Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 64

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tunnels
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
PL
W artykule opisano rozwiązania wentylacji pożarowej poziomych oraz pionowych dróg ewakuacyjnych na przykładzie powstających tunelowych inwestycji krajowych różniących się między sobą ze względu na funkcje. Należy tu zaznaczyć, że nie chodzi o wentylację pożarową głównych naw tuneli, lecz kwestię zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych niezależnie od różnych możliwych rozwiązań oraz scenariuszy na wypadek pożaru w nawie tunelu.
2
Content available remote Karmimy informacją maszyny drążące
Mosty
|
2021
|
nr 3
62--64
PL
W ramach realizacji odcinka od węzła Bolków do węzła Kamienna Góra Północ powstaną dwa dwunawowe tunele drogowe: tunel TS26 o długości ok. 2300 m oraz dwunawowy tunel drogowy TS32 o długości ok. 320 m. Realizacja tuneli jest ogromnym przedsięwzięciem i wyzwaniem dla wszystkich stron procesu inwestycyjnego.
PL
Pod koniec sierpnia br. Wojewoda Dolnośląski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi ekspresowej S3, zadanie III, odcinek pomiędzy Bolkowem a Kamienną Górą. Wykonawca przejął plac budowy i rozpoczął realizacje prac zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Na tym odcinku powstanie najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce.
EN
At the end of August 2020, the Lower Silesian Voivode issued a permit for the implementation of a road investment consisting in the construction of the S3 Legnica (A4) – Lubawka expressway. The contractor was allowed to enter the construction site of task III, on the site of which one of the longest tunnels in Poland will be built.
PL
Budowa tak wymagających i skomplikowanych obiektów, jakimi są tunele, bardzo często wymaga niestandardowych, dopasowanych do danego projektu rozwiązań. Na budowie tunelu drogowego znajdującego się na ekspresowej trasie do Zakopanego, jednym z takich rozwiązań jest użycie specjalnego wózka wykorzystywanego w procesie betonowania obudowy stałej tunelu.
7
Content available remote Tunele pod Kanałem Sueskim
PL
Pierwszy tunel pod Kanałem Sueskim oddano do użytku jeszcze w 1981 r. Po 37 latach Egipt doczekał się otwarcia dwóch tuneli, a rok później kolejnych dwóch. W 2020 r. wydrążono jeszcze jeden obiekt, którym przejazd będzie możliwy w 2021 r.
PL
W Katowicach trwa realizacja inwestycji polegającej na przebudowie odcinka DK81. Jednym z elementów drogi będzie tunel, którego długość wraz z murami oporowymi wynosi ponad 560 m. Celem realizacji przedsięwzięcia jest udrożnienie ruchu w jednym z najbardziej korkujących się w mieście miejsc. W ramach tego samego projektu powstanie także zbiornik retencyjny, pod który wykop został zabezpieczony ścianami oporowymi w technologii CSM.
9
Content available remote Postępy na budowie Trasy Łagiewnickiej w Krakowie
PL
Trasa Łagiewnicka, czyli 3,5-kilometrowa droga budowana w południowej części Krakowa, w dużej części będzie się składać z tuneli. Stanie się elementem tzw. III obwodnicy Krakowa, którą w przyszłości uzupełnią Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka.
10
Content available remote Na placu budowy warszawskiego metra
PL
Rozbudowa podziemnego transportu stolicy jest jedną z priorytetowych warszawskich inwestycji. Zgodnie z harmonogramem budowa II linii metra potrwać ma jeszcze trzy lata.
PL
Tunel Dania-Niemcy (Fehmarnbelt Fixed Link) to korytarz transportowy oczekiwany zarówno przez Duńczyków, którzy do tej pory w znacznej mierze organizowali transport oparty na statkach i promach, jak i przez Niemców – królów infrastruktury drogowej. Jedni i drudzy liczą na to, że nowy podmorski obiekt pomoże im rozwinąć gospodarczo skrzydła na niespotykaną do tej pory skalę. Tak dużą, że w pewnym momencie nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) rozważał, czy pozwolić na budowę tunelu pod rozdzielającą oba kraje cieśniną.
12
Content available remote Drogi, mosty, tunele : budowa tras ekspresowych w rozkwicie
PL
Duże obiekty mostowe i tunelowe rzadko powstają w ramach osobnej inwestycji. Najczęściej są elementami dłuższych tras, głównie ekspresowych. Sprawdzamy, co słychać na placach budowy najważniejszych krajowych „ekspresówek" i powstających wraz z nimi obiektów inżynieryjnych.
13
Content available remote Drążenie z dokładnością do dziesiątych części milimetra
PL
Za rok kierowcy będą mogli korzystać z ponad 2-kilometrowego tunelu, który powstaje w ramach budowy górskiego fragmentu drogi ekspresowej S7 (tzw. zakopianki łączącej Kraków z Zakopanem). Obie nitki są już wydrążone. W październiku 2019 r. doszło do przebicia na prawej, a w kwietniu tego roku na lewej nitce. Tym samym można było na dobre zabrać się za roboty wykończeniowe.
14
Content available remote Tunel i cała reszta
PL
W artykule przedstawiono historię Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki (KGBiG) na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Omówiono zmiany organizacyjne w ramach Katedry w odniesieniu do rozwoju budownictwa podziemnego i tunelowego. Zaprezentowano dotychczasowe najważniejsze kierunki badawcze realizowane przez pracowników KGBiG.
EN
This paper shows the history of Department of Geomechanics, Civil Engineering & Geotechnics (KGBiG) in the structure of the Faculty of Mining & Geoengineering of AGH University of Science & Technology the name of Stanisław Staszic. The organizational changes in the department structure were presented in the light of underground and mining construction development. The most important research an development areas of department scientific workers were also discussed.
PL
Budownictwo tunelowe w naszym kraju rozwija się coraz bardziej dynamicznie – powstają nowe projekty, kolejne wchodzą w fazę realizacji. Dotychczas tunele były niechętnie stosowanym rozwiązaniem, w przeciwieństwie do innych krajów, w których jest ich nieporównanie więcej. Wśród powodów można zapewne wymienić przekonanie, że tunele są droższe i bardziej skomplikowane w budowie od tradycyjnych dróg. Jednak ostatnie lata pokazują, że ten stereotyp znika, ustępując miejsca ciekawym i imponującym inwestycjom. W artykule przedstawiamy najnowsze zestawienie „tunelowe” w naszym kraju.
PL
Na początku stycznia PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na opracowanie projektu linii kolejowej łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. Dzięki temu poprawi się komunikacja w Małopolsce, a także z północy na południe kraju oraz na osi Bałtyk–Bałkany–Morze Czarne. W ramach inwestycji powstanie aż trzynaście tuneli.
EN
The theory of professor Stanisław Knothe has become a basis for practical prognostic calculations of mining impacts and, by the same token, it has allowed initiation of large scale exploitation of major coal, salt and metal ore deposits located in the protective pillars of towns and important surface constructions/facilities. The theory of professor Knothe is being successfully applied by the Polish and international mining industries for over sixty years. One can certainly say that it is one of the best known and internationally recognized achievements of the Polish mining science. The article presents a brief summary of contemporary applications of the Knothe theory in calculation of rock mass and surface subsidence not only in their classic form relevant to calculations for mining coal deposits. The solution presented here is based on a mathematical model of deposit impacts and it includes, among other things, subsidence caused by fl uid deposit exploitation, heat extraction in deep geothermal applications and the uplifting of land surface caused by changes in mining water levels in closed hard coal mines.
PL
W bieżącym wydaniu „Mostów” rozpoczynamy publikację nowego działu „Budownictwo tunelowe”, w którym będziemy prezentować najświeższe informacje dotyczące planowanych i trwających inwestycji tunelowych w Polsce i na świecie. Towarzyszyć im będą publikacje merytoryczne z zakresu technologii budowy tuneli, tworzone przez doświadczonych inżynierów budownictwa podziemnego.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.