Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ujęcia głębinowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Ważnym etapem w procesie eksploatacji pomp głębinowych jest ich diagnostyka przed zabudową w układach pompowych studni i to zarówno od strony sprawności technicznej, jak i parametrycznej.
PL
Jak wiemy [2] charakterystyczne dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemne przenikanie się zależności z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, elektrotechniki, techniki systemów i często automatyki zmusza użytkownika do prowadzenia analiz wielu danych i parametrów pracy zarówno układu pompowego jak i studni.
PL
Często użytkownicy eksploatujący pompy głębinowe pytają, jak można jednym wskaźnikiem sprawdzić wartość energochłonności pracy studni głębinowej. Temat jest wyjątkowo złożony, jednak w wielu materiałach pojawia się mylące rozwiązanie, tj. przeliczanie ilości kWh/m3 wypompowanej wody. Taki wskaźnik może być stosowany (z pewnym przybliżeniem) w układach pompowych pomp stacjonarnych, jednak wprowadza niewystarczające wnioski w przypadku układów studziennych. Powód jest prosty, tak jak wskazuje nazwa, w układach pompowych pomp głębinowych dochodzi jeszcze wartość głębokości? Inna będzie ilość kWh/m3 dla położenia zwierciadła 10 m, a inna dla 150 m. Dodatkowo będzie miało znaczenie, czy pompa głębinowa pracuje na tzw. „wolny wypływ” czy też będzie pracować „na sieć” lub „na zbiornik”.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów - Forum Eksploatatora nr 2/2019 podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Ta część cyklu poświęcona będzie działaniu modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych energetycznie decyzji eksploatacyjnych. Jak wiemy, charakterystyczne dla eksploatacji studni i pomp głębinowych [1, 3] wzajemne przenikanie się zależności z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki techniki systemów i automatyki, musi być uwzględnione w pracy modeli matematycznych, a tym samym można przyjąć, że bez matematycznie wspomaganego przetwarzania danych eksploatacyjnych nie jesteśmy w stanie szybko i właściwe ocen energochłonności eksploatacji. Rozgraniczenie miejsca i wartości strat, w układzie pompowym lub w studni, nie jest zagadnieniem prostym i wymaga szeroki wiedzy, którą powinien posiadać użytkownik decydujący o działaniach służb eksploatacyjnych. Pomocnym może tu być wspomaganie komputerowe występując we współczesnych systemach zarządzających eksploatacją ujęć - np. SPMSYSTEM.
PL
W spółczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych [8]ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem [3,4].
PL
Ogólnie wiadomo, że wśród studni eksploatowanych w naszym kraju szereg z nich budowana była w I połowie XX wieku. Studnie te, po już kilkudziesięcioletniej ich eksploatacji, ulegają naturalnemu starzeniu zmieniając swoje zdolności w ujmowaniu wód. Powszechnie znane zjawisko kolmatacji filtrów studziennych oraz innych uszkodzeń bezpośrednio zależy od czasu eksploatacji oraz od wydajności z jaką pobieramy wodę z ujęcia.
PL
W części pierwszej cyklu artykułów (FE 2/2019) podkreślono wpływ metod regulacji parametrów pracy pomp głębinowych na zużycie energii w eksploatacji ujęć. Część druga poświęcona była pracy modeli matematycznych wspomagających podejmowanie właściwych decyzji eksploatacyjnych (FE 3/2019). Trzecia część cyklu artykułów poświęcona będzie znaczeniu diagnozowania stanu technicznego i parametrycznego głębinowych agregatów pompowych badanych na stacjach prób pomp głębinowych, a także organizacji obiegu informacji w remontach oraz w gospodarce pompowej.
PL
Użytkownicy głębinowych ujęć wód [5] - szczególnie z wieloletnim doświadczeniem - wiedzą, jak trudno jest przewidzieć wystąpienie awarii studni, pompy lub silnika głębinowego podczas eksploatacji ujęcia. Zdarzenia te dotychczas mają głównie charakter nagły, a więc niespodziewany i wiążą się z koniecznością utrzymywania kosztownych rezerw.
PL
Diagnostyka techniczna jest działem w eksploatacji zajmującym się rozpoznawaniem stanu technicznego urządzeń w miejscu ich użytkowania, bez konieczności ich zatrzymywania w funkcjonowaniu i demontażu. W problematyce stanowiącej przedmiot diagnostyki można wyróżnić: - diagnostykę obiektową - jest to diagnostyka wykonywana dedykowanymi urządzeniami diagnostycznymi w systemie użytkowania;- diagnostykę zdalną - oceny parametrów pracy urządzeń wykonywane na modelach matematycznych odwzorowujących rzeczywisty stan ich eksploatacji;- diagnostykę parametryczną - wykonywana komputerowo w systemie kierowania.
PL
Praca systemu SPMsystem - Submersible Pumps Management, którego budowę i funkcjonowanie opisano w części I i II niniejszego cyklu artykułów [3, 4], służy do prowadzenia optymalizacji eksploatacji pomp i ujęć głębinowych. Ważnym etapem w procesie optymalizacji eksploatacji tego typu pomp jest ich diagnostyka przed zabudową w układach pompowych studni. Diagnostyka ta dotyczy zarówno sprawności technicznej jak i parametrycznej. Praktycznie, próba ruchowa [1, 2] głębinowych agregatów pompowych umożliwia pełne sprawdzenie stanu technicznego zarówno pompy jak i silnika głębinowego. Bez przeprowadzonej próby kontrolnej fabrycznie nowego agregatu pompowego, jak i po jego remoncie, nie ma możliwości określenia rzeczywistych parametrów uzyskiwanych przez pompę głębinową, a tym samym wyznaczenia określonych normą dopuszczalnych odchyłek od wartości katalogowych. Parametry uzyskiwane na stacji prób umożliwiają przeprowadzenie właściwego doboru pompy głębinowej do prognozowanych warunków jej pracy w studni ujęciowej.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody na ujęciach oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania (SUW). Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizacji budowy układów pompowych, ich właściwe opomiarowanie oraz prowadzenie optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem. Całość zagadnień wymaga uwzględnienia charakterystycznego dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemnego przenikania się zagadnień z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki, techniki systemów, automatyki itd. Wiemy też, że z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych, najważniejszym zagadnieniem jest właściwy dobór parametrów pompy do warunków pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia.
PL
Praca systemu SoftSPM - Sabmersible Pumps Managment, którego budowę opisano w części I cyklu artykułów Technologia Wody nr 4(36), 2014 służy do prowadzenia optymalizacji eksploatacji pomp i ujęć głębinowych. Proces optymalizacji zaczyna się od etapu wspomagania w doborze pomp głębinowych, poprzez modelowe oceny eksploatacji jak i aktywne prowadzenie zdalnego monitoringu i sterowania. W artykule tym opisane będzie funkcjonowanie systemu SoftSPM, zarówno na poziomie urządzeń, jak i pracy modeli matematycznych ocen bieżącego stanu eksploatacji wraz z możliwością konfigurowania dowolnego trybu sterowania.
PL
Współczesna eksploatacja układów pompowych pomp głębinowych ukierunkowana jest głównie na energooszczędne wydobycie wody oraz przekazanie jej do stacji uzdatniania - SUW. Zagadnienie oszczędności energii przekłada się na optymalizację budowy układów pompowych, ich właściwego opomiarowania oraz prowadzenia optymalnego zarządzania eksploatacją wraz z odpowiednim monitoringiem i sterowaniem. Całość zagadnień wymaga uwzględnienia charakterystycznego dla eksploatacji studni i pomp głębinowych wzajemnego przenikania się zagadnień z dziedzin: hydrogeologii, techniki pompowej, hydromechaniki, elektrotechniki, techniki systemów, automatyki itp. Wiemy też, że z punktu widzenia eksploatacji pomp głębinowych najważniejszym zagadnieniem jest właściwy dobór parametrów pompy do warunków pracy w układzie pompowym, eksploatowanym w danej studni ujęcia.
PL
Przed wdrożeniem techniki cyfrowej w eksploatacji pomp należy bezwzględnie przeprowadzić gruntowną analizę rzeczywistych potrzeb i celów jej stosowania zarówno po stronie funkcjonowania samego systemu eksploatacji pomp jak też ze strony możliwych do zastosowania urządzeń i systemów cyfrowych. Chodzi o to by uniknąć zachwiania "równowagi systemowej" na styku: technika systemów- technika pompowa - technika cyfrowa. Przykładem kompleksowego rozwiązania systemowego związanego z prowadzeniem eksploatacji pomp i ujęć głębinowych jest komputerowy system SEGAP.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.