Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Powiadomienia systemowe
  • Sesja wygasła!

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  toaleta publiczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W projektowanej lub remontowanej łazience podłączenie przyborów sanitarnych można ukryć w ścianach, zwiększając możliwości aranżacji pomieszczenia oraz poprawiając jego funkcjonalność i estetykę. Stosowane do tego celu stelaże podtynkowe dostępne są w wykonaniach pozwalających sprostać niejednemu wyzwaniu dotyczącemu zarówno samej instalacji, jak i wystroju wnętrz.
PL
Automatyczna armatura i wyposażenie łazienek publicznych staje się standardem w miejscach o stałej lub okresowo wysokiej frekwencji użytkowników (dworce i lotniska, centra konferencyjno-handlowe, obiekty widowiskowo-sportowe, budynki zamieszkania zbiorowego itp.). Stosowane obecnie w bateriach i systemach spłukiwania rozwiązania automatyczne pozwalają nie tylko zadbać o komfort użytkowników i efektywność pracy instalacji, ale także o zdrowie publiczne.
3
Content available Ewolucja toalet publicznych
PL
Kwestia toalet pojawia się w architekturze od czasów najdawniejszych. Szczególnym przykładem są toalety publiczne, które na przestrzeni wieków uległy znacznym przekształceniom. Niezmienna pozostaje tylko ich funkcja. Ich historia jest niezwykle ciekawa i dostarcza wielu ciekawych informacji z rożnych dziedzin nauki. Podejście do projektowania i lokalizowania pomieszczeń i urządzeń sanitarnych w przestrzeni publicznej oraz sposób ich użytkowania odzwierciedla nie tylko osiągnięcia inżynieryjne poszczególnych epok. W ich historii zapisane są trendy stylistyczne oraz możliwości materiałowe, zależne od czasu powstania. Na przykładzie toalet publicznych możemy także dokonać szerszych obserwacji. Odzwierciedlają one zachodzącą w czasie zmianę światopoglądu, społecznej akceptacji zachowań ludzkich oraz podejścia do zagadnień związanych z kreowaniem przestrzeni publicznej oraz kwestii związanych z higieną i zdrowiem.
EN
The issue of toilets has appeared in architecture since ancient times. A special example are public toilets, which have undergone significant transformations over the centuries. Only their function remains unchanged. Their history is extremely interesting and provides a lot of interesting information from various fields of science. The approach to designing and locating rooms and sanitary facilities in public space and the way they are used reflect not only the engineering achievements of particular eras. Their history includes stylistic trends and material possibilities depending on the time of creation. We can also make broader observations using the example of public toilets. They reflect the change in worldview, social acceptance of human behavior and approach to issues related to the creation of public space and issues related to hygiene and health that occur over time.
PL
ISH Water to jeden z największych na świecie targowych salonów łazienkowych. W strefie Water w siedmiu halach prezentowano technologie wod-kan dla budynków oraz nowoczesne wzornictwo dla łazienek. Demografia, klimat, urbanizacja i styl życia mają wyraźny wpływ na rozwój tego segmentu branży instalacyjnej. A wyzwania i cele klimatyczne stawiają przed nim ciągle nowe wyzwania.
PL
Toalety w obiektach takich jak dworce i lotniska, centra konferencyjno-handlowe, obiekty widowiskowo-sportowe czy budynki zamieszkania zbiorowego są pomieszczeniami o stale lub okresowo wysokiej frekwencji użytkowników. Nowoczesne rozwiązania obejmujące automatyczną armaturę i wyposażenie oraz systemy zarządzania zużyciem wody pomagają zwiększać komfort użytkowników i efektywność pracy instalacji, a także personelu obsługi.
PL
Na co dzień zupełnie nie zwracamy na nie uwagi. Jednak gdy po długim spacerze, z dala od własnego domu, natura upomni się o daninę, oddalibyśmy wszystko za chwilę samotności w ustronnym miejscu. Nawet dzikim. Jednak obecnie takich dzikich ustronnych miejsc jest coraz mniej, pozostaje więc skorzystanie z miejsca cywilizowanego, czyli ustępu publicznego. Ale…
PL
Wyposażenie toalet publicznych w obiektach użyteczności publicznej rządzi się specyficznymi prawami. Przede wszystkim zastosowane tam wyroby muszą mieć doskonałe parametry użytkowe, a także wyróżniać się dużą odpornością na zużycie. Obecnie zaś coraz większą rolę odgrywają też technologie proekologiczne - przyjazne dla środowiska naturalnego, zwłaszcza te ograniczające zużycie wody.
PL
Gdzie w mieście udać się za potrzebą? Kto zarządza miejskimi szaletami? Jakie są koszty ich utrzymania? Wreszcie – jak Polacy oceniają stan toalet publicznych? Warto to sprawdzić.
PL
Toalety publiczne to miejsca najbardziej narażone na akty wandalizmu i kradzieży, ponadto -sprzyjające rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Armatura i przybory do takich pomieszczeń powinny być zatem odpowiednio zabezpieczone przed demontażem lub uszkodzeniem przez osoby nieuprawnione, a przy tym gwarantować wysoki poziom higieny. Istotne są też względy ekonomiczne: minimalizacja zużycia wody, trwałość konstrukcji, wygodny i stosunkowo szybki montaż oraz serwis urządzeń. Popularne rozwiązania z domowych łazienek z pewnością nie są tam polecane.
PL
Z toalet publicznych korzysta bardzo dużo osób i są to miejsca wysokiego ryzyka jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii. Duże zagrożenie istnieje zwłaszcza w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych zlokalizowanych w szpitalach, ośrodkach zdrowia czy na dworcach. Toalety w restauracjach, obiektach kulturalnych, urzędach, centrach handlowych itp. uznaje się za bezpieczniejsze, jednak i tam należy zachowywać odpowiednie środki ostrożności. Jak zatem korzystać z publicznej toalety, szczególnie teraz, w czasach koronawirusa, by nie bać się zarażenia groźnymi dla zdrowia i życia drobnoustrojami? Przyjrzyjmy się naszym nawykom, ale i rozwiązaniom technicznym, które mogą znacząco zminimalizować ryzyko transmisji patogenów w takich pomieszczeniach.
PL
Polskie przepisy budowlane określają pewną grupę pomieszczeń, jako pomieszczenia higieniczno-sanitarne. Najczęściej są to pomieszczenia pomocnicze niezbędne do właściwego funkcjonowania całości obiektu, budynku, lokalu i znajdują się w budynkach o funkcji mieszkalnej, użyteczności publicznej oraz w obiektach zakładów pracy, jak np. łazienki w mieszkaniach, toalety w teatrach, szatnie i umywalnie w zakładach pracy. Występują również, jako pomieszczenia o funkcji podstawowej, np. w łaźniach publicznych.
PL
Dobrze wykonany projekt wyposażenia przestrzeni publicznych miasta (przede wszystkim ulic i placów jako miejsc gromadnego ruchu osób i pojazdów) w nieodzowne urządzenia sanitarne, przeznaczone do zachowania wymaganych kulturowo standardów higienicznych, powinien w konsekwencji zapewniać bezpieczeństwo ekologiczne i zdrowotne w środowisku.
PL
Dawniej nazywano je potrzebnicami, później sławojkami, dziś ustępami. W województwie zachodniopomorskim znajduje się 212 ustępów publicznych. Czy ich ilość może wywołać zakłopotanie wśród urzędników, a oburzenie wśród turystów? Z wyliczeń wynika, że na jeden ustęp przypada 8176 mieszkańców województwa.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.