Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 6

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  taryfy dla ciepła
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
PL
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektywy 2004/8/WE i 2006/32/WE (Dz.Urz. UE L 315 z 14 listopada 2012 r., str. 1), ustanowiła wspólną strukturę ramową dla środków służących wspieraniu efektywności energetycznej w Unii, w celu zapewnienia osiągnięcia głównego unijnego celu zakładającego zwiększenie efektywności energetycznej o 20% do 2020 r.
PL
Zasady kalkulacji taryf dla ciepła przedsiębiorstw energetycznych, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu ciepła do odbiorców w zakresie objętym koncesjonowaniem, zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (Prezesa URE), regulują przepisy ustawy – Prawo energetyczne zawarte w szczególności w art. 44 i 45 oraz rozporządzeniu taryfowym dla ciepła.
PL
Niniejszy artykuł jest krytycznym spojrzeniem na propozycję nowego sposobu podejścia do regulacji cen i stawek opłat w ciepłownictwie. Pokazano słabe strony zaproponowanego sposobu, a także narzędzia istniejące w aktualnie obowiązującym prawie, które mogą być stosowane w celu poprawy efektywności przedsiębiorstw.
EN
This paper is a critical contribution to discussion about a new approach to regulation of prices and rates in the heating sector. The author showed some weak points of the proposed method as well as existing legal tools which can be used to improve effectiveness of district heating companies.
PL
Rozpoczęcie sezonu grzewczego oznacza dla wielu przedsiębiorstw wprowadzenie do stosowania nowych taryf dla ciepła. W wielu przypadkach zatwierdzenie taryfy dla ciepła przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki poprzedzone było długim i żmudnym postępowaniem administracyjnym. Przedsiębiorstwa ciepłownicze, odpowiadając na wezwania merytoryczne i dążąc do maksymalizacji zysku, starają się udokumentować wszystkie planowane koszty, co w prosty sposób przekłada się na ilość załączanej do wniosku o zatwierdzenie taryfy dla ciepła dokumentacji.
PL
Omówiono dotychczasowe doświadczenia z przebiegu procesu taryfowania przedsiębiorstw ciepłowniczych. Szczególną uwagę zwrócono na wpływ decyzji inwestycyjnych podejmowanych przez przedsiębiorców energetycznych (w zakresie modernizacji, rozwoju i ochrony środowiska) na wysokość kosztów działalności ciepłowniczej i opłat ponoszonych przez odbiorców. Zamieszczono również dane dotyczące dynamiki cen i stawek opłat w taryfach dotychczas zatwierdzonych przez Zachodni Oddział Terenowy Urzędu Regulacji i Energetyki w Poznaniu, jak również analizę porównawczą przedsiębiorstw, dla których te taryfy zatwierdzono.
PL
Omówiono doświadczenia regulacyjne Oddziału Centralnego URE. Wymieniono rodzaje przedsiębiorstw ciepłowniczych zlokalizowanych na terenie działania tego Oddziału oraz przyczyny, z powodu kórych niektóre przedsiębiorstwa nie złożyły dotychczas wniosków taryfowych.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.