Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  technika komunalna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
PL
Deszcz może co najwyżej wypłukać piach, sól czy kurz z chodników, ale i tak ostatecznie zanieczyszczenia spłyną na jezdnie. Aby przywrócić miastu blask, konieczne są "szczotki" i efektywne metody pracy.
PL
Jedną z podstawowych operacji mechanicznych stosowanych w zakładach związanych z gospodarką odpadami jest rozdrabnianie. Ta operacja technologiczna przyczynia się do wzrostu powierzchni właściwej rozdrabnianych odpadów, co powoduje, że szybciej podlegają one dalszym procesom: fizycznym, chemicznym lub biologicznym.
PL
Rozwój maszyn służących do wykonywania zabiegów utrzymania zieleni idzie w kierunku zapewnienia im możliwości realizacji tych wszystkich funkcji, które przypisane są terenom zieleni. Od ukształtowania terenu, warunków siedliskowych, wielkości powierzchni i funkcji, jaką spełnia zieleń, zależy to, jaką technikę i sprzęt do tego celu stosować.
PL
Rozwiązania umożliwiające automatyzację gromadzenia, transportu lokalnego, magazynowania i odbioru odpadów mogą wytyczyć nowy kierunek rozwoju infrastruktury odpadowej. Jak pokazują europejskie doświadczenia, dają też szansę na wzrost poziomu czystości selektywnej zbiórki. Czy automatyczne systemy odbioru odpadów mogłyby funkcjonować w Polsce?
PL
Współczesne przedsiębiorstwa komunalne odbierające i wywożące odpady muszą mierzyć się ze stale rosnącymi technicznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi standardami panującymi na rynku. W tej sytuacji większą uwagę zwraca się na optymalne wykorzystanie określonych rozwiązań. Warto zatem poszukać pojazdów do transportu odpadów o uniwersalnych możliwościach.
PL
Organizacja systemu odbioru i przetwarzania odpadów komunalnych oraz wymagania współczesnych przedsiębiorstw komunalnych stawiają coraz większe wyzwania przed producentami śmieciarek.
PL
"Handlowiec sprzedaje pierwszą śmieciarkę. Każdą następną - stojący za nim serwis". Ta stara maksyma znajduje pełne potwierdzenie w rzeczywistości. Nawet bowiem najlepszy sprzedawca, z idealnym produktem, niewiele zdziała, gdy dla oferowanej przez niego maszyny brakuje dobrej obsługi posprzedażnej.
PL
Pojazdy do bezpylnej zbiórki odpadów można scharakteryzować szeregiem parametrów. Wybór śmieciarki, która będzie optymalna ze względu na specyfikę działalności danej firmy, jest dodatkowo utrudniony przez producentów tych pojazdów, którzy "bombardują" potencjalnych nabywców masą bardziej lub mniej przydatnych informacji. Jakimi kryteriami kierować się zatem przy zakupie śmieciarki?
PL
Producenci pojazdów służących do odbioru odpadów prześcigają się w różnorodnych rozwiązaniach, które mają uczynić ich produkt bardziej pożądanym w oczach potencjalnych odbiorców lub też sprawić, by ich wybór padł na śmieciarkę danego typu. Wśród elementów mających wpływ na podjęcie decyzji o zakupie konkretnego pojazdu niebagatelną rolę odgrywają opcje wyposażenia dodatkowego.
PL
Gospodarka odpadami to intensywnie rozwijająca się branża. W dobie głębokich przemian prawnych opracowywane są nowe koncepcje i plany działań. Wytycza się również kierunki dalszego rozwoju. W ślad za tym trendem rynek oferuje nam stale rosnącą podaż różnego rodzaju rozwiązań. W ich wielkości tkwi czasem ten problem, że nie do końca wiadomo, z którego z nich skorzystać. Dotyczy to wielu różnych produktów, nie pomijając także pojazdów do odbioru odpadów.
PL
Wybór ciągnika komunalnego nie jest łatwy. Zapotrzebowanie na tego typu maszyny ze strony zarówno samorządowych zakładów komunalnych, jak i prywatnych firm wzrasta, co skutkuje rozszerzoną ofertą tych profesjonalnych maszyn na polskim rynku. Ogromna liczba dostępnych urządzeń z jednej strony utrudnia wybór, ale z drugiej umożliwia nabywcy dostosowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb.
12
Content available remote Rozwój techniki komunalnej - część II. Oczyszczanie terenów zurbanizowanych
PL
Technika komunalna to zespół metod i technologii służących realizacji przedsięwzięć administracyjno-gospodarczych służących zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców, które wynikają z warunków życia w mieście. Podstawowymi elementami są tu: oczyszczanie terenów zurbanizowanych oraz gromadzenie i transport odpadów komunalnych. Niniejszy artykuł stanowi kontynuację tematyki związanej z techniką komunalną i omawia zmiany zachodzące w stosowanych metodach oczyszczania terenów zurbanizowanych. Zorganizowane formy oczyszczania rozwinęły się w momencie, gdy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia. Rozpoczęło się wówczas świadome planowanie funkcjonowania otoczenia, które w dalszych latach przyczyniło się do rozwoju oczyszczania terenów zurbanizowanych, a w konsekwencji do aktualnie funkcjonujących systemów utrzymania czystości i porządku.
EN
Municipal technique is a complex of methods for the realization of administrative and economic measures to satisfy the collective needs of the residents that result from living in the city. The basic elements of it are: cleaning of urban areas and collection and transport of municipal waste. This article is a continuation of subject-matter related to municipal technique and discusses the changes in the application of urban areas cleaning methods. The organized forms of it developed when people started to settle down. They began to plan their environment and it caused the evaluation of urban areas cleaning methods in subsequent years and consequently current cleanliness and order systems
13
PL
Niniejszy artykuł omawia zmiany zachodzące w stosowaniu metod zbierania i transportu odpadów komunalnych jako funkcji techniki komunalnej. Gdy ludzie zaczęli prowadzić osiadły tryb życia, dłużej przebywali na ograniczonej powierzchni i dbali o nią, poprzez m.in. zorganizowane zbieranie i wywożenie odpadów, co w dalszych latach przyczyniło się do rozwoju tych systemów. Postęp w nauce sprawia, że powstają nowe technologie w tym zakresie. Współczesne rozwiązania są istotnym elementem zintegrowanego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.
EN
This article discusses the changes in the application of municipal waste collection and transport methods. When people started to settle down, they stayed longer in the limited area and looked after it using organized manners of collection and transport of waste. It caused the development of these methods in subsequent years. The evaluation of science makes a contribution into the creation of new technologies in this field. Modern solutions are an important component of an integrated municipal waste management system.
PL
"Jak cię widzą, tak cię piszą" - brzmi polskie przysłowie. Mogłoby stać się ono hasłem przewodnim niejednego poradnika opisującego działalność public relations. Lekcję tworzenia wizerunku zdołało sobie przyswoić już wiele firm i korporacji - i to w każdej branży. Czy udało się to również przedsiębiorstwom z sektora komunalnego?
PL
Na rynku dostępna jest szeroka oferta ciągników, które mogą znaleźć zastosowanie w gospodarce komunalnej jako nośniki różnych maszyn, np. kosiarek, zamiatarek czy pługów i posypywarek. Aby z całej tej gamy produktów wybrać ten najlepiej dostosowany do konkretnych potrzeb, trzeba dobrze orientować się w możliwościach poszczególnych maszyn. Jednym ze sposobów zdobycia niezbędnej w tym zakresie wiedzy jest udział w pokazach, podczas których prezentowane są różne produkty mogące spełnić oczekiwania potencjalnych nabywców.
PL
Przez jeden dzień niewielka miejscowość w pobliżu Wiednia - Markgrafneusiedl była miejscem wymiany doświadczeń pomiędzy producentami i praktykami w dziedzinie produkcji biogazu i kompostu. 25 września br. po raz pierwszy odbyło się Spotkanie Praktyków Produkcji Kompostu i Biogazu, w którym uczestniczyło ok. 2 tys. specjalistów z tej branży.
PL
Kompostowanie na skalę przemysłową wymaga zastosowania wielu różnorodnych, skomplikowanych i drogich maszyn. Wielofunkcyjność takich urządzeń to jeden z podstawowych warunków opłacalności w działaniu kompostowni komercyjnych. Jakość kompostu uzależniona jest od wielu czynników, wśród których jednym z najważniejszych pozostaje zapewnienie tlenowych warunków procesu.
PL
By wyprodukować dobry jakościowo i spełniający normy sanitarne kompost, należy pamiętać o odsiewaniu materiału strukturalnego. Dlatego niezbędnymi maszynami w kompostowni są sita.
PL
Obok ładowarek kołowych lub teleskopowych polskich "odpadowców" chyba najbardziej fascynują przerzucarki. Wydawałoby się, że ilość sprzedanych do Polski dużych maszyn wskazuje na dobrze rozwinięty system kompostowania. Rzeczywistość jest jednak inna. Dobór maszyn w Polsce odbywa się na niezupełnie jasnych dla fachowca zasadach.
PL
Tak naprawdę powinno być: "napisał, co wiedział i jeszcze pomieszał", chociaż z lektury ostatniego tekstu Jerzego Gościńskiego ("Przegląd Komunalny" 4/2009), publikującego na zamówienie redakcji serię artykułów o kompostowaniu, wynika raczej, że tym razem to albo pisał on, będąc wyczerpanym technologicznie po poprzednich opracowaniach, albo celowo myli i miesza fakty, bo wiedza związana z zagadnieniami kompostowania nie powinna jako ekspertowi być mu obca.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.