Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  traffic calming measures
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
EN
In this article before and after study is presented evaluating the introduction of traffic calming measure on the pedestrian crossing on Armii Krajowej street in Cracow. The analysed area had a very high rate of accidents involving pedestrians, therefore, a non-typical solution was introduced – the traffic bollards were set before the crossing, dividing the lanes, and narrowing the width of the lane. The aim of this solution is to prevent drivers from changing the lane, overtaking and omitting other vehicles approaching the pedestrian crossing, as well as to prevent exceeding speed limit, what causes the most of accidents there. Due to the short time from introducing the new solution, it was not possible to compare long-term statistics of accidents before and after the implementation. Therefore the paper is focused on the video recording and observation of the drivers’ behaviour, such as speed choice, overtaking and omitting other vehicles in the area of the pedestrian crossing.
PL
W artykule przedstawiono porównanie zachowań kierowców przed i po wprowadzeniu środka uspokojenia ruchu na przejściu dla pieszych na ulicy Armii Krajowej w Krakowie. W tym miejscu dochodziło do wielu wypadków z udziałem pieszych, dlatego zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie – gumowe słupki pomiędzy pasami ruchu przed przejściem dla pieszych, uniemożliwiające zmianę pasa ruchu, jak również mające na celu zredukowanie zachowań, które powodują większość wypadków w tym miejscu, czyli wyprzedzania i omijania na przejściu dla pieszych oraz nadmiernej prędkości. Ze względu na krótki czas od momentu wprowadzenia zmian, nie było możliwe porównanie statystyk wypadków, dlatego też skupiono się, poprzez analizę nagrań video, na obserwacji zachowań kierowców, takich jak osiągana przez nich prędkość oraz popełniane wykroczenia, takie, jak wyprzedzanie lub omijanie w rejonie przejścia dla pieszych.
PL
Jak już wspomniano w poprzedniej części artykułu [1] głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość jest w większości przypadków prędkość pojazdów. Z wniosków sformułowanych w [2] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [3] można oszacować, że zastosowanie obustronnych wysp wjazdowych pozwala zredukować prędkość od 8 do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawiają w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany jednostronne w strefach wjazdowych i we wsi (ryc. 2). Analizowana wieś jest podzielona na dwie części: południową - stanowiącą ścisłe centrum z bliską lokalizacją zabudowy mieszkalnej na długości 310 m oraz drugą część północną, składającą się z kilkunastu domów oddalonych nieznacznie do przelotowej drogi wojewódzkiej. Obie części są na długości 420 m oddzielone terenem rolniczym, pozbawionym jakiejkolwiek zabudowy.
PL
Wzrost gospodarczy rozwiniętych krajów powoduje wzrost motoryzacji. Wraz ze wzrostem natężenia ruchu nasilają się problemy komunikacyjne w dużych miastach, tj.: zbyt duże natężenia przewyższające możliwości przepustowe niektórych skrzyżowań, brak miejsc do parkowania, rosnąca liczba zdarzeń drogowych oraz zwiększenie poziomu hałasu i stężenia spalin. W przypadku mniejszych miejscowości i wsi na przejściu dróg wojewódzkich zagadnienie to, jest znacznie wyraźniejsze ze względu na gwałtowne nagromadzenie się większości problemów na stosunkowo krótszym odcinku drogi. Znaczny wpływ na to ma fakt, że brakuje obwodnic tych miejscowości i wsi, które w większości przypadków zlokalizowane są w ciągu tych dróg. Wobec czego cały ruch tranzytowy kierowany jest przez centrum czy główną ulicę, znajdującą się w danym ciągu drogowym, negatywnie oddziałując na komfort życia mieszkańców. Głównym czynnikiem mającym bezpośredni wpływ zarówno na liczbę zdarzeń drogowych i ich ciężkość są w większości przypadków realizowane prędkości. Z wniosków sformułowanych w [1] wynika, że prędkość w strefach wjazdowych, ale już w terenie zabudowanym, jest wyższa niż prędkość dopuszczalna, ustanowiona przepisami drogowymi. Na podstawie wyników z badań przedstawionych w [2] można oszacować, że zastosowanie wysp w strefach wjazdowych pozwala zredukować prędkość wjazdu od 8% do 24%. Zdaniem autorów powyższe wnioski mogą odnosić się do ruchu swobodnego, w którym realizowane prędkości są znacznie wyższe niż w przypadku ruchu ciągłego. W ostatnich latach w Polsce wybudowano w strefach wjazdowych szereg szykan różnego kształtu i rodzaju, a także na długości przejścia przez wieś zastosowano różnego rodzaju szykany i azyle dla pieszych. Biorąc powyższe pod uwagę autorzy przeprowadzili w kilku wsiach badania warunków ruchu i rezultaty przeprowadzonych badań przedstawią w kolejnych częściach artykułu. W niniejszym artykule przedstawione zostaną rezultaty analiz warunków ruchu we wsi, w której zastosowano szykany w osi jezdni, zarówno w strefach wjazdowych, jak i w środku wsi (ryc. 2).
PL
W poprzednich częściach niniejszego cyklu artykułów [1], [2] i [3] zostały zaprezentowane wytyczne projektowe oraz zasady doboru parametrów dotyczące stosowania szykan bocznych i wykrzywienia toru jazdy, przy funkcjonowaniu w bezpośredniej bliskości miejsc parkingowych oraz w strefach wjazdowych do mniejszych miejscowości i wsi. Niniejszy artykuł z cyklu „Środki uspokojenia ruchu wg wytycznych niemieckich” jest przedłużeniem treści przedstawionej w numerze wrześniowym czasopisma Drogi, który autorzy poświęcili szczególnemu przypadkowi wysp zastosowanych w osi jezdni, opisując m.in. zasady stosowania i wytyczne dotyczące projektowania geometrii naprzemiennych szykan umieszczonych w osi jezdni. Trzeba to podkreślić, że nie są to rzadkie przypadki. Podobne rozwiązania stosuje się również na odcinku drogi prostym w planie pomiędzy miejscami niebezpiecznymi.
PL
W poprzednich częściach niniejszego cyklu artykułów zostały zaprezentowane wytyczne projektowe oraz zasady doboru parametrów dotyczące stosowania szykan bocznych i wykrzywienia toru jazdy, przy funkcjonowaniu w bezpośredniej bliskości miejsc parkingowych. Kolejny artykuł z cyklu „Środki uspokojenia ruchu wg wytycznych niemieckich" autorzy poświęcili strefom wjazdowym do mniejszych miejscowości i wsi. Tym razem opisane i omówione zostały zasady stosowania i wytyczne dotyczące projektowania geometrii szykan z wyspą umieszczoną w osi jezdni oraz ich różne rodzaje.
PL
W poprzednich częściach cyklu artykułów dotyczących angielskich zasad projektowych [1], [2], opisywane były zasady projektowania środków uspokojenia ruchu z naciskiem na bezpieczeństwo i tworzenie ciągłości układu drogowego przy projektowaniu szykan. Podane zostały również wytyczne ich projektowania w zależności od kategorii środka uspokojenia ruchu i ich umiejscowienie względem siebie, mając na uwadze osiągnięcie, jak największej skuteczności redukcji prędkości pojazdów. W trzeciej części artykułu przedstawione zostaną kolejne zasady projektowania szykany typu 3 wraz z warunkami ich stosowania i parametrami geometrycznymi.
PL
W pierwszej części artykułu [1] autorzy omówili kategorie A, B i C środków uspokojenia ruchu stosowanych w Wielkiej Brytanii w zależności od uzyskiwanej efektywności redukcji prędkości. W drugiej części cyklu artykułów dotyczących angielskich warunków projektowych autorzy scharakteryzują dwa typy szykan, powodujących w efekcie wykrzywienie toru jazdy.
PL
Środki uspokojenia ruchu są ważnym elementem w strategii zapewnienia bezpieczeństwa na drogach wszystkich kategorii. Powinny zapewniać stosowną redukcję prędkości pojazdów adekwatnie do klas dróg i obszarów na jakich są stosowane, szczególnie uwzględniając rejony szpitali, szkół, osiedli mieszkalnych oraz wszystkich miejsc, gdzie wzmożony jest ruch pieszych i powinny być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa i kontroli prędkości. Stosowanie środków uspokojenia ruchu pozwala na kontrolowanie prędkości pojazdów i utrzymywaniu jej na odpowiednim poziomie, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi i zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Podane w wytycznych angielskich wyniki badań i analiz szacują, że przy redukcji średniej prędkości o zaledwie 1 mph (2 km/h) liczba wypadków zmniejsza się o 5%. W niniejszym artykule autorzy przedstawili klasyfikację środków uspokojenia ruchu ze względu na ich skuteczność oraz przeanalizowali ich wpływ na najbliższe otoczenie drogi. Opisano również najważniejsze czynniki, które powinny być brane pod uwagę i analizowane podczas projektowania strefy uspokojenia ruchu.
PL
Zaprojektowanie poprawnego rozwiązania odwodnienia dróg jest bardzo ważnym i nieodłącznym elementem każdego opracowania. Rozmieszczenie wpustów w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych powinno być ustalane za pomocą planów warstwicowych, które pozwolą uniknąć gromadzenia się wody opadowej w nieprzewidzianych do tego miejscach, co nierzadko można spotkać na naszych ulicach. W niniejszym artykule przedstawione zostaną metody oraz omówione zostaną dobre i złe przykłady odwodnienia dróg w rejonach środków uspokojenia ruchu na podstawie przypadków krajowych i zagranicznych.
10
Content available remote Wpływ środków uspokojenia ruchu na dynamikę jazdy kierowców
PL
Środki uspokojenia ruchu są jednym z narzędzi zarządzania prędkością. Głównym celem ich stosowania jest poprawa bezpieczeństwa ruchu niezmotoryzowanych użytkowników dróg oraz poprawa warunków środowiskowych poprzez obniżenie średnich prędkości jazdy. W artykule skupiono się na analizie oddziaływania poszczególnych typów środków uspokojenia ruchu na dynamikę jazdy kierowców. Wykorzystując uśrednione profile prędkości jazdy oceniono dynamikę procesów hamowania i przyspieszania w otoczeniu środków uspokojenia ruchu występujących na ulicach Białegostoku.
EN
Traffic calming measures are within the tools of speed management. The main goal of their applying is to improve traffic safety of non-motorized road users as well as improvement of environmental conditions through the decrease of average driving speed. The article focuses on the impact of specific traffic calming measures on dynamics of drivers' deceleration and acceleration manoeuvres. With the use of individual speed profiles the dynamics of drivers' manoeuvres in the vicinity of TCMs present on the streets of Bialystok city was evaluated.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.