Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  technologia MBR
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
W artykule podjęto próbę usystematyzowania dostępnej w źródłach literaturowych wiedzy na temat wpływu związków polimerowych pochodzenia mikrobiologicznego (EPS i SMP) na fouling membran w reaktorach typu MBR. Przedstawiono zależności pomiędzy ilością EPS i SMP a podstawowymi parametrami osadu czynnego. Jednocześnie wskazano na problemy w interpretacji wyników badań wynikające przede wszystkich z różnej metodyki oznaczeń chemicznych oraz warunków prowadzenia eksperymentów.
EN
The aim of the article is to systematize the available in the sources of literature results of the research on the impact of polymeric substances of microbial origin (EPS and SMP) on fouling in membrane bioreactors. The article shows relations between the amount of EPS and SMP and the basic parameters of activated sludge. The authors point out the difficulties in interpreting the data, which are caused by the different methodologies of chemical analysis and experiments' set-up.
PL
Produkowane fabrycznie w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku oczyszczalnie ścieków konstrukcji stalowej typu "BIOBLOK-A MUt" przeznaczone byty do oczyszczania ścieków w ilości od 100 do 800 m3/d. Znajdowały one zastosowanie szczególnie w przypadku małych jednostek osadniczych, szkół, szpitali, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, obiektów socjalnych w zakładach przemysłowych i in. [1]. Wiele z tych oczyszczalni działa nadal, jednak z uwagi na zmiany jakie zaszły zarówno w obiektach przez nie obsługiwanych (np. rozbudowa obiektu), jak i w świadomości ekologicznej społeczeństwa (np. zaostrzenie wymagań odnośnie jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych do odbiorników wykorzystywanych rekreacyjnie), a także z uwagi na znaczące zużycie urządzeń, wymagają one modernizacji, często związanej ze zwiększeniem przepustowości oczyszczalni w niniejszym artykule rozpatrzono 3 przykładowe oczyszczalnie z typoszeregu "BIOBLOK - A MUt" charakteryzujące się różnymi wielkościami (100, 200 i 300) oraz układem komór i osadników wtórnych, który nie stanowił bezpośredniego powielenia oczyszczalni 100 MUt (rys. 1).
PL
Sprzężenie technologii osadu czynnego i filtracji membranowej w technologii MBR (od ang. Membrane Biological Reactor) pozwala na uzyskanie ścieków oczyszczonych o bardzo wysokiej jakości (zarówno pod względem chemicznym, jak i zanieczyszczenia mikroorganizmami patogennymi) niezależnie od charakterystyki sedymentacyjnej osadu oraz na prowadzenie procesów oczyszczania ścieków przy wyższym od klasycznie stosowanego stężeniu osadu czynnego w reaktorze (zwykle na poziomie ok. 10÷ 15 kg s.m./m3). Umożliwia to kilkukrotne zmniejszenie kubatury projektowanej oczyszczalni ścieków. W niniejszym artykule omówiono przykładowy przypadek modernizacji istniejącej oczyszczalni ścieków, w której konieczne jest znaczące zwiększenie przepustowości bez możliwości rozbudowy obiektu (wykorzystanie istniejących komór reaktora).
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.