te, powtórzone po określonym czasie, mogą informować o stabilności odbioru bodźców przez układ wzrokowy.
EN
Dysfunctions in the visual system of patients with type 1 diabetes mellitus (DM 1) are caused by abnormal levels of blood glucose and abnormal metabolic economy. Fluctuations in the blood glucose level cause changes in the refraction error of the eye. It may also affect the sensory function of the visual system (color vision, contrast sensitivity, visual field). In addition, instability in blood glucose levels cause further consequences, such as diabetic retinopathy. One of the main aims of eye healthcare professionals who work with diabetics is to improve early diagnostic methods of diabetic changes. Static threshold perimetry is a useful method for testing of the retina sensitivity to the light stimuli. These measurements allow for determining the lowest luminance which the patients are able to reach as a threshold value in certain directions of the visual field. In addition, threshold perimetry repeated in a given time can indicate the stability of the reception of stimuli by the visual system.
13
Content available remote Widzenie w sporcie
PL
Układ wzrokowy i sam proces widzenia odgrywają kluczową rolę we wszystkich formach aktywności ruchowej, w tym sportowej. Co więcej, nie można w tym przypadku oddzielić wzroku od bardzo mocno z nim powiązanych, praktycznie wszystkich zdolności percepcyjno-motorycznych. Idąc dalej, aby poprawić wyniki w danej dyscyplinie sportowej, należy nie tylko przeanalizować oraz stwierdzić, jakie wymagania wizualne się z nią wiążą, ale także przeprowadzić stosowny proces treningu prowadzącego do poprawy widzenia. Trzeba też rozważyć ilość oraz zakres parametrów, które mogą być w tym przypadku modyfikowane poprzez „szkolenie wzroku”.
14
Content available remote Soczewki kontaktowe w sporcie
PL
Czy 19% to dużo? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie, potrzebny jest szerszy kontekst. Dodając nawet, że liczba ta dotyczy aktywności fizycznej, wciąż niewiele to mówi. 19% – taki właśnie odsetek Polaków deklaruje, że uprawia sport codziennie.
15
Content available remote Pacjent z cukrzycą w gabinecie kontaktologicznym
PL
Literatura polskojęzyczna. Zarówno w książkach na temat aplikacji soczewek kontaktowych, jak również w pozycjach z zakresu optometrii czy okulistyki (zawierających rozdział na temat aplikacji soczewek kontaktowych) wydanych w języku polskim, właściwie nie ma dokładnych informacji o przeciwwskazaniach do noszenia soczewek kontaktowych przez pacjentów z cukrzycą. Na siedem książek o takiej tematyce, w dwóch trudno znaleźć jakąkolwiek informację na ten temat [1,2].
PL
Nieodpowiednio dobrane soczewki kontaktowe (SK) przyczyniają się do dyskomfortu i zmian w fizjologii oka, prowadząc do poważnych powikłań, co może w konsekwencji przyczynić się do rezygnacji z ich dalszego noszenia. Istnieją przesłanki, że na prawidłowe dopasowanie SK istotny wpływ może mieć kształt ich krawędzi. Za pomocą koherentnej tomografii optycznej (OCT) dokonano rejestracji wpływu profilu krawędzi miękkich SK na nabłonek spojówki w trzech segmentach oka (S – skroniowym, N – nosowym oraz D – dolnym) podczas noszenia soczewek o krawędziach okrągłej, ostrej i typu dłuto. Stopień ingerencji SK w nabłonek spojówki porównano po dwóch i czterech tygodniach noszenia dziennego. Podczas kolejnych wizyt odnotowano wzrost nacisku krawędzi soczewek na nabłonek spojówki, szczególnie w segmencie dolnym. Eksperyment ten stanowi próbę porównania subiektywnej oceny dopasowania SK w lampie szczelinowej z zastosowaniem fluoresceiny z obiektywną metodą pomiaru za pomocą OCT.
EN
Poorly fitted contact lenses (CL) contribute to discomfort and changes in the physiology of an eye, leading to serious complications. It is also one of the primary reasons for discontinuing their wear. We speculate that lens edge design could affect a proper fit of CL. We used optical coherent tomography (OCT) to register the impact of lens edge shape on the conjunctival epithelium in three segments of an eye (S – temporal, N – nasal, and D – bottom) and using lenses with round, sharp and chisel edge. After two and four weeks of daily lens wear, we compared the level of impact on conjunctival epithelium. During further visits we observed a significant increase in edge impact, mostly in the bottom segment. The study attempted to compare subjective evaluation of CL proper fit using biomicroscope with fluorescein and objective OCT measurement proces.
17
Content available remote Obrazowanie dna oka za pomocą iPhone’a i soczewki Volka
PL
Obserwacja i ocena struktur dna oka jest rutynową praktyką wykorzystywaną w gabinetach okulistycznych, coraz częściej również optometrycznych. Badanie takie jest pomocne przy ogólnej ocenie stanu układu wzrokowego i diagnozowaniu jednostek chorobowych. Powszechnie stosowane oftalmoskopy pośrednie, bezpośrednie, OCT czy fundus camera kosztują od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Zachęceni artykułem [1], opublikowanym w „Journal of Ophthalmology”, postanowiliśmy wypróbować techniki obrazowania dna oka za pomocą aparatu fotograficznego telefonu komórkowego i soczewki Volka. Użyte przez nas urządzenia i wykorzystane aplikacje są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Po kilku próbach udało nam się wykonać nagrania, które mogą posłużyć do oceny stanu dna oka.
18
Content available remote Czynność układu wzrokowego u dzieci i młodzieży z rozpoznaną dysleksją
PL
Spośród wszystkich systemów recepcyjnych człowieka pozwalających na zbieranie informacji o otaczającym świecie, najważniejszy jest system wzrokowy. Dzieje się tak z uwagi na ilość otrzymywanych dzięki temu narządowi informacji. Szacuje się, że to właśnie wzrok dostarcza nam aż około 85% informacji o otaczającym nas świecie.
19
Content available remote Cukrzycowe powikłania w układzie wzrokowym
PL
Cukrzyca jest genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem przemiany węglowodanowej powodowanym względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny. Insulina to hormon wydzielany przez trzustkę. Działanie insuliny polega na: obniżeniu poziomu glukozy we krwi poprzez jej spalanie w tkankach, magazynowaniu glukozy w postaci glikogenu w wątrobie i mięśniach, zwiększeniu syntezy tłuszczów z węglowodanów.
20
Content available remote Zaburzenia wzrokowe u dzieci, cz. I. Pomiar ostrości wzroku
PL
Układ wzrokowy człowieka czerpie z otoczenia informacje o cechach obserwowanych obiektów, takich jak ich kształt, barwa, wielkość, lokalizacja w przestrzeni, a także stanowi istotne narzędzie do percepcji głębi, ruchu czy kolejności następujących po sobie zdarzeń. Aby percepcja ta była pełna, konieczne jest ostre odwzorowanie obserwowanych przedmiotów na siatkówkach naszych oczu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.