Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  tężnia solankowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
PL
Tężnia solankowa, zwana także gradiernią lub inhalatornią solankową, jest budowlą z drewna oraz gałęzi tarniny, wokół której tworzy się prozdrowotny aerozol solankowy. W Polsce tężnie zyskują na popularności, o czym świadczy zwiększająca się liczba tych konstrukcji w różnych miastach, a ich mieszkańcy chętnie je odwiedzają i z niecierpliwością czekają na otwarcie kolejnych.
PL
W tym roku w Katowicach została uruchomiona druga tężnia solankowa. Podobnie jak w przypadku pierwszej za jej powstanie odpowiadają sami katowiczanie, ponieważ jej realizacja była możliwa dzięki budżetowi obywatelskiemu. Czy w związku z tym miejsca te cieszą się wystarczającą popularnością?
PL
Tężnie solankowe to dawne urządzenia produkcyjne służące do zagęszczania solanki w toku produkcji soli. Najstarsze, a zarazem największe znane tężnie, to te w Ciechocinku, wybudowane za radą Stanisława Staszica w 1806 r. Ich wysokość sięga prawie 16 m. Rozciągają się na długości niemal 2 km. Projektowano je z użyciem drewna konstrukcyjnego oraz gałązek tarniny.
PL
Pierwsze tężnie produkcyjne powstawały już w XVII w. Gdy kilkadziesiąt lat później zauważono, że powietrze wokół nich nasycone jest aerozolem z solanki, powstającym wskutek jej obciekania przez elementy gradierni i naturalnego odparowywania, zdecydowano o zdrowotnym wykorzystywaniu inhalacji bogatych w mikroelementy.
PL
Dotychczas małe tężnie solankowe, zwane również gradierniami, budowane były głównie w hotelach, salonach kosmetycznych oraz ośrodkach spa. Obecnie stają się coraz popularniejsze w prywatnych domach i ogrodach.
6
Content available Kopalnia zdrowia i atrakcji
PL
Wywiad z dr. hab. inż. Kajetanem D’Obrynem, prezesem zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA.
EN
Joanna Koterska talks to PhD. Eng. Kajetan D'Obryn, the CEO Wieliczka Salt Mine.
PL
Opisano remont jednej z trzech tężni zbudowanych z inicjatywy Stanisława Staszica w XIX wieku. Konstrukcja drewniana tej tężni ma długość 723 m, szerokość około 10m i wysokość 15,8 m. Opisano rozwiązanie projektowe, uwarunkowania konserwatorskie i wykonane roboty remontowe. Podano uwagi dotyczące realizacji tych robót, zwłaszcza wpływu ich przerywania na degradację budowli.
EN
The article describes one of the three graduation towers built in the 19th century, whose construction was initiated by Stanisław Staszic. The wooden structure of this graduation tower is 723 m long 10 m wide and 15,8 m high. The description contains the project, conservation and preservation conditions, as well as repair works carried out. It gives comments concerning the realisation of the works, in particular with regard to the influence of interruptions in them on deterioration of the building structure.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.