W tym przeglądzie postaram się przedstawić, w jaki sposób Czesław Ryll-Nardzewski przyczynił się bezpośrednio lub pośrednio do rozwoju teorii ergodycznej. Za bezpośredni wkład uznałem twierdzenia i prace dotyczące wprost zagadnień z teorii ergodycznej, natomiast za wkład pośredni - zastosowania do teorii ergodycznej (przez innych autorów) jego twierdzeń o charakterze bardziej ogólnym. Wspomnę też wyniki, które co prawda nie korzystają z twierdzeń Ryll-Nardzewskiego, ale zostały po części zainspirowane jego pytaniem, a w efekcie doprowadziły do uzyskania rezultatów wręcz przełomowych w teorii ergodycznej i nie tylko. Nie jest przy tym jasne, na ile pytanie Ryll-Nardzewskiego było rzeczywistym bodźcem do podjęcia tych badań, gdyż mogły one rozwinąć się całkiem niezależnie. Niemniej jednak związek niewątpliwie istnieje i warto go omówić.
2
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Czesław Ryll-Nardzewski (popularnie zwany CRN-em) był jednym z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych matematyków w powojennej Polsce. Jego eleganckie pomysły, dowody i odkrycia w wielu dziedzinach matematyki - m.in. w teorii modeli, teorii miary, teorii prawdopodobieństwa, topologii i analizie funkcjonalnej - powszechnie uznaje się za legendarne. W niniejszym artykule przedstawiamy przegląd jego wkładu do teorii prawdopodobieństwa, zaczynając od procesów punktowych i ciągów de Finnettiego, aż do losowych procesów funkcjonalnych i teorii ergodycznej oraz przedyskutujemy wpływ jego prac na działalność innych matematyków.
3
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
Spośród najistotniejszych dokonań, za które Międzynarodowa Unia Matematyczna przyznała Maryam Mirzakhani medal Fieldsa, wymieniono rezultaty dotyczące geometrii hiperbolicznej oraz układów dynamicznych. Duża część dokonań na polu geometrii hiperbolicznej znalazła się w jej rozprawie doktorskiej oraz publikacjach z nią związanych. W artykule przybliżono drugi zakres tematyczny działalności matematycznej Mirzakhani, związany z teorią układów dynamicznych. Jej działalność w tym kierunku mocno przeplata się z tematyką powierzchni Riemanna, co spaja całość jej dokonań.
4
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
The goal of this paper is to present some dynamical properties of finite sequences of finite type subshifts. Moreover, some conditions for algorithmization of these properties are formulated.
5
Dostęp do pełnego tekstu na zewnętrznej witrynie WWW
The notion of C^1-stably positively expansive differentiable maps on closed C^infinity manifolds is introduced, and it is proved that a differentiable map f is C^1-stably positively expansive if and only if f is expanding. Furthermore, for such maps, the [epsilon]-time dependent stability is shown. As a result, every expanding map is e-time dependent stable.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.