Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układ klimatyzacyjny
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
W artykule zawarto przegląd współczesnych rozwiązań agregatów skraplających - zarówno dla układów klimatyzacyjnych, jak chłodniczych. Autor w skrótowej formie omawia podstawowe kwestie związane z ich pracą oraz podaje charakterystykę rozwiązań najczęściej obecnie stosowanych w tym segmencie urządzeń. Autor zwraca także uwagą na długość instalacji i kanałów wentylacyjnych, stawiając kilka ważnych pytań. Jaki wpływ ma długość instalacji na sprawność i efektywność systemów? Jakie są alternatywy dla omawianych rozwiązań? Czego możemy sią spodziewać w przyszłości?
PL
Temat produkcji chłodu z zastosowaniem źródeł ciepła niskotemperaturowego to jeden z intrygujących oraz aktualnych problemów energetyki cieplnej. Jest bowiem rzeczą oczywistą, że jednocześnie możliwe staje się zagospodarowanie źródeł ciepła w sezonie letnim - umożliwiające jego efektywne wykorzystanie gospodarcze, zaś z drugiej - realizacja zasadniczego dążenia do ograniczenia zużycia mocy elektrycznej na potrzeby wytwarzania chłodu.
PL
W artykule na podstawie symulacji numerycznych przenalizowano wydajność oraz procesy wymiany ciepła i masy, które zachodzą w przeciwprądowych wymiennikach wyparnych. Porównano różne typy wymienników wyparnych: typowy przeciwprądowy wymiennik wyparny, przeciwprądowy wymiennik wyparny pracujący jako urządzenie do odzyskiem ciepła, wymiennik regeneracyjny oraz zmodyfikowany wymiennik, zaproponowany przez autorów. Dodatkowo zweryfikowano wpływ położenia perforowanych otworów wlotowych do kanału mokrego wymiennika regeneracyjnego. Wykorzystany model numeryczny jest oparty na jednowymiarowej analizie wymiany ciepła i masy, która została potwierdzona na podstawie istniejących danych doświadczalnych. Uzyskane wyniki wskazują na wysoką skuteczność prezentowanych jednostek. Ustalono, że wybrane układy prezentowanych wymienników charakteryzują się zmienną sprawnością w zależności od ich zastosowania w różnych układach klimatyzacyjnych.
EN
Efficiency and heat and mass exchange processes that occur in counter current evaporative exchangers are analysed in the paper. The analysis is based on numerical simulations. Different types of evaporative exchangers are compared: typical counter current evaporative exchanger, counter current evaporative exchanger working as a device for heat recovery, regenerative exchanger and modified exchanger proposed by the authors. Additionally, the influence of the position of the perforated inlets to the channel of the wet regenerative exchanger is verified. The numerical model used is based on a one-dimensional analysis of heat and mass exchange, which was confirmed basing on existing experimental data. The results obtained indicate the high efficiency of the units presented. It was found that selected systems of the presented exchangers are characterized by variable efficiency depending on their use in various air-conditioning systems
PL
Czynnik zepchnięty w wieku XX do niszowych zastosowań ze względu na palność i wybuchowość, w wieku XXI powraca do powszechnego użytku. Szacuje się, że w roku 2020 moce produkcyjne AC R290 przekroczą 10 mln sztuk rocznie. Z tego powodu należy uznać, że proponowane klimatyzatory typu split będą równie popularne, co klimatyzatory pracujące z czynnikiem R32.
PL
Jedną z najistotniejszych cech dużych układów klimatyzacyjnych są możliwości sterowania. Na rynku systemów VRF, na którym obecnych jest wiele marek zaciekle ze sobą konkurujących, układy niewyposażone w rozbudowane i dające wiele możliwości sterowanie szybko klasyfikowane są przez projektantów, instalatorów oraz użytkowników jako niekompletne i niesatysfakcjonujące. Podnoszenie jakości i zaawansowania sterowania wymuszają oczywiście coraz większe wymagania klientów.
PL
Midea V5X to system umożliwiający wydajne chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń. System pozwala na projektowanie rozległych układów klimatyzacyjnych, składających się nawet z 64 jednostek wewnętrznych, przy całkowitej długości rurociągów dochodzącej do 1000 m.
PL
Stropy laminarne stosowane są w pomieszczeniach wymagających wysokiej czystości powietrza, do których zaliczane są m. in. sale operacyjne w szpitalach. Są to nawiewniki sufitowe o dużej powierzchni, dzięki którym w całym pomieszczeniu lub w tzw. przestrzeni chronionej uzyskuje się wyporowy przepływ powietrza wentylacyjnego. Niskoturbulentny, wyporowy, pionowy przepływ powietrza w praktyce nazywany jest przepływem laminarnym.
PL
W artykule przedstawiono możliwe do uzyskania oszczędności energetyczne przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań układów klimatyzacyjnych, w których wykorzystywana jest współpraca tradycyjnych systemów sprężarkowych z wymiennikiem wyparnym.
PL
W artykule przedstawiono możliwe do uzyskania oszczędności energetyczne przy zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań układów klimatyzacyjnych, w których wykorzystywana jest współpraca tradycyjnych systemów sprężarkowych z wymiennikiem wyparnym. W niniejszej części artykułu, podjęty został aspekt komfortu cieplnego w systemie z chłodzeniem wyparnym.
PL
Klimatyzacja przestaje być towarem luksusowym i staje się standardowym wyposażeniem nowobudowanych obiektów nie tylko biurowych, użyteczności publicznej, handlowych, hotelowych, ale także mieszkalnych. Zastosowanie klimatyzacji pozwala na większy komfort użytkowania budynku, co wpływa na większą efektywność pracy oraz zminimalizowanie zmęczenia zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu.
PL
W napotkanych układach wentylacyjno-klimatyzacyjnych źródłem hałasu i drgań może być nieraz i sama instalacja, która niejako generuje te dwa czynniki podczas swojej pracy (eksploatacji układu). We współczesnych układach klimatyzacyjnych oba te czynniki są mniej lub bardziej skutecznie eliminowane.
PL
W artykule przedstawiono sposoby poprawy jakości produkowanych elementów układów chłodniczych i klimatyzacyjnych przez zmianę warunków lutowania w piecach z atmosferą kontrolowaną. Stosując odpowiedni dobór parametrów technologicznych, uzyskano połączenia lutowane o bardzo dobrej jakości. Dzięki badaniom metalograficznym ujawniono przyczyny źródłowe problemów i sposoby ich eliminacji.
EN
The paper presents ways to improve the quality of manufactured refrigeration and air conditioning system components by changing the brazing condition in furnaces with controlled atmosphere. Through the selection of technological parameters obtained solder joints with very good quality. With metallurgical tests revealed the root causes of problems and their solutions.
PL
Jakie czynniki mają wpływ na zużycie energii elektrycznej przez systemy klimatyzacji precyzyjnej i jak ww. czynniki mogą być interpretowane zarówno przez dostawców (Producentów, Wykonawców), odbiorców (Inwestorów) i bezpośrednich użytkowników systemów.
PL
Współczesne systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne są odpowiedzią na coraz to nowsze wymagania stawiane zarówno przez obligatoryjne normy, wytyczne jak również przez użytkowników pomieszczeń, w tym inwestorów.
PL
Nawilżanie powietrza w obiektach klimatyzowanych jest wymagane ze względu na aspekt zdrowotny i komfort osób, przebieg procesów technologicznych czy też występowanie elektrycznych ładunków statycznych w pomieszczeniu.
PL
Klimatyzacja pomieszczeń staje się standardem. Coraz częściej w biurach i mieszkaniach wymagane jest utrzymanie temperatury wynikającej z komfortu cieplnego pomieszczeń lub wymogów stosowanej technologii. Dobrze, jak problem ten rozwiązywany jest na etapie projektowania. W przypadku budynków już zrealizowanych powstaje szereg ograniczeń, które trudno przezwyciężyć. Sposobów zapewnienia właściwych warunków jest dużo.
PL
Przyjęcie przez Polskę dyrektyw w zakresie poszanowania energii, a także wprowadzenie krajowych regulacji zużycia paliw pierwotnych i ochrony środowiska [1-4] oraz podwyższenie standartów w budownictwie [5], spowodowało powstanie prorytetów ukierunkowanych na ograniczenie energochłonności nowoprojektowanych budynków oraz podniesienie komfortu i ergonomii przebywających tam osób.
PL
Powodem wprowadzenia na rynek nowych czynników chłodniczych jest walka z ogrzewaniem atmosfery (Global Warming). W celu obniżenia efektu cieplarnianego kraje świata zdecydowały w roku 1987, w czasie spotkania w MontrealL (Kanada) jak i w roku 1997 w Kyoto, na stopniowe eliminowanie z zastosowanie i produkcji czynników charakteryzujących się efektem cieplarnianym. Obecne regulacje prawne wymusiły na producentach czynników chłodniczych jak i na producentach urządzeń chłodniczych oprocowanie i wdrożenie do produkcji nowych substancji, których GWP (Global Warming Potential) nie jest wyższy od 150. Szczególnie Unia Europejska stara się w jak najkrótszym czasie wyelimino- wać F-gazy, do których zalicza się R 134a stosowany na szeroką skalę w chłodnictwie domowym, handlowym, a głównie w motoryzacji (MAC systems), która jest największym odbiorcą czynników chłodniczych. Poczynając od l stycznia 2011 roku, czynnik chłodniczy R134a będzie wyeliminowany z samochodowych układów klimatyzacyjnych we wszystkich nowych modelach. Z dniem l stycznia 20 17 roku, użycie R 134a będzie zakazane we wszystkich nowo produkowanych samochodach.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.