Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  technologia LNG
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Artykuł wskazuje możliwości wykorzystania technologii LNG w działaniach firm zajmujących się dystrybucją gazu ziemnego. Odnosząc się do kluczowych aspektów efektywności ekonomicznej związanych z budową i eksploatacja infrastruktury gazowej wskazane są także obecne główne ograniczenia rozwoju tego obszaru rynku. Związane są one z podażą paliwa gazowego w postaci skroplonej i niekorzystnymi wysokimi nakładami na budowę stacji regazyfikacji. W perspektywie kilkuletniej, po rozpoczęciu funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu, należy spodziewać się eliminacji tych ograniczeń. Autor wskazuje w artykule także główne determinanty pozwalające ustalić grupę docelową potencjalnych klientów. Bazując na analizie sytuacji rynkowej, stworzenie systemu dystrybucji przy wykorzystaniu technologii LNG, pozwoli przedsiębiorstwom sektora dystrybucji gazu ziemnego nie tylko na zwiększenie przychodów. Inne istotne korzyści związane będą z: zwiększeniem efektywności majątku sieciowego, poprawą wykorzystania zasobów przedsiębiorstw, usprawnieniem działalności inwestycyjnej i eksploatacyjnej oraz z zapewnieniem ciągłości dostaw paliwa gazowego. Rezerwy urządzeń kriogenicznych można wykorzystywać dla zapewnienia niezawodności dostaw w przypadkach awarii i remontów infrastruktury sieciowej.
EN
The paper presents opportunities of LNG technology usage in gas distribution companies. Key aspects of construction and use of gas infrastructure and development's limitations are described. The author shows ways for determination of potential buyers' target groups.
PL
Gaz ziemny w zasadzie staje się jednym z najważniejszych pierwotnych źródeł energii w 21 wieku. W porównaniu do innych paliw kopalnych, jest on względnie czysty w odniesieniu do zanieczyszczania powietrza i emisji gazów cieplarnianych w wyniku spalania. Wykazano także jego duże udokumentowane rezerwy. Oczekuje się osiągnięcia w 2020 roku 30% jego udziału w ogólnej produkcji prądu elektrycznego w porównaniu z 17% udziałem w 2000 roku [1 ]. Podobnie, gwałownie rośnie jego udział w ogrzewaniu i wykorzystaniu jako paliwa do pojazdów samochodowych. Jednakże, podstawową trudnością w dostarczaniu gazu na rynki jest jego transport na długich dystansach. Z uwagi na redukcję jego objętości, skraplanie czyni możliwym umieszczanie na rynku istotnych ilości gazu, którego pokłady są najczęściej położone w odległych terenach, z dala od krajów go wykorzystujących: 1 litr skroplonego gazu ziemnego (LNG) odpowiada z grubsza licząc 600 litrom gazu w normalnym stanie. Stąd, od czasu jego uzyskania w latach 1960, ilość gazu w stanie LNG wzrosła znacząco i wnosi bardzo istotny wkład do zaspokojenia potrzeb energetycznych świata: w chwili obecnej LNG zajmuje prawie 25% światowego eksportu [2] gazu a oczekiwana światowa produkcja w 2010 roku będzie więcej niż podwojona w stosunku do produkcji w roku 2004, wynosząc więcej niż 300 milionów ton rocznie (MTPA) [3]. Dlatego, LNG jest szybko ekspandującym nośnikiem i chociaż obecnie jest odparowywany, a następnie sprężany do długich rurociągów, nowe rozwiązania pozwolą dostarczyć LNG bezpośrednio do użytkowników spoza rurociągów, co otworzy nowy segment jego wykorzystania. Technologia LNG ciągle się rozwija spotykając się z rosnącym popytem i wymaga używania coraz bardziej zaawansowanej, kompleksowej technologii.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.