Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 264

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tree
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
1
EN
The median location problem concerns finding locations of one or several new facilities that minimize the overall weighted distances from the existing to the new facilities. We address the problem of locating one new facility with a radius r on networks. Furthermore, the radius r is flexible and the objective function is the conic combination of the traditional 1-median function and the value r. We call this problem an extensive 1-median problem with radius on networks. To solve the problem, we first induce the so-called finite dominating set, that contains all points on the underlying network and radius values which are candidate for the optimal solution of the problem. This helps to develop a combinatorial algorithm that solves the problem on a general network G = (V,E) in O(|E||V |3) time. We also consider the underlying problem with improved algorithm on trees. Based the convexity of the objective function with variable radius, we develop a linear time algorithm to find an extensive 1-median with radius on the underlying tree.
2
Content available Seven largest trees pack
EN
The Tree Packing Conjecture (TPC) by Gyárfás states that any set of trees T2, . . . , Tn−1, Tn such that Ti has i vertices pack into Kn. The conjecture is true for bounded degree trees, but in general, it is widely open. Bollobás proposed a weakening of TPC which states that k largest trees pack. The latter is true if none tree is a star, but in general, it is known only for k = 5. In this paper we prove, among other results, that seven largest trees pack.
PL
Trudno wyobrazić sobie przestrzeń miejską bez drzew rosnących na skwerach, w parkach czy przy ulicach. Jeszcze trudniej – życie w takim pozbawionym drzew mieście. Skazani bylibyśmy w nim na brak cienia, jeszcze większe upały, rosnące zanieczyszczenie powietrza i uciążliwy hałas.
PL
Woda, jak powszechnie wiadomo, jest źródłem życia. Jej dostępność szczególnie ważna jest na terenach zurbanizowanych, gdzie drzewa – zwłaszcza te nowo posadzone – bardzo często cierpią z powodu jej braku. Niewystarczająca ilość wody w pierwszych latach po posadzeniu drzewa skutkuje jego osłabionym wzrostem, a nawet zamieraniem. Fakt ten sprawia, że prawidłowe utrzymanie się młodych drzew w trudnych warunkach siedliskowych uzależnione jest głównie od prawidłowej ich pielęgnacji. Jednak wiele drzew mimo sumiennego podlewania wciąż rośnie źle lub zamiera. Gdzie szukać przyczyny?
PL
Cięcia i wszelkie zabiegi pielęgnacyjne uwarunkowane są przede wszystkim obecnością człowieka w sąsiedztwie drzewa, a nie faktem, że drzewo bezwzględnie wymaga ich do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Dokonywanie cięć wynika z chęci zapewnienia bezpieczeństwa wokół drzewa, niemniej w wielu przypadkach ich nieprawidłowe wykonanie prowadzi do pogorszenia stanu drzewa, co z biegiem czasu sprawia, że może ono bezpieczeństwu zagrażać.
PL
Zdaje się, że potencjał alei drzew wciąż jest niewykorzystany. Dotyczy to zwłaszcza mniej oczywistych funkcji, które one pełnią, a raczej mogą pełnić przy odpowiednich działaniach promocyjnych.
PL
Cmentarze są miejscami, które wiele osób odwiedza nawet kilka razy w roku. Są wśród nich obiekty zarówno nowe, jak i o wielowiekowej tradycji. Na terenach tych ostatnich znajdują się często bardzo wartościowe składniki środowiska, które powinny podlegać szczególnie wzmożonej ochronie.
PL
Rola drzew niestety nie zawsze jest w odpowiedni sposób doceniana przez podmioty zagospodarowujące nieruchomości, na których znajdują się drzewa lub krzewy, oraz przez organy odpowiedzialne za ich skuteczną ochronę. Dlatego też z punktu widzenia ich ochrony bardzo ważne jest pamiętanie, w jaki sposób i na jakich etapach procesu inwestycyjnego mogą być skutecznie chronione drzewa lub krzewy na terenie miast i wsi.
PL
Czasami drzewa traktuje się jak swoisty luksus. W innych przypadkach dostrzega się jedynie „uciążliwości” związane np. z koniecznością usuwania liści czy przycinania martwych konarów. Nie dostrzega się natomiast wielu korzyści, a przecież na drzewa warto spojrzeć bardziej całościowo – stąd koncepcja „Kalkulatora usług świadczonych przez drzewa”.
PL
Tego, jak ważną rolę w miejskim ekosystemie pełnią duże drzewa, chyba nie trzeba przypominać. Niestety miasta kierują się swoimi prawami, a stały rozwój jest wpisany w ich naturę. Jednymi z poszkodowanych przez liczne przebudowy czy modernizacje są drzewa. W czasach, gdy średnia długość życia młodego drzewa w ścisłym centrum miasta wynosi kilkanaście lat, obowiązkiem wydaje się zachowanie dużych i starych egzemplarzy w jak najlepszej kondycji. Czy jest to jednak możliwe? Drzewa, a zwłaszcza ich korzenie, to wciąż niezrozumiały dla wielu inwestorów i wykonawców temat, który w wielu przypadkach jest wręcz czarną magią, omijaną szerokim łukiem.
PL
W przeszłości bardzo dużo drzew posadzono w bezpośrednim sąsiedztwie dróg. Spełniały one i spełniają różnorakie funkcje. Stanowią skuteczną izolację dla uciążliwości wynikających z ruchu drogowego, są siedliskiem wielu cennych gatunków oraz stanowią element dziedzictwa kulturowego. W przekazach medialnych często jednak słychać głosy, że stanowią zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego i dlatego muszą zostać usunięte. Czy słusznie?
PL
Tereny zurbanizowane w dużej mierze nie pozwalają na wzrost drzew, szczególnie tych rodzimych, naturalnie występujących w Polsce. W związku z tym celowe wydaje się wprowadzanie gatunków bardziej odpornych na niekorzystne warunki miejskie. Planując dobór drzew do nasadzeń przy ulicach i drogach, powinno się brać pod uwagę czynniki środowiskowe.
PL
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) z rodziny oliwkowatych (Oleaceae) to rozłożyste drzewo osiągające wysokość ponad 30, a nawet 40 m.
PL
Jarząb szwedzki Sorbus intermedia (Ehrh.) Pers. – z rodziny różowatych Rosaceae, podrodziny jabłkowych Maloideae – to rodzimy gatunek drzewa chronionego już od 1919 r., ponieważ rośnie na nielicznych stanowiskach naturalnych, występujących od Kołobrzegu po Gdańsk.
PL
Malowniczo zwieszające się i opadające ku ziemi gałęzie to atrybuty licznej grupy drzew ozdobnych. Część z nich prezentuje się wyjątkowo uroczo jesienią, przyciągając uwagę kolorowymi liśćmi.
PL
Mówiąc o zieleni i korzyściach z niej płynących, mówimy zwykle o nas – ludziach. Należy jednak pamiętać, że jako mieszkańcy miasta nie jesteśmy sami. Są też zwierzęta, które mają takie samo prawo do korzystania z tego, co nas otacza.
PL
Z roku na rok przybywa młodych drzew przy ulicach, na osiedlach czy też w parkach. Pogoda, zwłaszcza okresy suszy i wysokich temperatur, jest bezwzględna i pomimo znacznych nakładów pracy czy ponoszonych kosztów utrzymanie drzew w dobrym stanie jest trudne. Z pomocą przychodzą nie tylko przemyślane nawadnianie, ale też doraźne akcje społeczne mające na celu podlewanie młodych drzew czy indywidualne działania, gdy przy okazji np. wyjścia z psem czy do sklepu brane są butelki z wodą, których zawartość opróżniana jest pod najbliższym młodym drzewem.
PL
Spacerując po Arboretum SGGW w Rogowie, stuletnim ogrodzie położonym między Łodzią a Warszawą, nie sposób nie zwrócić uwagi na dużą grupę wyjątkowo strzelistych daglezji w samym jego centrum. Największa z nich osiągnęła już 46 m wysokości i jest najwyższym drzewem w całym regionie łódzkim. Właśnie od skiełkowania owych drzew rozpoczęła się historia tego znanego w Polsce ogrodu dendrologicznego.
PL
Zmiany mentalne to coś, czego teraz – w dobie kryzysów – bardzo nam potrzeba. Zjawiska, które do tej pory były nam obce, oglądane najwyżej w telewizji, dotknęły i nas. Zmiany klimatyczne, o których niektórzy mówią, że ich nie ma albo że są czymś zupełnie normalnym, wchodzą do nas przez otwarte drzwi i nie pytają, co o nich sądzimy. A za to wszystko odpowiedzialny jest człowiek.
PL
W 2021 r. prof. Cecil Konijnendijk van den Bosch, jeden ze światowych liderów dziedziny urban forestry, zaproponował strategię 3–30–300. Zakłada ona, że każdy mieszkaniec obszaru miejskiego powinien ze swojego domu widzieć co najmniej 3 drzewa, pokrycie miast koronami drzew powinno wynosić co najmniej 30%, a odległość od miejsca zamieszkania do najbliższego terenu zieleni (o powierzchni co najmniej 1 ha) nie powinna być większa niż 300 m.
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.