Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  układ Chenga
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Turbiny gazowe mają szeroki zakres zastosowań - od silników odrzutowych po napędy różnych maszyn. Współcześnie rozwijane maszyny łączą zalety turbin gazowych i parowych. Dzieje się to głównie poprzez mieszanie obu czynników roboczych jakim są para wodna i spaliny. Układ Chenga jest jednym z przykładów sprawnie działającej turbiny gazowo-parowej. W prezentowanej pracy, na bazie modelu matematycznego zaimplementowanego do kodu obliczeniowego OD, podjęto się analizy parametrycznej sprawności układu Chenga dla szeregu interesujących warunków pracy. Omówiono zalety poszczególnych rozwiązań.
EN
Gas turbines are used in diversified services from jet engines to different various mechanical drives. Contemporary frameworks connect advantages of both - steam and gas turbines. The Cheng Cycle gas turbine operates with a steam to air ratio trajectory that has its highest "peak efficiency" at the onset of a turbine's operation. Besides the high efficiency feature the Cheng Cycle is mechanically simple and flexible in operation. In the paper a mathematical modeling and parameterized analysis are developed and presented.
PL
Rozpatrzono wiele różnorodnych pod względem termo-dynamicznym koncepcji układów złożonych, w których pracują turbiny gazowe. Na tym tle przedstawiono układ Chenga, gdzie w kotle odzyskowym kosztem energii zawartej w spalinach opuszczających klasyczny zespół turniny gazowej generowana jest para wodna, kierowana następnie do komory spalania tego zespołu. Zwiększenie strumienia masy spalin przyczynia się do wzrostu mocy turbiny, przy niezmienionej mocy sprężarki oraz przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc napędu pompy wody. W konsekwencji prowadzi to do zwiększenia sprawności, przy czym układ Chenga osiąga mniejszą sprawność niż inne układy gazowo-parowe, jednak jego zaletą jest prostota. Stąd też w energetyce zawodowej nie jest on konkurencyjny w zakresie znacznych mocy, lecz w zakresie małych i średnich mocy jest szczególnie predysponowany do zastosowania w ciepłownictwie komunalnym, gdzie realizuje skojarzone wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła wszak pochodzącego z energii zawartej w spalinach. Wykonano analizę termodynamiczną pracy wybranej turbiny gazowej pracującej w układzie Chenga. Określono dla niej podstawowe wielkości energetyczne w zależności od strumienia masy pary kierowanej do komory spalania. Wskazano jednocześnie na efekty ekologiczne i ekonomiczne zastosowania takiej elektrociepłowni.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.