Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  thermoluminescent dosimetry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Dozymetria środowiskowa : zastosowania, możliwości i ograniczenia
PL
Dla osób zatrudnionych w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące konieczna jest ciągła i skrupulatna kontrola dawek w miejscu pracy. Praca z promieniowaniem powinna być tak zorganizowana, aby dawki otrzymywane przez osoby przebywające w pracowni, a także w pomieszczeniach przyległych, były na możliwie najmniejszym poziomie, a w żadnym razie nie przekraczały dawek granicznych. Zgodnie z ustawą o Prawie atomowym [1] przy pracy z promieniowaniem jonizującym wymagana jest ocena narażenia pracowników, prowadzona na podstawie kontrolnych pomiarów dawek indywidualnych lub pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy. Wyróżnia się dwie kategorie osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące: kategorię A obejmującą pracowników, którzy mogą otrzymać dawkę skuteczną, przekraczającą 6 mSv w ciągu roku oraz kategorię B dla osób, które mogą być zawodowo narażone na roczną dawkę skuteczną przekraczającą 1 mSv. Wybór typu dozymetrii zależy od warunków narażenia na promieniowanie. W przypadku osób zaszeregowanych do kategorii A należy prowadzić systematyczną kontrolę indywidualną, natomiast dla kategorii B ocena stopnia narażenia pracownika może być dokonana na podstawie wyników pomiarów dozymetrycznych w środowisku pracy [1]. Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej IFJ PAN jest obecnie największym serwisem dozymetrycznym w Polsce wykonującym pomiary dawek metodą termoluminescencyjną. Obecnie kontrolą dozymetryczną w Laboratorium objętych jest blisko 50 000 osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące. W głównej mierze prowadzone są odczyty dawek indywidualnych. Dozymetria środowiskowa jest stosowana jako dopełnienie dozymetrii indywidualnej lub – o ile jest to możliwe – zamiast dawkomierzy indywidualnych. Korzystając z obszernej bazy danych, Laboratorium na bieżąco analizuje stopień narażenia pracowników objętych dozymetrią termoluminescencyjną i prezentuje je nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej.
PL
W dozymetrii indywidualnej, służącej ocenie narażenia pracownika na promieniowanie jonizujące, niezwykle ważne pozostaje rozróżnienie charakteru ekspozycji w przypadku otrzymania przez pracownika dawki większej od dawki granicznej. W dozymetrii termoluminescencyjnej (TL) nie było dotychczas możliwości weryfikacji, w jaki sposób nastąpiła ekspozycja, jeśli dawkomierz indywidualny został pozostawiony w polu promieniowania. Taką możliwość stwarza analiza obrazu uzyskanego z detektora termoluminescencyjnego. Przedstawiona w tej pracy metoda analizy obrazu, korzystająca z wzorca obrazu dynamicznego, została przetestowana dla naświetlań statycznych i dynamicznych. Zastosowane algorytmy umożliwiły prawidłową klasyfikację obrazów.
EN
In radiation protection dosimetry, in case of overdose, it is important to distinguish between static and dynamie exposure. In thermoluminescent (TL) dosimetry it was not possible to know when the dosemeter was leaving in the radiation field. Nowadays it is able to making such distinction by analyzing image of distribution of TL light emitted from thermoluminescent detector. In this work we present a method of image recognition to analyze the images of static and dynamic exposure. We developed the algorithm, which allows to proper classification of such images.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.