Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  taryfy elektryczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Historia energetyki w Polsce zapisała kolejny rozdział, gdy po raz pierwszy pojawiły się w naszym kraju ujemne ceny energii. Zjawisko to nie tylko zaskakuje, ale również wskazuje na zmiany w sposobie funkcjonowania sektora energetycznego. Taka sytuacja nie jest jednorazowym wyjątkiem, a raczej zapowiedzią nowej rzeczywistości. Jest jednak także dobrą okazją do zastanowienia się, jak należałoby planować energetyczną przyszłość Polski, szczególnie w kontekście mających obowiązywać od przyszłego roku dynamicznych taryf energetycznych.
PL
Tendencją na rozwiniętych rynkach energii jest dążenie do ustanawiania mechanizmów, które pozwoliłyby utrzymać możliwie niski koszt energii elektrycznej. Jest to ważne z uwagi na to, że efektywność dostaw energii na poziomie wytwórców, przesyłu i rozdziału przekłada się na średnią cenę energii dla odbiorców i konkurencyjność gospodarki narodowej. Jednym ze sposobów kształtowania kosztów energii jest sterowanie popytem, realizowane najczęściej poprzez łączenie środków technicznych i taryf na energię. Stopień w jakim odbiorcy reagują na sygnały cenowe ze strony dostawcy określa elastyczność cenowa popytu na energię, która ściśle zależy od charakterystyk użytkowników. W artykule przedstawiono wyniki badań nad elastycznością cenową popytu w jednej z krajowych spółek dystrybucyjnych w latach 1993-2002 oraz wnioski z tych badań, w kontekście działań DSM.
EN
The prevailing tendency in the developed energy markets is introducing mechanisms that would keep the energy price on a relatively low level. This target might be achieved by some of Demand Side Management's tools, as energy tariffs and means of technical control. An effective generation, transmission and distribution let reduce the price of energy and, as a consequence, affect a more competitive market position of industrial firms. The measure of the reaction of the demand side to the energy price is the demand price elasticity. The paper presents demand price elasticities of chosen groups of Polish market customers for years 1993-2002 and the general analysis of it.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.