Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  ugoda sądowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Jedną z procedur zmierzającą do zawarcia ugody między stronami (o ugodzie sądowej pisaliśmy w „PI" 11-12/2020) jest wszczęcie postępowania pojednawczego. Uregulowane jest ono w kodeksie postępowania cywilnego w art. 184-186. W postępowaniu tym mogą być rozpoznane prawie wszystkie sprawy cywilne. Warto wiedzieć, że postępowanie pojednawcze jest postępowaniem całkowicie odrębnym od postępowania rozpoznawczego i dobrowolnym. Przeprowadza się je przed wniesieniem pozwu do sądu, a jego wszczęcie nie jest dla strony obowiązkowe. Można skierować do sądu zwykły pozew, można też złożyć wniosek o zawezwanie do próby ugodowej.
PL
Ugoda jest umową zawieraną przed sądem, która umożliwia likwidowanie konfliktów między stronami, np. kontrahentami, na drodze kompromisu, bez konieczności prowadzenia postępowania sądowego, zwykle żmudnego, kosztownego oraz sformalizowanego. Taki sposób rozwiązywania sporów przynosi stronom wymierne korzyści. Pozwala usunąć niepewność co do roszczeń i ich egzekucji oraz uchylić spór między stronami.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.